syze dielli për meshkujt tullac

Tullac të famshëm

Nëse jeni duke kërkuar syze dielli për meshkujt tullac, gjëja e parë që duhet të dini është se sasia e flokëve që kemi nuk ka rëndësi. Gjëja më e rëndësishme kur zgjidhni syze dielli është forma e fytyrës. Forma e fytyrës është baza si për zgjedhjen e syzeve ashtu edhe për zgjedhjen e një lloji të flokëve.

Në treg mund të gjejmë një numër të madh të llojeve të syzeve, lloje të syzeve që përshtaten si dorezë me fytyra të rrumbullakëta, katrore, diamanti ose në formë zemre, në formë ovale. Nëse doni të dini se cilat janë syzet më të mira të diellit për njerëzit tullac, ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

format e fytyrës

Syzet sipas fytyrës

Gjëja e parë dhe kryesore përpara se të vendosim për një model syze apo një tjetër është të përcaktojmë se cila është forma e fytyrës sonë. Nëse fytyra jonë është e rrumbullakët, duhet të përdorim syze drejtkëndëshe për ta bërë fytyrën tonë të duket më e hollë dhe më e gjatë.

Gjëja më e keqe që mund të bëni është të vishni syze të rrumbullakëta nëse fytyra juaj është e rrumbullakët, pasi krijon një tepricë që nuk ka asnjë mënyrë për ta kundërshtuar.

Artikulli i lidhur:
Si të zgjidhni syzet më të mira për meshkujt

Megjithëse optikët zakonisht ju ndihmojnë të merrni një vendim, kjo zakonisht bazohet në paratë që kushtojnë dhe jo në atë se sa mirë ose keq mund t'ju përshtaten.

Pasi të keni lexuar këtë udhëzues, mund të shkoni te çdo optik dhe të shihni sesi, në varësi të formës së fytyrës suaj, disa syze duken shumë më mirë se të tjerat.

Fytyrë në formë zemre/diamanti

Fytyrat me mollëza të ngushta dhe mjekër të vogël janë a dhimbje në zgjedhjen e llojit të duhur të syzeve, duke qenë se mund të heqin rëndësinë e mjekrës me majë, duke rritur gjerësinë e pjesës së sipërme të fytyrës nëse përdorim syze të mëdha.

Fytyrë e rrumbullakët

Ne e konsiderojmë një fytyrë të rrumbullakët kur gjerësia dhe lartësia me faqet dhe mjekrën janë të ngjashme. Duke përdorur syze drejtkëndëshe, ne do të bëjmë fytyrën tonë dukeni më të hollë dhe më të gjatë

fytyrë ovale/trekëndore

Ashtu si sytë kafe, është tonik i përgjithshëm në shumica e njerezve, e njëjta gjë ndodh me fytyrën ovale. Kjo lloj fytyre përshtatet me shumicën e llojeve të syzeve, kështu që ne mund të përdorim syze të drejta dhe të rrumbullakosura.

fytyrë katrore/zgjatur

Mënyra më e mirë për të zbresin forma këndore e një fytyre është duke mbajtur syze me lente të rrumbullakosura. Konsideratat për një fytyrë katrore janë të njëjta si për një fytyrë të rrumbullakët, me faqet dhe mjekrën në të njëjtën gjerësi.

Llojet e syzeve sipas formës së fytyrës

syze dielli tullac

Pasi të kemi njohur formën e fytyrës tonë, është koha të dimë se cilat janë llojet e ndryshme të syzeve që përshtaten në mënyrë të përsosur me fytyrën tonë, duke u përpjekur gjithmonë të shmangim syzet që kanë një formë të ngjashme me atë të fytyrës sonë, pasi e vetmja gjë që ne do ta bënte do të ishte ta theksonte atë në vend që ta zhvlerësonte atë.

në formë zemre/diamanti

Syzet ideale për personat që kanë një fytyrë në formë diamanti, me zona këndore, janë ovale, aviator, të rrumbullakosura dhe të mbështjella.

