Изометрични апс

изометричен тренинг за стомачни мускули

Сигурно ако сте во теретана сакате да имате добро дефиниран стомак. Обележувањето на познатиот пакет шест е нешто што повеќе од еден го смета кога станува збор за форма. Сепак, ова е доста тешка задача што не бара само жртва, туку и одредено искуство за изведување на добра техника во вежбите. Денес ќе ве научиме на еден вид вежба која ќе ви помогне енормно да ја постигнете целта на обележаниот шест пакет. Станува збор за изометрични апс. Покрај тоа, ние ќе ве научиме на некои други важни упатства што треба да ги земете предвид за да го постигнете тоа.

Дали сакате да дознаете повеќе за работата со изометрични стомачни? Продолжете да читате затоа што детално ви кажуваме сè.

Изометрични патерици или статички штици

изометрички плочи

Овој вид вежба е познат и како статичка штица. Главната предност што ја имаат овие стомачни вежби во однос на остатокот е тоа резултатите почнуваат да се гледаат за кратко време. И, дали техниката е точна, тие можат да влијаат многу на стомачните мускули. Покрај тоа, можете да заборавите дека треба да се превиткувате одново и да правите бесконечни повторувања.

Благодарение на овој вид вежба, може да се добијат некои придобивки освен да имате шест пакет, како што е исправување на држењето на телото и правење на 'рбетот исправен. Силниот стомак е одговорен за подобро коригирање на држењето на телото. Покрај тоа, тие служат и за зајакнување на рацете, рамената и квадрицепсите, бидејќи тоа е еден вид вежба која вклучува многу мускули за време на неговото извршување.

Оваа вежба е прогресивна. Тоа е, ние самите можеме да го надминеме времето што можеме да останеме на плочата и да работиме сè повеќе и повеќе. Изометричните стомачни мускули на почетокот се прилично тешки. Малкумина имаат тенденција да издржат повеќе од една минута правејќи штица без потреба да се откажат. Рацете, рамената и четворките се вкочанети и повеќе не можете да издржите. Сепак, забележувате огромен притисок во целата абдоминална област што ќе ви донесе многу поголем товар од која било друга вежба.

Вистината е дека таа е прилично комплетна. Иако првично се скапи за спроведување, придобивките се непосредни и траат. За многу луѓе со абдоминален комплекс, овој вид вежби е совршен да изгледаат потенок и да забележат дека сте ја работеле таа област.

Многу жени сметаат дека е совршено да се прават вакви вежби по породувањето за да се вратат во форма и тонирање. На овој начин, бикинито подобро се вклопува и тие можат да бидат посамоуверени со тоа што ќе изгледаат поубаво и витко.

Аспекти да се разгледа

дефинирани апс

Едно нешто што мора да биде јасно за да се обележи шест пакет не е толку изометричното вежбање на стомакот, туку диетата. Дури и да го поминеме целиот ден правејќи изометриски штици, ќе биде бескорисно ако немаме низок процент на маснотии. Околу 11-12% за мажи и 17-18% за жени. Ако нашите маснотии се повисоки од тие проценти, стомачните нема да се видат дури и ако направиме изометрични стомачни.

За да ги намалиме абдоминалните масти, мора да бидеме на план за јадење заснован на постојан калориски дефицит со текот на времето. Диета заснована на високо ниво на протеини, средно во здрави масти и малку јаглени хидрати. На овој начин можеме да изгубиме маснотии без да изгубиме мускул. Идеално, направете некоја работа со телесната тежина бидејќи губите тежина за да избегнете трошење на мускулите.

И, како што споменавме претходно, изометриските стомачни мускули не само што ќе ви помогнат естетски да имате многу привлечен абдомен, туку исто така ќе придонесат и во иднина, кога имате над 50 години, да го поправите вашето држење на телото и да избегнете голем дел од типичните повреди на старите лица.

Постојат многу жени кои, за време на бременоста, страдаат од силна болка во грбот. За сите оние кои имаат искривување на 'рбетот, овие вежби ќе ви помогнат (без разлика дали ги гледате шест пакет или не) да создадете природен појас што ги коригира положбите и ја намалува болката.

Не смееме да размислуваме само за естетските придобивки, туку и за нашето здравје. Имајте на ум дека единствениот начин да ги зголемиме стомачните мускули е преку а фаза на зголемување на мускулите. Во него, ќе мора да добиеме малку тежина и маснотии во текот на процесот, кои потоа ќе се намалат во фаза на дефиниција, каде што можеме да ги обележиме нашите сакани шест пакувања.

Предности на изометричните апс

Овие стомачни мускули имаат големи придобивки за нашето тело. Гореспоменатите поправки

пегли на плажа пози и намалување на болката во грбот. Исто така, им помага на нашите зглобови да не страдаат со текот на времето.

Најдоброто нешто во врска со овие вежби е тоа можете да ги комбинирате со други видови вежби за стомак и малку кардио на крајот од вашата рутина за вежбање и не треба да одите во теретана за да ги вежбате. Можете да го направите дома, во градината, на плажа или во базен. Matе ви треба само тепих за да избегнете повреда на рацете додека ве поддржуваат.

Меѓу придобивките што ги добиваме од овие вежби го наведуваме следново:

 • Зголемување на нашата сила и мускулен тонус.
 • Спречување на болка, повреда и подобрување на нашето држење на телото.
 • Развој на градење на стомачни мускули.
 • Зголемување на нашиот отпор.
 • Зајакнување на абдоминалната и лумбалната област.
 • Ја зголемува самодовербата кај многу луѓе да се гледаат себе си со дефиниран стомак.

Како да се направат изометриските штици до совршенство

изометрични апс

Сега ќе ви ги кажеме идеалните упатства за железо за да извлечете максимум од вежбањето.

 • Ги ставаме рацете или лактите во согласност со рамената прави совршен агол од 90 степени. Можете подобро да ја канализирате енергијата со стегање тупаници.
 • Ние го исправиме грбот и ја усогласуваме карлицата со целото тело.
 • За да ја завршиме вежбата добро, ќе ставиме и тензија на квадрицепсите за да го одржиме телото исправено и да не ги повредиме колената.
 • И глуждовите треба да бидат под агол од 90 степени.
 • Вратот е порамнет со грбот и погледот го држиме надолу со вилицата затворена за да не напнат грлото на матката.
 • Мора силно да го исцедите стомакот и ментално да ги повлечете рацете назад. На овој начин ја зголемуваме напнатоста во јадрото и ја подобруваме стабилноста на телото.

Се надевам дека со овие совети ќе можете да направите добри и подобри изометриски штици, заедно со вашата исхрана, стомакот што толку многу го сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.