Llojet e shpimit të veshit për burra

Llojet e shpimit të veshit

Marrja e një shpimi të veshëve është një traditë dhe një mënyrë, por mbi të gjitha është një formë e të shprehurit. Ashtu si me të gjitha modifikimet e trupit (për shembull, tatuazhet), shpimet ju lejojnë të nxirrni në pah rebelimin dhe krijimtarinë tuaj.

Opsionet për shpimin e veshëve janë të njëjta për të gjithë, pavarësisht nga gjinia, dhe janë si më poshtë:

 • Lobe (A)
 • Helix (B)
 • Industriale (C)
 • Helikë e përparme (D)
 • Rook (E)
 • Daith (F)
 • I qetë (G)
 • Orbitale (H)
 • Antitragus (I)
 • Tragus (J)

Shpimi i lobit

Shpimi i lobit të veshit

Ekzistojnë tre lloje të shpimit të lobit. Karakteristikat e vathit të zgjedhur janë kryesore. Për shembull, dilatatorët japin një efekt alternativ të punk-ut. Ju gjithashtu duhet të vendosni nëse duhet të shponi vetëm një lob ose të dy. Njëri është një fillim i mirë, por nëse ju pëlqen simetria, përfundimisht mund të merrni edhe veshin tjetër. Dhe jo vetëm për shkak të simetrisë, por sepse shpimeve i atribuohet një cilësi e varur.

 • Lobi standard (A)
 • Lobi i sipërm (B)
 • Lobi tërthor (C)

Josh Dun nga Njëzet Një Pilot

Ajo në zonën qendrore të lobit është shpimi më i zakonshëm i veshëve tek burrat. Alsoshtë gjithashtu shpimi në të cilin vendosen zgjeruesit, një lloj bizhuteri që mund të zgjerojë vrimën e veshit nga vetëm disa milimetra në disa centimetra. Shtë një trend mes mijëvjeçarëve, megjithëse ka njerëz nga brezat e mëparshëm që gjithashtu i veshin ato me shumë stil. Dhe a është mosha nuk është pengesë për asnjë lloj shpimi.

Shpimi i lobit të sipërm ndodhet në pjesën e sipërme të tij. Zakonisht është i kombinuar me shpimin e lobit standard. Më në fund, shpimi në vesh që kalon nëpër pjesën më të trashë të lobit, në vend të para-prapa, merr emrin e tërthortë. Kjo është më pak e zakonshme, kështu që Tërthorta është një ide shumë interesante nëse dëshironi të vishni një piercing që ju diferencon nga të tjerët.

Artikulli i lidhur:
Vathë për burra

Shpimi i kërcit

Shpimi industrial

Me përjashtim të lobit, të gjitha shpimet e veshëve duhet të kalojnë nëpër kërc (spirale, industriale, daith). Përveç që është më e dhimbshme, kërkon më shumë durim. Ndërsa të parët shërohen relativisht shpejt (4-6 javë), Shpimet e kërcit mund të duhen 3-6 muaj për tu rikthyer në gjendje normale, dhe nganjëherë edhe më shumë, në varësi të llojit të shpimit. Kjo është për shkak se ka më pak rrjedhje të gjakut në kërc.

Gjatë kësaj kohe është e rëndësishme të ruhet higjiena e mirë (këshillohet që ta pastroni dy herë në ditë me tretësirë ​​të kripur), monitoroni procesin e shërimit dhe mbi të gjitha mos ndryshoni vathin, pasi kjo rrit rrezikun e refuzimit dhe infeksionit.

Veshi juaj mund të dhemb për një kohë kur mbështesni kokën në jastëk me atë anë të fytyrës. Pra, nëse planifikoni të shponi kërcin edhe në veshin tjetër, merrni parasysh të prisni derisa i pari të shërohet plotësisht. Përndryshe, natën mund të jetë mjaft e vështirë për të gjetur një pozicion të rehatshëm.

Piercings veshët më të mirë për burra

Njeri me shpime veshësh

Prekjet personale ndihmojnë shikimet të fitojnë pikë stili. Dhe shpimet e veshëve janë ndër aksesorët më efektivë në këtë drejtim. Kur bëhet fjalë për fytyrën, bashkoni një piercing (qoftë vesh, hundë ose diku tjetër) me një mjekër dhe një xhufkë të bërë me shije të mirë mund t'ju ndihmojë të projektojë një imazh modern dhe aktual.

Standardi, industriale, spiralja dhe lobi orbital konsiderohen zonat më të mira për burrat. Por vënia e tij në punë nuk është aq shumë çështje e llojit të shpimit, sesa vetë formës së vathit.

Në përgjithësi, burrat mbajnë piercing më të mëdha dhe më të rënda që gratë. Një dizajn i thjeshtë dhe i fortë në të zezë ose argjend është një bast i sigurt. Për shembull, një shtangë e zezë, unazë ose zgjerues i thjeshtë i zi. Përfundimet e theksuara theksojnë fortësinë. Sidoqoftë, kjo varet nga preferencat personale. Nëse preferoni diçka më delikate ose me ngjyrë, nuk ka pse të mos e vishni.

Cili është materiali më i mirë?

Shpimi i hoopit të titanit

Piercings janë bërë nga materiale të ndryshme. Zgjidhni titan hipoalergjik Nëse dëshironi të siguroheni që të vishni një shpim veshi pa shkaktuar ndonjë reaksion alergjik, pasi këto ndodhin shumë rrallë me këtë material. E dyta për sigurinë është çeliku inox.

Artikulli i lidhur:
Sa kushton një tatuazh?

Materialet organike si druri përdoren gjithashtu për zgjerimet. Dilatorët prej druri janë më të lehtë se ato metalikë. Një tjetër avantazh i tij është se, me sa duket, eliminon aromat e këqija falë porozitetit të saj. Tregu ofron një larmi të madhe të shpimeve prej druri, si për nga lloji i drurit, ashtu edhe nga modeli. Dhe është se, ndryshe nga pjesa tjetër e materialeve, kjo lejon të kapet në të praktikisht çdo motiv me të cilin del projektuesi, nga mandalas në kafka, duke kaluar nëpër simbole komike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.