Por, nëse forma e fytyrës tuaj është zemra, opsionet më të mira janë drejtkëndëshe, aviator, gjeometrike dhe mbështjellëse.

të rrumbullakosura

Për të kundërshtuar rrumbullakësinë e fytyrës sonë, duhet të zgjedhim lloje të rrumbullakëta syzesh. Syzet e diellit në formë drejtkëndëshe, katrore, aviator dhe mbështjellëse janë ato që ju nevojiten. Harrojeni pjesën tjetër të modeleve, pavarësisht se sa shumë ju pëlqejnë ato.

ovale / trekëndore

Karakatë ovale japin shumë lojë, pasi praktikisht na lejojnë të përdorim të gjitha llojet e syzeve, përveç atyre që kanë të njëjtën formë me fytyrën tonë, si ato ovale dhe të rrumbullakëta.

Nëse fytyra juaj ka një formë trekëndore, alternativa më e mirë për të kundërshtuar atë formë është të vishni syze drejtkëndëshe, ovale, aviator, gjeometrike ose mbështjellëse.

Sheshi

Për një formë fytyre katrore, mënyra më e mirë për t'iu kundërvënë asaj forme është të vishni syze me syze, me vijë syze, ovale, aviator, të rrumbullakëta dhe mbështjellëse.

Materialet prodhuese

Syze me recetë për burra

Çdo lloj montimi është bërë nga materiale të ndryshme. Megjithatë, është e rëndësishme të dini se cilat janë përfitimet e disa llojeve të materialeve, si dhe disavantazhet e tyre.

Syzet prej plastike në kombinim me najlon, ofrojnë rezistencë të madhe dhe lejojnë përdorimin praktikisht të çdo lloj ngjyre.

Artikulli i lidhur:
Prerje flokësh për meshkuj tullac

Nëse jeni duke kërkuar për syze fleksibël, duhet të zgjidhni zylonite, një material që përdoret zakonisht në prodhimin e syzeve sportive.

Alumini dhe titani janë ideale për ata që urrejnë të mbajnë syze, pasi është materiali më i lehtë që kalon pa u vënë re më shumë.

Megjithatë, në vend që të kërkojmë syze që janë më pak të dukshme, ajo që duhet të bëjmë është të gjejmë llojin e syzeve që i përshtatet më mirë formës së fytyrës sonë, jo të kërkojmë llojin e materialit që kalon sa më pa u vënë re.

ku të blini syze dielli

syze dielli tullac

Blerja e syzeve të diellit është një vendim që nuk duhet t'ia besojmë asnjë dyqani syzesh. Edhe pse është e vërtetë që të gjitha na sigurojnë se ofrojnë mbrojtje të lartë ndaj rrezeve ultraviolet, nuk ka asnjë kontroll që garanton një mbrojtje të tillë.

Nëse përdorni syze nga rrushi deri tek dardha dhe nuk dëshironi të shpenzoni shumë para për syze dielli që me siguri i harroni diku, ky lloj dyqani është ideal.

Por, nëse përdorni syze në baza ditore dhe, përveç kësaj, dëshironi t'i jepni ato me recetë, alternativa më e mirë është të shkoni te një optik. Syzet do të jenë shumë më të shtrenjta se në një dyqan lagjeje apo një qendër tregtare, megjithatë, në planin afatgjatë do ta vlerësoni investimin. Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni nga një numër i madh i markave.

Sa i përket ngjyrës së kristaleve, tashmë varet nga shijet e çdo përdoruesi. Megjithatë, nëse nuk kemi një xhep mjaftueshëm bujar për të blerë palë syze të ndryshme me lente me ngjyra të ndryshme, më e mira që mund të bëjmë është të zgjedhim ngjyrat tradicionale si e zeza ose jeshile e errët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.