Совети за запознавање на вашиот партнер и подобрување на интимните односи

кондоми

Денес има многу луѓе кои се против концептот на loveубов толку романтична како што беше во античко време. Тоа не е ништо повеќе од одраз на промена на парадигмата во општеството и сексуалните односи. Иако целата оваа парадигма се смени и сексот е многу подостапен за секого, секогаш мора да го правите тоа со заштита. Затоа, важно е да се користи кондом и изберете го оној кој најмногу ви одговара за да имате најдобар секс.

Во оваа статија ќе ви кажеме за важноста на кондомите и сексуалните игри денес.

Романтизмот денес

в coupleубен пар

Loveубовта во модерното време се смени. Ние сме во време кога има бројни промени и барања и на сексуално и на социјално ниво. Пример е дека секој пат кога сме преиспитување повеќе за начинот на разбирање на врските во двојки. Сега не е исто како порано, но имаме и полиаморија во која секоја личност се чувствува слободна да ги живее своите односи без да падне во предрасудите на другите. Ние сме навикнати на фактот дека врските се моногамни во кои има само две лица.

Меѓутоа, кога станува збор за loveубовта, важноста на само -убието е приоритет пред идејата за емоционална зависност од друга личност. Имено, не можете да бидете среќни во зависност од тоа дали сте со друга личност или не. Мора да бидете среќни за себе без да имате потреба од никого. Loveубовта треба да биде целосно збогатувачко и здраво искуство што носи позитивни поени во вашиот живот. Таа мора да претставува заеднички вредности како што се взаемно почитување и комуникација.

Ако сакаме да имаме многу добар состанок со некого, мора да имаме предвид дека секоја личност е различна. Секоја личност треба да изгради свој личен код и да го најде она што го сакаме и да нè прави среќни. Постојат бројни еротски играчки за промовирање на сексуална активност. Тие се одлични алатки за самоконтрола и самопознавање Тие ни помагаат да истражуваме над она што веќе го знаеме и да излеземе од зоната на сексуална удобност. Особено, овие монотони врски се воспоставуваат во оние моногамни врски кои се долги.

Без оглед на видот на врската, важно е да знаете и да користите различни видови на кондоми кои постојат

Важноста на кондомите

Кондомот е најшироко користен и најевтин метод на контрацепција во светот. Постојат илјадници форми и вкусови и помага да се заштити и од сексуално преносливи болести и од несакана бременост. Важно е да практикувате безбеден секс со кого сакате. Постојат кондоми со вкус за да се оживее сексот. Постои широк спектар на вкусови, вклучувајќи чоколадо, јагода, нане и многу други.

Имајте на ум дека кондомите не се само за мажи, туку и за жени. Постои кондом за вагината и иако тие сè уште не се добро познати, има многу луѓе кои почнуваат да ја преземаат иницијативата. Theенскиот кондом е мека пластична цевка која има затворен крај. На секој крај има прстен или раб. Прстенот се наоѓа на затворениот крај и вагината се вметнува длабоко над грлото на матката цевката да се чува секогаш на исто место. Прстенот на отворен крај е оној што останува надвор од отворот на вагината.

Сепак, има многу луѓе кои се алергични на латекс. Овие луѓе страдаат од некои симптоми кои се движат од црвенило и плускавци до течење на носот и насолзени очи. Можеби имате алергиска реакција на латекс и тоа не е по ваш вкус. Сепак, не мора да се грижите за ова бидејќи има кондоми кои се подготвуваат со друг материјал освен нема латекс, туку полиуретан.

 Сексуални играчки

југуетите сексуални

Играчките го прошируваат репертоарот на еротски чувства. Покрај тоа, поврзувајќи ги со моменталната состојба, играчките се совршен сојузник за намалување на нивото на стрес, ни помагаат да заспиеме и да се чувствуваме посреќни и порелаксирани. Всушност, мастурбацијата (или на наш начин или со играчки) предизвикува нашиот мозок да лачи супстанции што ни даваат непосредно физичко, сексуално и емоционално здравје: невротрансмитери, кои ослободен по сексуално задоволство и / или оргазам, како што се серотонин и допамин. Ослободените ендорфини се директно одговорни за да се чувствуваме добро после секс и се надеваме дека ќе го повториме ова искуство, или сами или како двојка.

Изградба на убов

Романтичен пар

Враќајќи се на убовта, еден од најдобрите совети за воспоставување врска не е да барате loveубов, туку да ја градите. Loveубовта бара напор и грижа ден за ден. Исто така, ние секогаш зборуваме за тоа како добро да се грижиме за врската, но забораваме да се грижиме за нашата убов. Ние си дозволуваме да правиме грешки, да се чувствуваме лошо, да ги препознаваме нашите достигнувања и доблести и оние на нашиот партнер.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тековните врски и важноста на користењето кондоми за безбеден секс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.