Si të ngjitni lëkurën në muskuj

Si të ngjitni lëkurën në muskuj

Shumë dieta fillojnë me këmbën e djathtë dhe rezultatet përfundojnë të jenë shumë të kënaqshme. Megjithatë, nëse humbja e peshës ka qenë shumë e theksuar, mund trupi nuk merr formën që do të donim. Lëkura mund të varet nga trupi sepse nuk është reduktuar dhe në këtë artikull do të mund të japim disa këshilla për këtë si ta ngjitni lëkurën në muskul.

lëkurë të lirshme ndodh pas hollimit të rëndë, ku ndodh që ka lëkurë të tepërt. Për t'i dhënë fund kësaj varjeje nuk është një detyrë e lehtë dhe kërkon metoda të sakta dhe shumë përkushtim. Ky fakt ndodh në dietat kur ato kanë qenë shumë drastike ose në shtatzëni. Në shumicën e këtyre rasteve gjithmonë Është rekomanduar që të humbni peshë gradualisht dhe jo papritur. në mënyrë që trupi dhe lëkura të përvetësojnë natyrshëm formën e tyre.

Si të ngjitni lëkurën me muskul, ose të shmangni lëkurën e tepërt

Është e zakonshme që në këto raste lëkura nuk ka kohë për të rimarrë formën e saj dhe kanë nevojë për kohë për t'u përshtatur me situatën e re, por në shumë raste lëkura e varur ka mbetur aty dhe mund të mbetet e instaluar përgjithmonë.

Nuk ka mbaruar gjithçka, jo gjithçka i ndodh të gjithëve, kështu që të heqësh qafe lëkurën e varur Nuk është e pamundur, por nuk është as e lehtë.

Si të ngjitni lëkurën në muskuj

Filloni me një dietë të shëndetshme

L lëndë ushqyese ushqimore do të jetë burimi kryesor për të ndihmuar rikthen elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës. Ushqimet më të mira janë ato që kanë një bazë e mirë e kolagjenit dhe elastinës; mund ta gjejmë tek karotat, salmoni, arrat, rukola, lakra jeshile, tofu dhe soja.

Më shumë ushqime për të shtuar janë ato që përmbajnë vitamina C dhe mund ta gjejmë te agrumet si portokalli dhe kivi dhe te perimet si brokoli. Të vitamina E Është gjithashtu i rëndësishëm dhe mund ta gjejmë tek drithërat, bajamet, vaji i lulediellit dhe perimet me gjethe jeshile.

Nëse vazhdoni të ndiqni një dietë strikte, nuk duhet të harroni se këto ushqime duhet të jetë pjesë e marrjes së përditshme të ushqimit. Në dietë nuk duhet të mungojnë frutat, perimet, proteinat dhe bishtajore. Arrat, peshku me vaj, vaji i ullirit dhe avokado janë shumë të shëndetshme për t'u hequr një ritëm të mirë të ushqyerjes në lëkurë. Është totalisht e ndaluar të mos konsumohen ushqime të gatuara paraprakisht apo pasta industriale.

Si të ngjitni lëkurën në muskuj

Ushtroni për të tonifikuar

Ushtrimet më të mira për të tonifikuar lëkurën janë Ushtroni me pesha. Tashmë e dimë se ngritja e peshave mund të mos jetë diçka që pëlqehet nga të gjithë, aq më pak femrat që nuk duan të duken shumë muskulare. Megjithatë, ky lloj ushtrimi është ai që mund të zbatohet më së miri për lëkurë të varur.

Shumë njerëz i drejtohen ushtrime kardio për humbje peshe. Nuk është e gjitha keq, por duhet të theksojmë se mund t'ju bëjë të humbni peshë dhe të mos tonifikoni muskujt. Ushtrime aerobike Gjithashtu përmirëson gjendjen e lëkurës dhe nxit qarkullimin e gjakut.

Krem për të forcuar lëkurën

Kremrat mund të ndihmojnë në hidratimin e lëkurës në masë të madhe, por nuk ka krem ​​mrekulli që mund të bëjë të gjithë punën. Të kremrat e pasur me aloe vera janë të shkëlqyera, pasi përmbajnë një efekt të madh hidratues dhe rigjenerues.

Masazhet janë një mënyrë e mirë për të përmirësuar tonifikimin dhe elasticitetin e lëkurës. Aplikimi i një kremi të veçantë me një masazh të lehtë çdo ditë do të ishte një zgjedhje e mirë. Por kryerja e të paktën dy masazheve të forta në javë do të ishte tashmë e mjaftueshme.

Kolagjen i hidrolizuar për dobësi

Një dietë e pasur me Ushqimet e pasura me kolagjen janë ideale, por një kontribut i kolagjenit të hidrolizuar do të ndihmojë shumë faktorë si shfaqja e rrudhave në lëkurë, tharja e saj, lirshmëria e indeve të lëkurës dhe si pasojë do të ndihmojë që lëkura të ketë shumë më tepër volum.

Marrja e këtij suplementi Do të ndihmojë në nxitjen e prodhimit të elastinës dhe fibrilinës. Ky është çelësi për atë lëkurë të rrudhosur pa elasticitet, pasi do të ndihmojë edhe në rritjen e hidratimit.

Si të ngjitni lëkurën në muskuj

Në raste më ekstreme dhe ku këto metoda janë të lehta, është më mirë të drejtoheni në një qendër ku mund të aplikoni një metodë si p.sh. la elektrostimulimi. Kjo teknikë ndihmon dobësinë, veçanërisht në bark, vithe, kofshë dhe krahë.

Masazhet me LPG janë gjithashtu të shkëlqyera. Ai përbëhet nga një përzierje e mekanizuar e indeve që çliron yndyrën rezistente dhe ndihmon në forcimin e lëkurës. Trajtimi i tij është i personalizuar dhe ka rezultate pozitive.

Si përfundim përfundimtar, duhet të theksojmë disa pika të rëndësishme për ta mbajtur atë lëkurë të shëndetshme kur bëjmë një dietë të fortë për humbje peshe. duhet pini shumë ujë dhe rrisni marrjen e proteinave për të riafirmuar muskujt në ushtrimet e përditshme.

Është më mirë të bëhet Ushtroni me pesha për të tonifikuar dhe përfshirë në dietë ushqime të pasura me kolagjen dhe elastinë. Ushtrimet ditore për djegien e kalorive janë ideale, por nëse doni disa këshilla përveç peshave, mund të praktikoni litar për 15 minuta në ditë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.