Truket për t'i rritur flokët më shpejt

Truket për t'i rritur flokët më shpejt

Keni pasur një fatkeqësi me flokët tuaj? Ose keni nevojë urgjente a rritet shpejt? Ka shumë raste në të cilat keni shkuar në parukeri dhe keni ekstrapoluar me prerjen që duhet të bëni, ose ju ka rezultuar që tani dëshironi të tregoni një mane të bukur në kohë rekord. Nuk ka mrekulli për të gjetur një zgjidhje të mundshme, por ne do t'i japim truket më të mira bëjnë flokët të rriten më shpejt.

E rëndësishme është ta njohësh atë flokët do të rriten natyrshëm por nëse nuk gjejmë një mënyrë për t'u kujdesur për të ashtu siç e meriton, flokët mund të pësojnë pengesa dhe kjo do ta bëjë atë të ngadalësohet. Ose do të na bënte edhe pa kujdes tjetër, si më shumë shkurtime.

Sa kohë duhet për të rritur flokët?

Është vlerësuar se flokët rriten rreth 1 centimetër në muaj, por gjithçka do të varet nga personi, mënyra e jetesës dhe raca e tij. Sipas një studimi të kryer nga Heathline, flokët ndryshojnë ngaNë varësi të përkatësisë etnike dhe ngjyrës së flokëve. Për shembull, flokët e zinj rriten disa milimetra në muaj, pra rreth 10 centimetra në vit.

Flokë bjondë rritet rreth 1 centimetër në muaj, pra rreth 13 centimetra në vit. Flokët aziatike kanë një rritje më të lartë, duke u rritur deri në 1,2 centimetra në muaj dhe 15 centimetra në vit. Edhe kalimi i viteve e bën edhe atë të rritet në rënie, që nga mosha 30-vjeçare tashmë fillon të bjerë, duke u bërë shumë më e dukshme nga mosha 50-vjeçare.

Truket për t'i rritur flokët më shpejt

Si t'i bëni flokët të rriten më shpejt?

Pa dyshim, ka gjithmonë disa alternativa për t'i bërë flokët të rriten më të fortë dhe madje me rezolucion më të mirë. Dieta dhe ushqimi kanë shumë të bëjnë me të. në ofrimin e një pamjeje dhe flokësh të shëndetshëm, megjithatë, mund të merret një suplement vitaminash dhe mineralesh.

Ushqimet dhe suplementet që ndihmojnë

Gjëja më e mirë për të shkuar për flokët, janë vitamina B, C, D, E, zink, hekur, biotinë dhe suplemente omega 3 dhe 6. Ato janë lëndët ushqyese më të mira që mund të merrni për t'i bërë flokët të rriten dhe të duken më të shëndetshëm. biotinë Gjithashtu do të favorizojë kujdesin e flokëve dhe do të jetë një vitaminë e shkëlqyer për lëkurën dhe thonjtë. Vitaminë C do të jetë një antioksidant i fuqishëm që do të ndihmojë në mbrojtjen e strukturës së flokëve.

Ushqimet që ndihmojnë më shumë në dietën tuaj të përditshme janë arrat, vezët, drithërat, avokado, produktet e qumështit, bishtajore, agrumet, perimet me gjethe jeshile dhe karotat.

Dezinfektoni këshilla periodikisht

Nëse keni tendencë për të pasur flokë të dëmtuar, është e këshillueshme bëni disa shkurtime çdo tre deri në katër muaj. Prerja e skajeve të hapura është një nga mjetet më të mira për mbani flokët të shëndetshëm dhe si pasojë, do ta bëjë atë të rritet më shpejt. Kur flokët dëmtohen, ato ngadalësohen, statike, sepse skajet e tyre janë të brishtë. Si një truk, ju mund t'i prisni flokët kur hëna po rritet.

Si të rriten flokët më shpejt

Lani flokët me një shampo të veçantë

Ju duhet të lani flokët me një shampo të veçantë për flokë të dobët, nëse është rasti juaj. Truku, megjithatë, është të aplikoni sasinë e duhur të kondicionerit dhe jo ta aplikoni atë në lëkurën e kokës. Në këtë mënyrë ne mund të irritojmë lëkurën e kokës dhe ta bëjmë atë me vaj, gjë që do të ndikojë në cilësinë e flokëve.

Përdorni një kondicioner të mirë

Kondicioneri ndihmon në zëvendësimin e lipideve dhe proteinave të fibrave të flokëve, Me këtë produkt, kutikula mbyllet dhe ndihmon që flokët të mbeten më pak të brishtë dhe të hollë. Ju duhet të përdorni një me një komponent i shkëlqyer hidratimi, aplikojeni pasi të keni larë flokët me një shampo të veçantë për flokët e dëmtuar.

Burrat: si të keni flokë të gjatë
Artikulli i lidhur:
Burrat: si të keni flokë të gjatë

Nëse ju pëlqen maska mund të provoni ta bëni një në shtëpi: do ta përziejmë 2 të verdha veze, dy lugë vaj ulliri dhe 1 gotë ujë. E përzieni mirë, e aplikoni për gjysmë ore në flokë dhe më pas e hiqni me ujë.

Përdorni ujë të ftohtë kur duhet të shpëlani flokët

Shpëlajini flokët me ujë të ftohtë dhe pas larjes është një nga këshillat që janë mësuar gjithmonë mbyllni kutikulat e tyre dhe se ndiheni mirënjohës që nuk e përdorni nxehtësinë. Ne e kuptojmë se është diçka që mund të jetë e vështirë për t'u bërë, veçanërisht në dimër, por rezulton të jetë një mjet më shumë për kujdesin tuaj.

Si të rriten flokët më shpejt

Përdorni produkte speciale për rritjen e tij

Në treg ka produkte të panumërta për kujdesin e flokëve. Por ju duhet të merrni në detaje përbërjen e tij, pasi ato që rendisim më poshtë:

 • Zink, Është një përforcues dhe prodhues i shkëlqyeshëm i kreatinës dhe kolagjenit.
 • Qepë e kuqe, Është një antioksidant i madh që stimulon qarkullimin e gjakut.
 • Vitamina B, C, D, E, biotinë, hekur dhe omega 3 dhe 5.
 • glikogjen detar, i cili siguron vitalitet më të madh dhe bën që proteinat të sintetizohen më shpejt.
 • Arginina, është një aminoacid që ofron më shumë shkëlqim dhe ushqim.

Ka shumë truke të tjera që mund t'i plotësojmë për të ndihmuar në rritjen e flokëve. Duhet të lani flokët butësisht, përpiquni të mos përdorni bojëra dhe nëse është e mundur, shmangni pajisjet që ofrojnë nxehtësi për flokët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.