Како се облекуваат отаку?

Otaku

Пред да знаете како се облекуваат отаку, мора да разбереме што е да се биде отаку. Како што можеме да прочитаме на Википедија, Отаку се преведува како тебе и вообичаено се користи во Јапонија и остатокот од светот за да се однесува на аниме или манга обожаватели.

Една работа е што сакате аниме или манга и спорадично консумирате ваков тип на содржина. Во овој случај, едно лице не може да се смета за отаку. Отаку е таа личност која консумира само аниме или манга содржина.

Но, покрај тоа, тој сака да оди и на настани и емисии поврзани со оваа тема, присуствува на конвенции, сака јапонска музика и видео игри, фан уметност, фан фикција, ја разбира јапонската култура и сака да носи облека слична на вашите омилени ликови.

Otaku

Процесот на станување отаку започнува со носење маици и/или додатоци на вашите омилени аниме ликови. Со текот на времето, ако економијата го дозволи тоа, тој ќе почне да носи облека со светли бои како оние што ги гледаме во повеќето аниме, но не на редовна основа.

Поврзана статија:
30 работи што треба да ги направите на првиот состанок

Со текот на времето, најверојатно ќе завршите со вкрстување на вашите омилени ликови. Не мора да имате многу пари за да бидете отаку и да се облекувате во слична облека.

Она што е потребно е имагинација и подготвеност радикално да го промените начинот на облекување и критиките што веројатно ќе ги добиете додека не се навикнете да ги игнорирате.

Отаку мода и кросплеј

Otaku

Crosplay е портманто на облекување и игра, така што во основа значи играње облекување. Иако кросплејот обично е ексклузивен за конвенции, сè почесто е да се видат љубителите на аниме и манга облечени како нивните омилени ликови.

Ако сакате да предизвикате сензација на настанот или конвенцијата за манга и аниме на која планирате да присуствувате, ве поканувам да ги следите советите што ви ги прикажувам подолу:

 • Изберете лик што е сличен на вашата висина, градба, тежина и, пред сè, личност. Не обидувајте се да се предадете како лик што ве претставува, без разлика колку тоа ви се допаѓа.
 • Ако не можете да го најдете костимот на ликот или е надвор од вашиот буџет, почнете да го правите рано.
 • Оделото треба да биде што е можно поудобно и едноставно. На настани и конвенции обично поминувате многу време стоејќи и шетајќи, па затоа треба да се трудите да ви биде што поудобно.
 • Кога ќе го изберете ликот, обидете се да го направите добро познат. Ако се облекувате како спореден лик во серија, многу малку луѓе ќе можат да ве препознаат.
 • Периките се секогаш подобра опција од фарбањето на косата. Ако тоа не е опција, изберете бои за коса кои се мијат откако ќе ја измиете косата.

Општо земено, љубителите на аниме уживаат да носат облека што е обоена придружена со изрази на телото слични на нивниот карактер. Стилот на секој треба да се прикаже зрачи со радост, позитивност и возбуда што ја чувствуваат отаку за нивните омилени емисии.

Не плашете се нешто јавно да ви се допадне, дури и ако тоа може да се смета за детско или срамно за другите луѓе. Јасен пример може да се најде во светот на игра.

Видео игрите отсекогаш биле поврзани со детска публика, но не сите игри се фокусирани на ист тип на публика.

Многу се игрите кои поради високата насилна содржина не се класифицирани за деца под 18 години.

Покрај тоа, потребната способност, и ментална и физичка, не е на дофат на најмалите, а да не зборуваме за цената на видео игрите.

ја разбира јапонската култура

Otaku

Голем дел од забавата да се биде отаку е учењето за јапонската култура за да можеме целосно да ги разбереме искуствата што ни ги покажуваат.

Тоа не е едноставен процес. Не бара од нас да почнеме да учиме книги, туку да ги надополнуваме информациите што ги раскажуваат приказните.

За да влезете во светот на Отаку, неопходно е, би можеле да кажеме суштинско, да имате познавање за:

 • Јазикот, многу фанови уживаат во предизвикот да учат јапонски.‎
 • Кимона, самурајско оружје и оклоп и други традиционални/историски костими.‎
 • Јапонската филозофија, како што се Зен-будизмот, Ваби-Саби и Бушидо.
 • Јапонски фестивали и прослави.
 • Фолклор и митологија, особено кога се поврзани со популарни аниме
 • Оброци, десерти, слатки, деликатеси Јапонски.

серии и стрипови

Otaku

Љубителите на аниме генерално го претпочитаат оригиналното јапонско аниме со преводи, бидејќи синхрониите премногу го менуваат оригиналниот дијалог со наводната цел да ги сменат јапонските културни шеги, храна, фестивали и слично во еквиваленти на земјата.

Многумина се отакусите кои сакаат да зборуваат за разликите помеѓу аниме верзијата на серијата и мангата.

Ако живеете во релативно голем град, нема да имате многу проблеми да најдете продавници за стрипови каде што можете да ги најдете двете верзии.

Всушност, многу од овие продавници имаат посебни делови за целата содржина што доаѓа од Јапонија.

Но, доколку го најдете тоа што го барате, можете да изберете да го посетите Амазон, каде што имате на располагање голема количина на содржини од секаков вид, а не само во дигитален формат.

Кога ќе запознаете други обожаватели на аниме, веројатно е дека кога ќе коментирате за вашите лајкови, ќе тврдите дека никогаш не сте слушнале за нив или ќе го спомнете вашиот омилен стрип, тие ќе ви дадат омаловажувачки изглед. Ако сте навистина добар обожавател на аниме, треба да го отворите умот и да научите за други работи.

Секој корисник има некои омилени жанрови, но никогаш не боли нови серии или жанрови на кои никогаш не сме му дале шанса од причини кои немаат оправдување. На не јас густа, не е тешко оправдување.

каде да гледате аниме

Ако зборуваме за серии или филмови, секогаш најпрепорачлив е ДВД форматот, се додека е достапен и по разумна цена. ДВД-а од сериите главно вклучуваат голем број дополнителни содржини во формат на аудио, видео и слика.

Една од најдобрите платформи за гледање аниме на Cunchyroll, платформа каде што ќе најдете повеќе од 30.000 аниме епизоди. Вклучува форум каде што можете да побарате нова содржина, да запознавате корисници со исти вкусови.

Покрај тоа, вклучува дел за видео игри со кој ќе ги проширите вашите знаења и вкусови. Crunchyroll е достапен преку веб и во формат на апликација за iOS y Андроид. Оваа платформа бара претплата за пристап до сите достапни содржини.

И на Amazon Prime и на Нетфликс, имаме на располагање и широк каталог на аниме серии, како што се:

 • висинска инвазија
 • Баки
 • Синиот период
 • мачка љубов
 • Котаро живее сам
 • Ножици Седум
 • Кајгана
 • Иназума единаесет
 • Гоблин убиец
 • Детектив Конан
 • Покемонски златни и сребрени серии
 • Покемон серија Дијамант и бисер
 • Банана риба
 • Евангелион: 1.11
 • Winx Club
 • Мојот херој Академија: Двајца херои
 • Чувари на ноќта
 • нападнете ги титаните
 • Хозе, тигарот и рибата…
 • Доро

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.