Pse rriten qimet në shpinë dhe si t'i hiqni ato

Pse rriten qimet në shpinë dhe si t'i hiqni ato

Kanunet e bukurisë tek meshkujt po përshtaten gjithnjë e më shumë me protokollet strikte me temën e qime trupi. Që një mashkull ndihet i presionuar me flokë të mbushur, nuk do të thotë se nuk hyn në diçka të detyruar, por me siguri është kurioz. Pse rriten qimet në shpinë dhe si t'i hiqni ato

zgjidhjet janë të shumta dhe pothuajse të gjitha ato që ofrohen janë të përkohshme. Vetëm heqja e qimeve me lazer është ajo që do të përfundonte me qime në çdo pjesë të trupit në planin afatgjatë. Por teknika e çdo trajtimi nuk përputhet me buxhetin e dëshiruar, as me garancinë për të thënë se nuk do të vuajë pak.

Pse rriten qimet në shpinë?

Meshkujt priren të kenë më shumë flokë se femrat për shkak të nivelit të lartë të testosteronit, një hormon që ndikon në rritjen e flokëve. Shumë meshkuj vuajnë nga flokë më të hollë ose më të trashë, në varësi të gjenetikës suaj. Por ajo që është e sigurt është se ato mund të duken si hipertrikozë, një patologji që vuan nga ku flokët mund të rriten tepër, duke përfshirë pjesën e pasme.

Gratë vuajnë edhe nga një tjetër patologji e quajtur hirsutizëm, ku vuajnë edhe nga një rritje e tepruar e flokëve në shumë pjesë të trupit të tij, madje duke qenë një nga ato zona edhe shpina. Hirsutizmi është shpesh një simptomë e një sëmundjeje më të madhe ose një tregues i një çrregullimi.

Gratë mund të vuajnë nga vezoret policistike, kanceri ovarian, hipertekoza (rritje e prodhimit të vezoreve), tumori në gjëndrat mbiveshkore, sindroma e Cushing (kortikosteroidet e tepërta) ose marrja e medikamenteve të caktuara që çlirojnë hormonet mashkullore. E gjithë kjo do të ndikojë në të pasurit flokë. Është e rrallë që ata mund ta kenë atë në shpinë, por mund të jetë kështu.

Pse rriten qimet në shpinë dhe si t'i hiqni ato

Si të hiqni qimet në shpinë

Gratë mund t'i ulin flokët duke bërë mbikëqyrje mjekësore dhe trajtimin e problemit tuaj hormonal me ndihmën e një endokrinologu ose gjinekologu. Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të reduktoni flokët e tepërt duke përdorur një trajtim kozmetik ose lazer.

Burrat gjithashtu mund të kryejnë mbikëqyrje mjekësore në rast se ka ndonjë lloj të anomali hormonale ose endokrine. Megjithatë, si në shumicën e rasteve, do të jetë e nevojshme të drejtoheni trajtime bukurie për të zhdukur flokët e dukshëm.

Rruajtje

Është një sistem i lehtë, i shpejtë dhe pa dhimbje. Do t'ju duhet ndihma e një personi tjetër për t'ju ndihmuar të hiqni qimet nga të gjitha ato zona që nuk mund t'i arrini. Mënyra më e mirë për të filluar është duke shkurtuar të gjithë flokët e trashë dhe të trashë me ndihmën e gërshërëve.

Rishikimi më i mirë mund të bëhet më vonë me ndihmën e një makinë rroje që ka prerje të shumta në grupin e kokës. Mbani në mend se rruajtja me brisk nuk i shtrëngon plotësisht flokët në shpinë. Rruajtja e vërtetë arrihet me teh dhe për këtë duhet bërë në të njëjtën mënyrë që arrihet rruajtje në fytyrë.

Pse rriten qimet në shpinë dhe si t'i hiqni ato

do të marrim xhel ose shkumë rroje dhe mbulojme te gjithe shpinen me krem. Më pas do ta marrim rruajtjen duke e rrëshqitur tehun në drejtim të flokëve, natyrisht, është më mirë me ndihmën e një personi tjetër dhe pranë një lavaman të pastrohet tehu në çdo rishikim.

Këshillohet dush pas rruajtjes për të hequr çdo qime të lëshuar. Më pas duhet ta thani zonën në mënyrë që të mos e acaroni më shumë dhe aplikoni një locion pa aromë për të qetësuar irritimet e mundshme.

Krem depilues

Është një tjetër formë e heqjes së qimeve, ku flokët nxitohen në të njëjtën mënyrë si rruajtja. Këto kremra përmbajnë substanca kimike që veprojnë në keratinën e flokëve dhe shkaktojnë shkatërrimin e tyre. Kremi aplikohet në lëkurë me qime, lihet të veprojë për disa minuta dhe më pas Ajo hiqet me dorë me ndihmën e një shpatulle. Me këtë lloj rruajtjeje flokët duhet pak më shumë për të dalë dhe si gjithmonë është më mirë të kërkoni dikë që t'ju ndihmojë me rruajtjen.

Pse rriten qimet në shpinë dhe si t'i hiqni ato

Depilim

Depilimi është një metodë e thjeshtë, por me të metën se mund të jetë shumë e dhimbshme, ka njerëz që nuk durojnë dot heqjen e qimeve. Fakti në favor është se flokët do të marrin shumë më shumë kohë për të dalë.

heqja e qimeve me lazer

Është alternativa më e mirë për fundin e qimeve të trupit. Është një trajtim i kushtueshëm dhe duhen disa muaj trajtim për të ndaluar rritjen e flokëve. Lazeri do të aplikohet në zonë për të shkatërruar folikulat e flokëve dhe pengojnë ose vonojnë rritjen e flokëve. Në shumicën e rasteve, heqja e qimeve me lazer është zakonisht shumë efektive, por në disa raste do të kërkohet një seancë mirëmbajtjeje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.