11 llojet më të mira të kapelave për meshkuj

llojet e kapelave

Zgjidhni midis të ndryshmeve llojet e kapelave për meshkuj, ndryshe nga gafas dhe frizurë, nuk ka asnjë rregull që na fton të përdorim një lloj kapele ose një tjetër në varësi të formën e fytyrës sonë. Në këtë mënyrë, ne kemi liri totale për të zgjedhur modelin që na pëlqen më shumë dhe/ose që shkon me mënyrën tonë të të veshurit.

Vitet e fundit, kapelet janë kthyer në një aksesor mashkullor që ofron një prekje elegance të pashoqe. Nga fedorat deri te kapele të thjeshta bejsbolli, kapelet janë a komplement që përshtatet me çdo lloj look-u.

Edhe pse nuk varet nga forma e fytyrës, duhet të kemi parasysh se në varësi të modelit që përdorim, hairstyle jonë mund të ndikohet pak a shumë të prekura.

Është e kotë të kalojmë gjysmë ore duke i rregulluar flokët në mënyrë që të humbasin formën e tyre kur vendosim kapele. Nëse doni të njihni llojet më të mira të kapelave për meshkuj sot, ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

Fedora

Fedora

Kapela e tipit Fedora është një shenjë se klasikja mbijeton me kalimin e kohës. këtë lloj kapele kishte epokën e saj të artë midis viteve 20 dhe 50. Në fillim të viteve 2000, hipsterët e adoptuan atë si pjesë të garderobës së tyre.

Aktualisht, është një aksesor elegant i garderobës. Kjo lloj kapele, e punuar me shami, është e disponueshme në madhësi të ndryshme, me ngjyra neutrale dhe gjerësi mesatare janë më të rekomanduara, sepse janë më të gjithanshme me të gjitha llojet e ngjyrave.

Fedora është një nga llojet e kapelave të meshkujve ideale për të çdo kohë të vitit.

trilby

trilby

Ndryshe nga Fedora, kapela Trilby është bërë nga kashtë dhe tweed (endje e parregullt e ngjashme me Chevoit), ka një buzë më të vogël dhe një kurorë më të lartë. Për shkak të materialeve të përdorura për prodhimin e tij, është ideal kur fillon pranvera dhe pak para vjeshtës.

Konsiderohet më shumë një aksesor funksional sesa estetik dhe duhet mbajtur gjithmonë në pjesën e pasme të kokës. pa mbuluar fytyrën. Kjo kapelë zakonisht shihet në garat me kuaj midis njerëzve të klasës së lartë.

këtë lloj kapele përdoret zakonisht në terren, duke qenë të frymëmarrjes, të lehta dhe të përkryer të mbrojtur nga dielli.

kapelë panameze

Kapelë panama

Edhe nëse nuk jeni adhurues i kapelave, me siguri e njihni kapelën Panama, një kapelë prej kashte origjina e të cilit është në Ekuador dhe jo në Panama siç tregon emri i saj.

këtë lloj kapele Bëhet me fletë të thurura, kombinohet në mënyrë perfekte me një këmishë prej liri mbron kokën tonë si në dimër ashtu edhe në verë, për sa kohë ka diell. Janë shumë të lehta, marrin frymë dhe përshtaten me veshjet sportive.

Boater–Canotier

Varkë lundruese

Varkëtar ose varkëtar është shumë e ngjashme me kapelen kordovan, është një artikull i domosdoshëm për meshkuj për verën. Është bërë me kashtë të ngurtë dhe përfshin një kuotë rreth kupës. Ishte shumë popullor në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Ishte shumë e zakonshme t'i shihje në berbertore dhe në shfaqjet e fillimit të shekullit të njëzetë. Me një buzë të gjerë dhe dizajn maje të sheshtë, ato janë një alternativë interesante për kapelën Panama dhe Fedora.

Bowler

Bowler

Në Spanjë, nëse flasim për Ridogón (shoku i udhëtimit të Willy Fog), flasim për kapelën e tij klasike. Kapela bowler është një kapele e stilit anglez që Ajo u popullarizua nga Charlie Chaplin.

