Идеална тежина кај маж

Цели за тежина

Денес, со нашите обврски, рутински и седентарен начин на живот, прекумерната тежина е проблем што погодува голем дел од популацијата. Во зависност од возраста, висината и физичката активност што се спроведува таму идеална тежина кај маж. Постојат калкулатори кои можат да ви помогнат да дознаете, но тие се проценки. Во оваа статија ќе ја анализираме конституцијата на мажот и која е идеалната тежина според физичката активност што ја има и ритамот на животот.

Дали сакате да знаете која е идеалната тежина за маж? Треба само да прочитате за да дознаете

Грижа и исхрана

Телесната тежина

Во општеството сме многу навикнати на фактот дека токму жените се грижат повеќе за податоците што ја поставуваат скалата. Сепак, многу мажи страдаат и од оваа преокупација со зголемувањето на телесната тежина во тишина. И, тоа е дека со седечкиот живот што го водиме и производите толку преработени и зашеќерени е многу тешко да се остане здрав без да падне во искушение на слатки и нездрава храна.

Кога излегуваме да купиме во супермаркет, можеме да го набудуваме тоа поизбалансирана и здрава исхрана на крај чини повеќе од нездрава диета. Производите се спакувани и ултра-обработени. Тие додаваат големи количини шеќер и заситени масти на секоја храна. Сето ова на крајот влијае на растот на телесните масти и зголемувањето на телесната тежина.

Пред сè, за да ја разгледате тежината на идејата, треба да си поставите неколку прашања. Од суштинско значење е ако имате прекумерна тежина да сакате да го изгубите. Сепак, треба добро да ме ментализирате за да ги поставите целите што ги сакате на долг рок. Првото нешто е да започнете со тоа што ќе се запрашате: Зошто сакате да изгубите тежина? Ако станува збор за здравје, тоа е нешто императив, но ако е само естетско, ќе мора да се соочите со грубоста на вашата цел.

Слабеењето не е лесно и мотивацијата што ве тера да сакате да го сторите тоа треба да биде доволно за да бидете во живот дури и во лоши времиња. Beе има моменти кога имате вознемиреност да јадете, други кога ќе се откажете затоа што ќе стагнирате и нема да ја видите еволуцијата во вашето тело. Постојат многу луѓе кои почнуваат многу мотивирани да спроведуваат диети и вежби. Тие одат во теретана секој ден 2 часа или повеќе и „се убиваат“ за да вежбаат.

Мотивација и прашања

Пресметка на индексот на телесна маса

Мотивацијата е многу важен фактор да се продолжи со секојдневната обука. Губењето тежина не мора да биде обврска или привремено. Тоа би требало да е начин на живот. Мора да станете поздрави и секогаш да ја имате предвид целта за која сте решиле да изгубите тежина.

Идеалната тежина кај мажот е одредена од низа фактори. Сепак, со голо око може да се знае состојбата на тежината на мажот. Количината на акумулираната маст, обемот на телото, обликот и структурата на телото, итн. Кога ќе одлучите да изгубите тежина, мора да ја знаете вистинската причина зошто сакате да изгубите тежина. Штом размислите, колку тежина сакате да изгубите? Тежината што сакате да ја достигнете е на врвот на вашата цел и патувањето што ве тера да ја постигнете може да биде долго и тешко.

Ако изгубивте само неколку килограми, нема проблем, во рок од една или две недели, ќе можете повторно да ги изгубите. Сепак, има луѓе со тежина над 100 кг, додека нивната идеална тежина е 80 кг. Да изгубите 20 кг тежина на здрав начин не е лесна една или две недели задача. Прашање е на трпеливост, времетраење, упорност и, пред сè, волја.

Како успеавте да ја имате оваа тежина? Запрашајте се што не успевате во вашиот ден за ден. Која е вашата лоша храна и вашиот нездрав начин на живот. Дали сте подготвени да се посветите да ја достигнете тежината што си ја одредивте за себе?

Откако ќе бидат поставени сите овие прашања, време е да се преземе нешто.

Пресметка на идеална тежина кај маж

Табела со идеална тежина кај маж

Како што веќе рековме, во овој момент има бројни полемики затоа што луѓето не можат да се мерат добро со математички параметри. Природата на човечкото суштество е различна кај секоја индивидуа и мора да се утврди најдобрата програма прилагодена на потребите на секоја личност.

Треба да земете предвид многу лични аспекти за да ја прилагодите вашата исхрана на милиметар. Ова е потребно ако сакаме слабеењето да биде мотивирачко и условно искуство.

Првото нешто што треба да се размисли е во индексот на телесна маса. Ова е просекот на вашата тежина и висина. Тогаш мора да се пресмета процентот на телесна маст. Висцерална маст е она што ги опкружува внатрешните органи. Ова е почеста кај мажите. Другата маст е поткожна и е онаа што е под кожата.

Следно, продолжуваме да пресметуваме количината на мускулна масар Постојат два вида на мускули, мускул на внатрешните органи и мускул кој е прицврстен на коските и овозможува подвижност на вашето тело. Можете да го зголемите со вежбање и други активности.

Конечно, мора да пресметате базален метаболизам. Тоа е минималното количество калории што е потребно за извршување на дневните функции.

Совети за постигнување на идеална тежина кај маж

Слабејте килограми малку по малку

Постојат низа физички совети засновани на концепти за здрава исхрана: јадете неколку пати на ден, правете физичка активност, хидрирајте се, намалете ја потрошувачката на алкохол и стимулативни пијалоци, балансирајте ја потрошувачката на слатки, меѓу другите. Сепак, сакам да ви ги покажам оние што се навистина корисни за да ја постигнете целта што си ја поставивте себе сиова:

 • Имајте среќно и позитивно држење на телото од почетокот на планот. Мора да се стимулирате и мотивирате или да се потпрете на луѓето околу вас.
 • Размислете секој ден како сакате вашето тело да биде за да не ја изгубите мотивацијата.
 • Ставете фотографија каде што сте навистина згодни каде што можете да ја видите.
 • Пред спиење, запишете ги постигнувањата за намалување на телесната тежина. Не е неопходно да се опседнува, но може да биде добар стимул. Помислете дека има денови кога ќе изгубите помалку, а другите повеќе. Она што е важно е крајниот резултат и дека сте добро раководени.
 • Секогаш запомнете ја целта што ве натера да започнете да губите тежина.

Се надевам дека со овие совети ќе изгубите тежина и ќе ја постигнете својата идеална тежина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Човек со стил dijo

  Ве молам, препрочитајте што сте напишале, преполно со правописни грешки, благодарам.