Најскапата тијара во светот

Знаете за кој порок имаме накитотособено дијамантите. Денес сакавме да обединиме друга универзална манија, бајки, за да ви кажеме за еден исклучителен скапоцен камен: најскапата продадена тијара „принцеза“ на аукција.

Покрај тоа што е убава и достојна за кралско семејство, ова парче од смарагди и дијаманти на сметката со приказна, што можеби е она што го прави толку вреден. Таа му припаѓала на германскиот принц Гвидо Хенкел Фон Донерсмарк, кој пак нарачал за својата сопруга Катарина. Но, за возврат, „легендата“ вели дека тоа можело да биде сопственост на Јуџин, сопругата на Наполеон III.

Така, жената што може да го носи ова чудо не само што ќе се чувствува елегантно и богато, туку и наследничка на уникатен карактер. Предметната дијадема е продадена за незначителна сума од 11.28 милиони франци Швајцарски, или што е исто скоро 9 милиони евра, трета највисока цена платена за скапоцен камен на аукциите во Сотби

Одговорните за продажбата потврдуваат дека е најголемиот скапоцен камен со смарагди и ретко, на добар начин, што се појавува на пазарот повеќе од 30 години. Ние мора да ја истакнеме големината и чистотата на единаесетте колумбиски смарагди што го крунисаа парчето и што додаде околу 500 карати вкупно. Шест лица се бореа во наддавањето за неа, што ги натера да ја надминат продажната цена проценета од експертите на Сотби (помеѓу 3.400.000 евра и нешто повеќе од 6.800.000 евра). Ова значи дека успехот на аукцијата е двојно поголем.

Се разбира, единственото нешто што го знаеме за неговиот нов сопственик е дека тој е Американец, бидејќи тој ја купил тијарата анонимно.

Преку: Соопштенија за печатот на Сотби


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.