Rolex Submariner, подобрувајќи го непобедливиот?

Морам да признаам дека, за една или друга работа (исто така сметаат и личните благодарници и тотално субјективните односи loveубов-омраза кон брендот) Rolex Никогаш не била „мојата чаша чај“, но не можеме да го негираме името што го заработи и што продолжува да расте благодарение на моделите како овој, нов Rolex Submariner со керамичка рамка.

Претставен на последниот саем во Базел како starвездена новина на брендот, (иако неговиот изглед беше јавна тајна) станува збор за реновирајте го најпродаваниот модел на фирмата, ажурирање на дискретен и точен начин што многумина би го нарекле „часовник“ или „нуркач“ (последниот зависи од тоа која уста го испушта, мојата, секако не). За ова, тој е избран сменете ја старата алуминиумска рамка за керамика од Церахром, како што ги означуваат времињата и трендовите што се водат и како што беше направено пред неколку години со другиот карактеристичен дизајн на брендот, GMT. Резултат: подобрување на отпорноста на парчето (рамката подобро се спротивставува на можните гребнатини) и секако, во естетиката на целината.

Предложени се за негово лансирање на пазарот две можности во изборот на боја: можеме да избереме класичен црн Submariner, со еднонасочна керамичка рамка на исто ниво, или од Зелениот субмаринер, (што доаѓа да го замени стариот ЛВ, таа позната „мала жаба“ со зелена рамка и црно бирање) со соодветната зелена керамичка рамка и со зелен бирач, што во отсуство на гледање во живо, ми се чини вистинско шоу, голем успех од страна на Ролекс во обидите да го обнови опсегот без да ја изгуби својата веќе дефинирана личност.

Што се однесува до останатите, како што нè навикна најпознатиот „бренд“ во светот на часовниците во очите на синот на кој било сосед: безвременска и високо носена големина на куќиште од 40 милиметри, свој калибар (3135 година, конкретно) со COSC хронометриска сертификација, контраст од полиран и мат челик 904L (врвен челик) низ целиот, анти-рефлектирачки кристал од сафир со 2,5 циклопско лупа за оптимално читање на вклучениот датум, отпорен на вода до 300 метри... и нешто многу важно, гаранција за постоење на една од најдобрите и најприфатливите официјални технички услуги , ако не и најдоброто, во луксузниот сектор. (Секој што претрпел заеднички SAT во месото, ќе знае колку е важен овој фактор).

И момци, уште малку. Гледате, со промена на парче, нов бестселер за уште десет години. Секако, кога станува збор за подобрување на непобедливите, клучевите што треба да се играат се мали, и со максимална прецизност, бидејќи станува збор за милиметри (и никогаш подобро кажано) што ја одделува прекрасната серенада што ја составил Ролекс и која ја имаме меѓу рацете, на вулгарната ранкера во која можеше да се најде. Но, ако швајцарската фирма покажа една работа во текот на целиот свој педесет и педесет години живот, тоа е да знае како да го подобри она што сите веќе веруваа дека е непобедливо, оставајќи подобар и подобар вкус во устата при секој упад отколку во претходниот .

Можеби тоа е главната причина зошто предизвикува толку многу конфликтни и необјасниви чувства, тој чуден концепт што опфаќа во еден единствен сет добра работа на Швајцарија со луксуз за несаканите, крајна грижа за деталите со чувство да се гледа истото со децении, безусловната и исповедана loveубов од страна на кој било overубител на правење часовници со омраза кон слугата кој, без уште да знае како да ја објасни причината за ова чувство, во вакви прилики може само да воскликне ...Благодарам, Ролекс!.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.