Предности од лук

AJO

Дали ги знаете придобивките од лукот? Иако не ужива во најдобрите репутации кога станува збор за здив, Тоа е храна што треба да биде вклучена во исхраната поради нејзиниот вкус (од суштинско значење е медитеранска кујна) и според неговите својства.

Присутни во исхраната на човештвото илјадници години, придобивките од лукот не останаа незабележани и во Грција и во Рим, каде што лукот се користеше како лек во широк спектар на ситуации. Да видиме зошто се смета за една од најздравите намирници.

Причини за јадење лук

Орган на срцето

Секој знае дека вампирите го мразат, но освен хипотетички конфронтации со ноќни суштества, има и многу други причини да вклучите неколку глави лук во количката. И, тоа е дека лукот има голема репутација кога станува збор за здравјето. Јадењето лук е добро затоа што помага во спречување на болести.

Од што е направен лукот? Лукот, меѓу другото, ви обезбедува алицин, аргинин, флавоноиди, витамин Ц и селен. Овие се соединенија кои делуваат и заедно и одделно во вашето тело за да придонесат за правилно функционирање на голем број области од него. Но Како може редовната потрошувачка на лук да ви користи?

 • Лукот има интересни антибактериски својства
 • Може да го намали крвниот притисок помагајќи да се задржат артериите флексибилни и да се подобри протокот на крв
 • Нивото на холестерол може да се намали
 • Може да го намали нивото на шеќер во крвта, што го прави особено интересен за луѓето со дијабетес
 • Спречува згрутчување на крвта и таложење на плаки во артериите

Како резултат на тоа, една од најзначајните придобивки на лукот е намалувањето на ризикот од мозочен удар и срцеви заболувања. Толку е позитивно за здравјето што многумина сметаат дека има и храна и лекови. Нормално, тоа е претерување, бидејќи, покрај тоа, храната никогаш не треба да ги заменува медицинските третмани, но ви дава идеја за големиот број придобивки што студиите ги припишуваат на оваа храна.

Покрај тоа, таа е тврда храна што не се расипува лесно. Ако го чувате на ладно, темно и добро проветрено место, може да трае неколку месеци. Како и да е, Препорачливо е да го консумирате што е можно свеж за да извлечете максимум од неговите хранливи материи, како и од неговиот вкус..

Дали лукот се бори против вирусите?

Ладни лекови

Лукот се користи и за борба против вируси како настинка и грипНо, на оние придобивки од лук им треба повеќе истражување. Истото се случува со неговите претпоставени придобивки за борба против Алцхајмеровата болест, намалување на ризикот од рак или зајакнување на имунолошкиот систем. Некои од овие болести се многу сериозни и не треба да се создава лажна надеж сè додека истрагите не остават простор за сомнеж. Во секој случај, не е лоша идејата да се вклучи во исхраната за секој случај да се покаже како точно.

Имате настинка?

Погледнете ја статијата: Ладни лекови. Таму ќе најдете многу опции за ублажување на симптомите и враќање на целосниот капацитет што е можно поскоро.

Како да се борите против лошиот здив од лук

Глава на лук

Лукот е составен од низа помали парчиња наречени каранфилче. Нејзината најпозната карактеристика е интензивниот мирис и вкус, предизвикан од мрсна супстанца што се ослободува кога се кршат, наречена алицин. Како што сте имале можност да проверите во повеќе наврати, мирисот на лук има тенденција да се задржува во устата подолго од посакуваното..

За среќа, многу е лесно да се борите против лошиот здив од лук, затоа оваа непријатност не треба да претставува пречка за уживање во неверојатните придобивки од овој зеленчук за здравјето. Едно од најпопуларните и најефикасните решенија и за лукот и за лошиот здив воопшто е џвакање лисја од нане. И, ако немате свежа нане при рака, не грижете се, само проверете придружете ги оброците богати со лук со малку зелена салата или јадете јаболко за десерт.

Завршен збор

Очигледно, да уживате во сите придобивки на лукот, особено оние поврзани со крвта, важно е да го изгмечете и да го јадете што е можно сурово. Сквасувањето е исто така трик што го олеснува лупењето, па се чини дека е најдобриот начин за лекување пред да го користите на садовите.

Што се случува со неговите придобивки ако е печено или варено? Ако е за кратко време, неговите придобивки за крвта не се намалуваат, туку како што минуваат минути, станува сè потешко да се одржи вашиот состав, затоа треба да се земе предвид. На овој начин, најдобриот начин за јадење би бил смачкан и суров ... и најмалку корисна целина. Кога станува збор за примена на топлина, тоа зависи од времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.