Ushqim për lëkurën

Ushqim për lëkurën

Dieta juaj ka ushqim të mjaftueshëm për lëkurën? Ajo që ha mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës tuaj të shëndetshme nga brenda dhe ta bëjë atë të duket më tërheqëse nga jashtë..

Nëse dëshironi një lëkurë të shëndetshme, të mbrojtur dhe të ushqyer mirë, këto janë disa nga këto ushqimet më të mira për lëkurën që mund të gjeni në supermarket.

ujë

Gotë ujë

Pirja e ujit është çelësi për shëndetin e lëkurës, prandaj sigurohuni që të merrni ujë të mjaftueshëm çdo ditë. H2O ndihmon lëkurën të ruajë nivelet e duhura të lagështisë, një aspekt që, nëse shqetësoheni për rrudhat dhe vijat e holla, duhet ta merrni parasysh. Në këtë kuptim, përdorimi i një kremi hidratues (më mirë nëse është me krem ​​kundër diellit) është gjithashtu një zakon shumë i rëndësishëm.

Uji jo vetëm që shton lagështi në lëkurën tuaj, por gjithashtu ndihmon në ushqimin e tij, pastrimin e tij nga toksinat dhe mbajtjen e gjakut të rrjedhshëm në një mënyrë të shëndetshme. Si pasojë, uji është një nga aleatët më të mëdhenj të lëkurës. Ju mund të merrni ujë në mënyrën më të lehtë (duke marrë një gotë të mirë ujë), si dhe përmes një larmie të gjerë ushqimesh, më interesantet janë frutat dhe perimet për shkak të numrit të lartë të vitaminave dhe mineraleve që ato kontribuojnë në trup.

ato Champia ±

Kërpudha të prera në feta

Kërpudhat përmbajnë selen, një mineral që mbron trupin tuaj nga radikalet e lirae cila mund të shkaktojë diçka, nga rrudhat dhe lëkura e thatë deri tek dëmtimi i indeve dhe kanceri i lëkurës. Nëse nuk jeni adhurues i kërpudhave, këtë mineral mund ta merrni përmes shumë ushqimeve të tjera. Makarona me grurë të plotë, arra braziliane, karkaleca deti, goca deti dhe peshq të tillë si merluc, halibut, ton, salmon dhe sardele gjithashtu kanë selen.

Domate

Domate

Antioksidantët nuk mund të mungojnë në asnjë dietë që konsiderohet e shëndetshme, pasi ato janë thelbësore për shumë aspekte të shëndetit, përfshirë gjendjen e lëkurës. Dëmtimi i radikalit të lirë në lëkurë ka një antidot: domaten dhe antioksidantët e saj. Për të siguruar një dietë të pasur me antioksidantë, ushqime të tilla si boronicat, mjedrat, manaferrat, kajsitë, panxhari, spinaqi, patatet e ëmbla, mandarinat dhe specat nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj. Në përgjithësi, të gjitha perimet dhe frutat me ngjyra janë të mira për lëkurën.

Antioksidantë natyralë për dietën tuaj

Shikoni artikullin: Antioksidantë natyralë. Aty do të gjeni gjithçka në lidhje me antioksidantët, që nga funksionet që ato kryejnë e deri te ushqimet që i sigurojnë ato në sasi më të mëdha.

Peshku i tonit

Peshku i tonit

A keni dëgjuar për koenzimën Q10? Nëse nuk e keni bërë një gjë të tillë, do të jeni të interesuar të dini se është thelbësore për disa funksione të trupit. I pranishëm në ton, një nga rolet e koenzimës Q10 në trup është pikërisht të mbajë lëkurën në gjendje të mirë. Trupi e bën atë natyrshëm, por me kalimin e viteve, prodhimi zvogëlohet. Për fat të mirë, ju mund ta merrni këtë antioksidant, i cili ka qenë i lidhur me luftimin e shenjave të plakjes, përmes ushqimeve si toni, shpezët dhe drithërat.

karotë

karotë

Karota është një nga ushqimet më të njohura të lëkurës. Përfitimet e tij vijnë pjesërisht nga përmbajtja e vitaminës A, i cili parandalon lëkurën e thatë, njollat ​​dhe rrudhat. Alsoshtë gjithashtu interesante të luftosh puçrrat dhe problemet e tjera të lëkurës. Ushqime të tjera të ngarkuara me vitaminë A miqësore me lëkurën përfshijnë pjepër, vezë, zarzavate me gjethe dhe qumështore me pak yndyrë.

Kivi

Kivi në dy gjysma

Kivi mbron lëkurën tuaj nga dëmtimi që rrezet e diellit i shkaktojnë kolagjenit dhe elastinës, të cilat, ndër të tjera, ndihmojnë që lëkura të mbetet e fortë. Sekreti qëndron në vitamina CPiper i kuq, papaja, brokoli, lakër Brukseli dhe të gjitha frutat agrume në përgjithësi janë gjithashtu mundësi shumë të mira për të siguruar një dozë të shëndetshme ditore të vitaminës C.

Vaj ulliri

Vaj ulliri

Dëmtimi nga dielli është një nga armiqtë më të mëdhenj të lëkurës dhe vitamina C nuk është e vetmja strategji që mund të merrni për ta luftuar atë. Vaji i ullirit përmban yndyrna të shëndetshme, të cilat zbutin dhe rinojnë lëkurën. Fara e lirit, arrat, salmoni dhe sardelet gjithashtu kanë të njëjtin efekt në lëkurën tuaj.

Vaji i ullirit gjithashtu siguron vitaminën E, një antioksidant që, ashtu si vitamina C, mbron lëkurën nga rrezet e diellit. Vajrat e perimeve janë një burim i mirë, por gjithashtu do të merrni një dozë për lëkurën tuaj nëse përfshini arra, fara, shparguj dhe zarzavate me gjethe në dietën tuaj.

Çaj jeshil

Filxhan çaj jeshil

Kur bëhet fjalë për ushqime për lëkurën, një nga më të provuarit është çaji jeshil. Hulumtimet kanë treguar se ju ndihmon të përballeni me kërcënime të shumta, përfshirë inflamacionin dhe dëmtimin nga dielli.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.