Избричени пазуви, да или не?

Летото неизбежно се приближува. Секој ден станува сè пожешко (барем овде во Валенсија) и се појавува едно од сомнежите што многу мажи си го поставуваат секое лето, Дали ги бричам пазувите? Обично го правиме тоа од две причини, или да ја избегнеме непријатната дамка од пот во пазувите или едноставно заради естетика. Одговорот на ова прашање зависи од нашите телесни карактеристики.

Ако во твојот случај си еден од оние кои исфрлате индустриски количини пот со најмал напор, депилацијата со восок не е најдобра опција. Бидејќи косата делува како бариера и успева да ја задржи потта. Во овој случај, се препорачува само исечете ја косата во оваа област. Ако проблемот е прекумерен, постојат решенија што одат понатаму. Едно можно решение е инјекција на ботокс да ги блокира нервните завршетоци кои создаваат пот.

Ако, напротив, сте од оние кои не се поти премногу, но смрдеата е неподнослива, се препорачува да се депилира и во текот на целата година, не само во лето. Willе забележите дека малку повеќе се потите, но дека мирисот на телото е значително намален. Исто така, првиот пат кога треба да признаете дека е многу болно, но следното не е толку болно, сè додека не дозволите косата да расте премногу во областа.

Конечно, ако сте една од среќните ниту се пот премногу, ниту пак нивната пот мириса премногу, алал да ви е, можете да направите што сакате. Ако одлучите да не ги депилирате барем исечете ги, естетски се цени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.