Како да пораснете брада

стилови на брада

Сигурно некогаш сте размислувале за пуштање брада затоа што сте секси. Постојат бројни студии и вистински сведоштва од илјадници жени кои тврдат дека маж со брада многу го зголемува сексапилот и дека прави најсовремена облека и стилови да се комбинираат совршено. Сепак, не вреди да се одгледува каков било вид брада или да се прави вистинско флаширање. За да знаете како да имате брада, мора да имате стил и знаење за тоа.

Во овој пост ќе ве научиме како да расте брада за да можете да уживате правилно и да ви помогнете да го зголемите вашиот стил и да изгледате позгодно. Дали сакате да дознаете за тоа? Продолжете да читате.

Карактеристики на добра брада

разлики да се има брада или не

Како што споменав претходно, не вреди да се одгледува каков било вид брада. Претходно мора да земете предвид некои фактори. Првиот е големината на брадата што сакате да ја зголемите. Постојат оние кои ги оставаат брадите многу долго во стилот на дрвосечачи и други едноставно имајќи ги малку дебели и многу добро исечени и изгледаат многу добро.

Во зависност од стилот на облека што обично го носите, еден вид брада е посоодветен од друг. Додека се обидуваш, ќе видите кој стил на брада е тој што најмногу ви одговара Понекогаш кога почнувате да пуштате брада, почнувате да забележувате колку ве чеша, а понекогаш може да стане досадно и неподносливо. Првутот може да се појави и на брадата, како и на остатокот од скалпот.

И, дали е тоа што за да покажеш убава брада, треба да знаеш и како да ја одгледуваш. Следно, ќе ви покажеме некои од најинтересните совети и трикови кои, ако го следите писмото, ве уверувам дека ќе имате брада која е завидна од многу мажи и привлечна за многу жени.

Посветеност на вашата брада

неопходна грижа за брадата

Кога ќе одлучите да пуштите брада, мора да имате предвид дека ќе поминете низ некои фази во кои можеби не ви се допаѓа вашиот изглед или треба малку да страдате. Отпрвин е нормално дека, кога косата ќе почне да се згуснува по неодамнешното бричење, започнете да ја чешате брадата. Може да се чувствувате малку чудно со толку многу коса на лицето и може да бидете мрзливи да ги исечете.

Една од грешките што многу мажи ја прават кога растат брада е размислувањето дека бричењето и кастрењето е готово. Ништо не е подалеку од реалноста. Во многу случаи, грижата за брада е скоро поскапа од целосно бричење. И тоа е дека добро сечење и „кастрење“ има и своја работа. Треба да имате упорност и истрајност за правилно прилагодување на рабовите, дебелината итн.

За сето ова, посветете се на растот на вашата брада. Вашата брада нема да порасне преку ноќ. Значи, ако сакате брадата да ви порасне, бидете сигурни дека размислувањето дека ќе имате фази што не ви се допаѓаат толку многу е добра идеја.

Општа грижа

Како да пораснете брада

Кога зборуваме за одгледување брада, не зборуваме само за грижа за неа, туку и за грижа за целото тело. Здравјето на нашата брада е поврзано со целото здравје на организмот воопшто. Затоа, важно е да се грижите за вашето здравје воопшто.

Постојат некои работи кои можат да ни помогнат да растеме поквалитетни и поздрави бради. Овие совети се:

  • Вежбајте. Да, иако можеби изгледа дека не, ако вежбаме ја подобруваме циркулацијата на крвта воопшто. Крвта ќе циркулира подобро низ нашето тело и подобро ќе стигне до кожата на лицето. Вака брадата ќе расте поздраво и во поголема количина.
  • Друг аспект што треба да се разгледа тоа е одмор. За време на часовите во кои спиеме, се јавува најголемиот дел од регенерацијата на клетките. Тука е најголем процесот на раст на брадата. Значи, добар одмор ќе направи да имаме поголема стапка на раст на брадата за време на повеќе ноќни часови.
  • Од стрес. Стресот не само што доведува до раст на косата помалку, туку и помалку здрав и завршува да паѓа. Sadалосно е што вашата брада не може да биде преполна поради стрес.
  • здрава исхрана. Искористете ја и имате добар раст на брадата како изговор да ја однесете вашата исхрана на здрава страна. Покрај подобрувањето на целокупното здравје, можете да интегрирате и храна што е побогата со хранливи материи и да заборавите на брзата храна или полна со празни калории. Во исхраната можеме да ставиме поголема содржина на здрави протеини како пилешко, риба, јајца, јогурт, сирење и млеко. Интересно е и да ставите некои семиња и ореви како бадеми, лешници и семе од лен. Генерално, зголемете ја потрошувачката на овошје и зеленчук.

Оставете ја брадата да расте додека вие се грижите за кожата

јаде здраво за да има брада

Кога ќе престанете да се бричите, најпрво може да бидете во искушение да сакате да ја исечете брадата првите неколку недели за да ја обликувате. Сепак, ако го направите ова ќе го ослабнете. Држете 4-6 недели косата да омекне и можеме да ја обликуваме.

Како што споменав претходно, можеби лошата хигиена ве тера да имате првут во брадата и тоа е многу, многу грдо. Бидејќи примарното чешање е она што најмногу пречи, мора да се направи нешто за да се отстрани. Чешањето се јавува затоа што косата расте многу брзо и силно преку кожата и тоа е кога треба да ја измиете кожата за да се ослободите од нечистотијата и бактериите. Така создаваме похигиенска навика да имаме чиста брада. Мора да имаме предвид дека растењето брада не е синоним за невнимателно.

Можете да и помогнете на вашата брада да расте со формулација на есенцијално масло што исто така помага во хидрирање на кожата. Штом брадата има значителна должина, треба да започнете да ја четкате. Колку повеќе го четкате, толку повеќе можете да ги скротите влакната, така што тие растат во насоката што ја сакате и не растат неуредно. Важно е да се покријат сите празнини што треба да покажат брада што е можно поздрава.

Се надевам дека со овие совети знаете како да растите брада на најдобар можен начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.