Протокол и етикета (IV): фрак

Ја завршивме серијата написи на Протокол и етикета во машка гардероба зборувајќи за облеката за највисоки етикети за мажи: палто.Секогаш се користи ноќе, во настан со почеток во 8 часот и во затворен простор. Неговата употреба не е многу честа кај пошироката јавност, бидејќи неговата употреба е наменета за многу специфични и свечени дела како што се државни вечери или гран-гала топки.
на главна облека кои го сочинуваат тужбата се следниве:

 • Јакна: обично црно. Пред завршува со врв кој достигнува до половината, со ревери исто така во врв и свила. На задниот дел, има здолниште до коленото. Јакната во никој случај не се зацврстува.
 • Кошула: Бело, може или не е набран, со висока јака за машна и манжетна за дупли дупки за близнаци.
 • Јакна: de бела и пике бојаИма размавта и може да се премине или да се исправи. За академски или религиозни акти обично е црно.
 • Панталони: класичен крој и обична црна боја, во истиот материјал како јакна. Со тоа се разликуваат од смокинг панталоните носат два литри, сатенска странична лента ширина околу 2 см, која се протега по целата должина на ногата на панталонот, наместо една.
 • Лептир машна: секогаш бело во пике ткаенина и по можност направена од лак, избегнувајќи го направениот јазол.
 • Чевли: црни, класичен сече сјаен лакиран материјал од кожа, по можност врвки.

Покрај претходните основни парчиња, може да се надополни со следново:

 • Сомбреро: црна капа од свила
 • Шал: бела свила, волна или кашмир
 • Ракавици: свилени белки

Се препорачува да користите бело лен или шамиче за конец. Фрактот прима медали и украси.

Поврзани статии:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.