Машки паркови

Машка парка

Машки паркови спаѓаат во оние облеки кои никогаш не излегуваат од мода. Суштинско парче за вашата колекција на палта и јакни, на исто ниво со кожната јакна или бомбардерот.

Нема сомнение дека паркот е одлична инвестиција како зимско палто. И во случај на лесни верзии, исто така, за полувреме. Ајде да ги видиме неговите предности и сè што треба да знаете за да го добиете правилно кога купувате.

Клучевите од паркот

Волрих Камо Парка

Woolrich

За разлика од другите стилови, паркот е капут кој се темели целосно на функционалноста. Неговата цел не е да заслепува естетски, туку да понуди максимална заштита за која е способен капут во услови на ниски температури и дожд. Оттука, тој е подолг од другите стилови (опфаќа до средината на бутот, некој малку подолг) и вклучува качулка. Сепак, тоа не значи дека парковите не се стилски. Постојат бројни паркови кои се многу привлечни на свој начин.

Парковите ви даваат можност да ги користите зима по зима, како добра модна класика. Од декември до март ќе ви даде многу игра благодарение на нејзината голема разноврсност, што ќе помогне да биде повеќе од еднаква на поголемиот дел од секојдневната облека во вашата гардероба. Но, како што ќе видиме подоцна, вистинските паркови работат и во поформален изглед без проблем.

Сараторијален парк Зара

Zara

Потеклото на паркот е поврзано со армијата, поради што воената зелена боја е една од најчесто користените бои за овој капут, особено кога производителот бара побезвременски резултат. Сепак, поминаа многу децении откако паркот беше прилагоден на градовите. Во моментов се произведува во широк спектар на бои, како и материјали и стилови. Сè уште имате можност да одите по традиционални паркови, но пазарот нуди и интересни алтернативи за оние на кои им требаат повик, лесни варијации или со помалку ткаенина.

Каков стил претпочитате?

Уникло црвен парк

Uniqlo

Ако веќе сте се одлучиле за паркот, следниот чекор е да изберете стил што најмногу ви се допаѓа. На арктички парк носи коса, додека варијацијата позната како опашка е подолга од задната страна отколку однапред. Ако преферирате форма на јакни, размислете за пократки верзии. Лесните паркови за мажи се совршени за полувреме, додека оние по мерка нудат соодветна форма како поформалните палта. Конечно, тука се парковите од типот кенгур, кои се во тренд и го добиваат ова име затоа што имаат голем џеб на предната страна.

Погледнувањето на облеката може да ви помогне кога станува збор за избор на стил. Ако вашата гардероба изобилува со свечена облека, размислете за парто паркови. Причината е што со тоа што ќе бидат поцврсти и минималистички (дизајнерите настојуваат да му дадат на дизајнот најголема можна чистота без да го жртвуваат духот на облеката), тие ќе формираат подобар тим со вашите костуми и со изглед со поодредена силуета воопшто. Со некои паркови во сарторијален стил за мажи ќе постигнете ефект сличен на оној од рововско палто, но со посовремен и порелаксиран допир.

Арктичкиот парк

Супердри тутунски парк

Superdry

Наместо тоа, арктичкиот парк (и воопшто сите дебели модели) е пообемно и неформално палто. На овој начин најдобро работи со буци плетени џемпери, фланелни кошули, чизми за работа и робусни делови воопшто. Од друга страна, ако дојде студ, никој нема да ви замери што сте го носеле за да одите во канцеларија. Постојат моменти кога топлината треба да има предност пред елеганцијата.

Робусноста на паркот во Арктикот се должи на фактот дека е роден од потребата да се заштити од екстремниот студ. Опремено со коса, ако треба да бидете топли, тоа е стилот во кој треба да ги вложите своите пари. И, дали најлонот и изолационите облоги ставаат цврста бариера помеѓу телото и надворешноста отпорен на температура до неколку десетици степени под нулата. За уште поцелосна заштита, некои модели ви овозможуваат практично да ја покриете целата глава кога ќе ги затворите и ставите хауба.

Кои се најдобрите брендови?

Парка морнарица од Канада

Канада Гуска

Бидејќи е еден од најпопуларните и најреномирани палта за денови на замрзнување, Во моментов, има малку брендови за облека што не вклучуваат машки паркови меѓу нивните понуди за палта.

Ако ви треба парк прифатлива цена, размислете за брендови како Zara, H&M, Pull & Bear, Mango, Jack & Jones или Uniqlo. И покрај тоа што се поевтини, тие се стилски и издржливи.

Вклучува многу поголема инвестиција паркови од најновата генерација од Canada Goose, Woolrich, Moncler или The North Face. Во средна точка во однос на инвестициите се брендовите како Superdry, Patagonia или Columbia. Треба да се напомене дека во продажбата сите овие брендови применуваат значителни попусти на нивните машки паркови, па затоа е одлична можност да инвестираат во една.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.