Како да се облечете според кодот на Црната вратоврска

Смокинг од SuitSupply

SuitSupply

Следните неколку месеци се време на ноќни забави. Кога овие се релевантни, но не ја стекнуваат важноста на официјален акт, се користи кодекс на облекување Црна вратоврска.

Американците го нарекуваат носење смокинг, додека Англичаните го преферираат терминот DJ (скратена јакна за вечера). Како и да го наречете, ова се правила што ќе ви обезбедат успех во оваа официјална сезона и во секоја пригода кога Црната вратоврска се носи како кодекс на облекување.

Јакната, панталоните и машничката мора да бидат трите црна или сина боја на полноќ. Јакната може да биде нормална или двокреветна и прицврстено е само првото копче, кое мора да се одврзе кога седите - како што е случај со сите сарторијални јакни.

Кошулата мора да биде бела. Иако рамнина работи и за нас, идеалот е да се вклучат и официјални детали, како што е предниот навој или двојната манжетна за да се покажат елегантни манжетни. Ако го користите овој последен додаток, проверете дали должината на ракавите на јакната е пократка од таа на кошулата, за да може да се видат.

Кошула во смокинг за вртење и асер

Turnbull & Asser

Неговата употреба е опционална, но ако сакате да проектирате беспрекорна слика, тоа е Од суштинско значење е да се носи елек или појас. Неговата мисија е да спречи кошулата да се прикажува помеѓу копчето на јакна и појасот на панталоните, нешто што ги убива вибрациите на Црната вратоврска.

Чевлите мора да бидат чевли за облека. Облечи остар оксфорд, без разубавување и со умерен сјај, бидејќи, технички, лакираната кожа е посоодветна за Белата вратоврска. Можете исто така да се одлучите за кадифени влечки, бидејќи тие се поформални отколку неформални. Во секој случај, чорапите треба да бидат полноќни сини или црни.

Кингсман Оксфорд чевли

Kingsman

Не уништувајте го вашиот смокинг со само капут. Земете крпа од крпа преку колена во темна или камила тон. Нормално, нема да го носите цело време, но тоа ќе ви обезбеди одличен влез, а првите впечатоци се скоро сè.

Што се однесува до додатоците, ништо не треба да се носи на главата, како што се капи или капачиња. Што да Препорачливо е да носите рачен часовник. Сепак, тие не ни служат со метален или пластичен ремен. Таа мора да биде црна кожа. И неговиот општ дизајн, колку што е можно чист.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.