Është bërë me ndjerë vështirë, ka buzë të ngushtë dhe pjesa e sipërme është e rrumbullakët. Është e zakonshme ta shohësh atë në të gjitha llojet e njerëzve, pavarësisht nga klasa e tyre.

Është ideale për t'u kombinuar me pantallona të ngushta, kostume me dy butona dhe këpucë fustani. Estetikisht nuk është më e bukura, në fakt duket paksa qesharake, por, për shijet, ngjyrat.

kapelë kovë

kapelë kovë

Në fillim të viteve 90, kapela e të cilit pati një rilindje që ka vazhduar praktikisht deri në ditët e sotme. Është shumë e zakonshme në mesin e patinatorëve dhe stilit të rrugës. Nëse kjo lloj kapele ju duket e njohur, kjo është për shkak është një evolucion i kapelës së kovës gjatë gjithë jetës

Ky lloj kapele prodhohet në përzierje pambuku, kanavacë, leshi, xhins…dhe karakterizohen nga krahët e tyre të pjerrëta poshtë të ngjashme me një kub të përmbysur.

Kapak i sheshtë

Kapak i sheshtë

Kapelat e sheshta kanë origjinë shumë të përulur, si u përdorën në terren. Mirëpo, vitet e fundit është bërë gjithnjë e më e zakonshme ta shohim atë në mesin e njerëzve të famshëm.

Ky lloj kapaku mund të bëhet nga materiale të ndryshme: leshi, tweed dhe pambuku. Buza e këtyre kapelave është e ngurtë, zakonisht është e veshur me të njëjtin material si kapelja dhe përdoret në ambiente të ftohta.

Kapelat e sheshta shtojnë një prekje hijeshie dhe duken të veshura mirë kombinuar me një stil elegant dhe joformal.

Djalosh i lajmeve

Djalosh i lajmeve

Me një dizajn i sheshtë si kapak, gjejmë kapelën Newsboy, origjina e së cilës daton në shekullin e XNUMX-të. Kapelet, më shumë si kapelat e Newsboy, janë të rrumbullakëta me panele në krye dhe një buton në krye.

Kapelë

kapak

Kapelet e leshta, të njohura edhe si Beanies, janë a aksesor ideal për dimër. Megjithatë, vitet e fundit ato janë kthyer në një aksesor të përjetshëm dhe janë prodhuar në një numër të madh pëlhurash që i lejojnë ato të përdoren në çdo stinë të vitit.

Kapelet janë një nga llojet e kapelave për meshkuj që shkoni me shumë stile, na mbajnë kokën ngrohtë, janë shumë të gjithanshëm dhe kombinohen me çdo veshje.

Për sa i përket ngjyrave, këshillohet të zgjidhni një model të ngjyra neutrale të mund ta kombinoni me një numër më të madh veshjesh dhe kështu të përfitoni sa më shumë.

Kapelë Trapper

Kapelë Trapper

Ideale për sidomos klimat e ftohta, edhe pse ne mund ta përdorim atë, jo në baza të rregullta në baza ditore. Kjo është një kapele tipike gjahtari, është e punuar me lëkurë delesh me veshje lëkure dhe mund ta gjejmë në një shumëllojshmëri të gjerë pëlhurash.

Mund te gjejme modele kadifeje, me çeqe te stampuara, materiale rezistente ndaj ujit... ftoj në aventurë kështu që ato janë ideale për të dashuruarit e natyrës. Me një këmishë fanelle dhe xhinse janë ideale për çdo event informal.

Snapback

Snapback

Kapaku i bejsbollit u popullarizua nga Tifozët e yankees në vitet '90. 30 vjet më vonë, ato janë ende një artikull i zakonshëm mes adhuruesve të të gjitha llojeve të sporteve.

Emri, Snapback, vjen nga lloji i mbylljes Ka në anën e pasme që të përshtatet me kokën. Falë sistemit të rregullimit të pasmë, ky lloj kapaku është një madhësi që i përshtatet të gjithëve, ka një dizajn të ngurtë dhe shton një prekje freski në çdo veshje sportive.

Unë kam vendosur të përfshij Snapback si një nga llojet e kapelave për meshkuj duke u bërë një veshje më shumë se e zakonshme në baza ditore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.