Како да одржувате добра исхрана во пролет?

Со пролетта во првите неколку недели, важно е да започнеме да развиваме нови навики во исхраната за да се осигураме дека одржуваме а добро здравје во текот на овие недели на климатски промени. Иако постојат совети кои важат и за мажите и за жените, вистината е дека има неколку разлики кои треба да се земат предвид.

од зголемена потреба за протеини за одржување на мускулната маса, за добра хидратација за заштита на влакната на лицето, исхраната на мажите мора да биде особено внимателна бидејќи топлината почнува да се зголемува а сонцето се чини дека станува поинтензивно. Ве молиме имајте предвид следново:

студиски делови

Како што споменавме погоре, просечниот маж бара поголем внес на хранливи материи да функционира правилно, особено кога вежбаме постојано. На пример, додека исхраната на жените се движи од 1.600 до 2.000 калории, онаа на мажите се движи од 2.000 до 2.500 калории.

Во случај на водење активен живот, оваа сума може значително да варира.

Сепак, како што се зголемува топлината, луѓето имаат поголема веројатност да се прејадуваат, па вообичаено е да се види генерализирано зголемување на телесната тежина. Ова не е негативно само за нашето здравје, туку и за нашата самодоверба, бидејќи нè тера да стигнеме до лето со неколку килограми вишок.

Изберете сезонски производи

сезонски овошен зеленчук

сезонски производи, особено овошјето и зеленчукот, се најдобрите што можеме да ги купиме бидејќи имаат хранливи материи прилагодени на климата во моментот. Во случај на пролет и лето многу е полесно да се најде храна со висока содржина на течност, како и есенцијални витамини за топлите денови.

Побарајте здрави закуски

Како што деновите стануваат потопли, нашето тело почнува да користи повеќе енергија за извршување на рутински активности, поради што е неопходно да се јаде почесто за да се чувствувате добро. Така, здравите закуски стануваат важен додаток на нашиот секојдневен живот, останувајќи дури и до летото.

Затоа што потрошувачката на закуски се зголемува во текот на пролетта, можно е да се најдат попусти во практично секоја продавница. Правејќи брза студија, откриваме дека во costco купони книга би имало 20% попуст на медот и 25% на чоколадо без шеќер и микс за траки.

Дајте разновидност на вашата исхрана

Иако одржувањето на мускулите бара висок внес на протеини, вистината е дека во време кога беснеат алергиите и се зголемува топлината, императив е да се додаде разновидност во исхраната за да го одржиме нашиот имунолошки систем да работи најдобро, како и останатите системи задолжени за нашето добро здравје.

Од вклучување на морски животни до нашата исхрана, до јадете растителни протеини, се некои стратегии кои можеме да ги спроведеме за да го ограничиме внесот на заситени масти, притоа значително да ја зголемиме апсорпцијата на хранливи материи како што се витамини, антиоксиданси и минерали.

Пијте доволно вода

пијте многу вода

Иако многу од намирниците што ги јадеме во пролет има многу течност, вистината е таа зголемените температури го прават многу поважно да се пие дополнителна вода. Ако вежбаме постојано, внесот на вода треба да биде многу поголем бидејќи ќе губиме многу повеќе течности отколку во другите сезони од годината.

Пролетта е спектакуларна сезона и добро време, сепак, за мажи потребно е да се земат предвид дополнителните мерки на претпазливост да бидеме сигурни дека го одржуваме нашето тело да работи оптимално во секое време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.