Прв состанок: покани или плати половина?

закажувањеЗапознавате девојка и ја прашувате да излезе. Тоа е првиот состанок што ќе го имаат и ќе ја однесете на пијачка во еден бар. Кога вечерта ќе заврши и келнерот ќе пристигне со сметката, се поставува одлично прашање: Дали треба да ја поканам или да платам половина од потрошената сума?

Тоа е непријатна ситуација и повеќе затоа што нема доволно доверба со девојчето. Затоа, во Стилски мажи Ние ќе ви дадеме неколку совети за да можете да одите подготвени на вашите прв состанок.

Општеството наметнало дека мора да биде мажот кој ја поканува жената (монетарно) на излегувањето што го прават, бидејќи се смета за гест на витештво и ако жената нè интересира многу, тој гест може да додаде поени за да го постигнеме она што го сакаме .

Таа исто така може да може да го плати својот удел. Во тој случај, треба да инсистирате дека сакате да ја поканите, но без да дадете сигнал дека сакате да го оставите датумот во тоа време. Ако не се спротивстави на ова инсистирање, тогаш можете да видите дека таа е правилна и поддржувачка личност. Сега, ако навистина е тврдоглава да си го плати својот удел, мора да направите што е потребно, и со доволно леснотија, за да ја натерате да се премисли, барем не на првиот состанок.

Ако успеете да одите на втор состанок, ќе добиете поголема самодоверба со девојчето и ќе бидете посамоуверени при плаќањето.

Во мојот случај, и иако сум пензиониран од првите состаноци, секогаш ги поканувам. Не само затоа што се чувствувам пријатно да го правам тоа, туку затоа што сакам да го правам тоа. Која е вашата позиција? Дали поканувате или плаќате половина?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   илидан dijo

  Па, вистината е да платам половина, јас редовно земам автомобил или толку добро го плаќам преминот од првиот состанок ... Се надевам дека ќе преземете иницијатива да платите кога веќе сме си поминале добро, ова исто така ми кажува колку е безбедно е, лично ми се допаѓаат самоуверените и независни жени и еден од деталите е плаќањето состаноци

 2.   Оскар dijo

  Да, се согласувам со првиот коментар дека таа го плаќа својот удел или инсистира на споделување на трошоците со вас, според мене, тоа ме тера да ја гледам како независна девојка и дека се грижи за себе

 3.   АНГЕЛ ФЕРНАНДЕЗ ВАЗУЕЗ dijo

  Здраво, би сакал да ти поставам прашање. Имам пријателка што ме прави да се чувствувам како ебана мајка и сум за inубен во неа и не знам дали ми се допаѓа или не. Ја заебав нејзината рака отидов рака под рака и можеби подоцна кога го оставив но знаете дека не знам .. Ја прашав мојата пријателка дали ми се допаѓам или не и таа ми рече дали имаш девојка ако ти се допаѓаш не знам дали таа ти се допаѓаш или не. Не му се допаѓа многу, а можеби и јас, ти конкистала, и продолжувам да инсистирам, можеби, не знам што да мислам.

 4.   мачки dijo

  како да направам мојот сопруг секогаш да се чувствува добро

 5.   Виктор dijo

  Па, ако таа сака да плати за вечера на половина, ќе речеш: 'Не, жена, сакам да те поканам. Тогаш ме поканиш на пијалок ». Така, обезбедуваме продолжување на вечерата во убав бар, со музика, танц, поголема блискост ... ме разбирате.