Зависноста од порнографија и нејзините последици

Актерка во еротски филм

Според Светската здравствена организација (СЗО) зависноста е физичко и психо-емоционално заболување што создава зависност или потреба од супстанца, активност или врска. Со цел да се дијагностицира зависност, треба да се дадат заедно неколку знаци и симптоми кои вклучуваат биолошки, генетски, психолошки и социјални фактори. Зависноста се карактеризира со континуирани епизоди на недостаток на контрола, негирање на болеста и нарушувања на мислата.

Главните зависности отсекогаш биле поврзани со употреба на дрога и алкохол, но веќе некое време, сексот има улога да се земе предвид во зависност, особено како резултат на приемот на клиниката за рехабилитација на актерот Мајкл Даглас, според неговите сопствени изјави, дека е зависник од секс.

За да се расветли оваа материја, Универзитетот во Кембриџ изврши неколку скенирања на мозокот на група мажи додека тие консумирале порнографска содржина. За време на студијата беше откриено дека за време на потрошувачката на порнографија, го активираше истиот дел од мозокот што ги активира корисниците на дрога кога ја поседуваат супстанцијата што ја консумираат.

Последователно, МНР беше направена врз здрави луѓе и зависници од секс. Луѓето зависни од секс покажаа зголемена активност на мозокот во три дела на мозокот: крајниците, кортексот на предниот мембрана и вентралниот слој. Овие се истите области кои регистрираат поголема стапка на активност кај зависниците од дрога кога ќе визуелизираат оној што најмногу го консумираат.

Што е зависност од секс?

Човек зависен од порно

Можеме да сметаме дека некое лице е зависно од секс, кога индивидуата трага по сексуално задоволство зафаќа голем дел од денот и желбата за секс е пречеста. Како општо правило, повеќето зависници од секс бараат да ги задоволуваат своите потреби преку други луѓе, никогаш со партнер, па со текот на времето околу нив се гради свет на лаги што порано или подоцна паѓа со разорни последици за семејната структура.

Оваа непомирлива желба да имаат секс за да ја задоволат силната сексуална желба, понекогаш може да ги принуди зависниците да ги задоволат своите желби со лица од ист пол, каде било и со секој со кој немаат никаков вид на врска. Овие спорадични врски, ако немаат минимум заштита, можат предизвикуваат пренесување на сексуални болести што конечно може да се пренесе на партнерот со кого живеете.

Како да се дијагностицира зависноста од секс?

Двојка зависна од врски

Многу луѓе користат секс за да се обидат да го намалат стресот, да избегнат да одржуваат стабилна врска со сето тоа што имплицира или едноставно да уживаат во моментот, но тие не можат да се сметаат себеси зависни од секс. Зависноста, како што наведува името, создава зависност од сексот, без него не би можеле да живееме. Кога сексуалните желби ќе станат под контрола на сите аспекти од животот на една личност, тогаш треба да започнеме сериозно да се грижиме бидејќи сексот е главната причина за нивното постоење. Тим психолози и психијатри од Универзитетот во Калифорнија извршија различни тестови меѓу група индивидуи со цел да го дијагностицираат т.н. хиперсексуално нарушување како уште еден вид нарушувања во менталното здравје.

Истражувачите го потврдуваат критериуми што се користат при дијагностицирање на сексуална зависност Преку студија со повеќе од 200 лица со различни проблеми со менталното здравје, 88% од пациентите можеа правилно да дијагностицираат. Од овие 88% од пациентите, мнозинството претрпело последици од оваа зависност како што е губење на работа во некоја пригода (17%), завршување на романтична врска (39%) и 28% се заразиле со сексуално пренослива болест.

Но, овие тестови исто така открија дека 54% од зависниците од секс, станале свесни за нивното однесување пред да наполнат 18 години. 30% од нив ја доживуваат оваа зависност од секс само во фазата на универзитет, на возраст меѓу 18 и 25 години. Најчестото однесување за препознавање на овој вид на болест беше прекумерната потрошувачка на порнографија и особено принудната мастурбација на прилики, покрај тоа што секојпат си легнуваа со различни луѓе на кои ниту еден вид врска не ги обединува, можејќи да спијат со 15 различни луѓе Повеќе од 12 месеци, што денес би го сметале за пријател ебец, познаник со кого се среќаваат само одредени луѓе за да ги задоволат своите сексуални желби.

Што предизвикува зависност од секс?

Девојка во сугестивно држење на телото

Сексуална зависност, позната и како хиперсексуалност воопшто, нимфоманија кај жени и сатиријаза кај мажи се раѓа од ненормално силната потреба што луѓето ја имаат за да ги задоволат своите мисли, што влијае на секојдневните односи на работа и во околината на вашиот партнер и пријатели. На оваа потреба и претходи компулсивно мастурбација, повеќе сексуални односи со различни партнери во иста ноќ или заеднички, проституција, гледање порнографија во сите нејзини форми, па дури и во некои случаи предизвикува егзибиционистички ставови од страна на погодените.

Многумина се експерти кои се обиделе да навлезат во зависност од секс, како што коментиравме погоре во студијата спроведена од Универзитетот во Кембриџ, во која се истражуваше функционирањето на мозокот кога се изложени на порнографија од зависни лица и нормални луѓе.

Некои експерти тврдат дека причината поради која овие луѓе се зависни од секс се должи на биохемиска абнормалност или одредени хемиски промени во мозокот кои го наградуваат мозокот за употреба на секс, дрога, алкохол или кој било друг вид на зависност.
Други студии потврдуваат дека зависноста може да се должи на лезии во медијалниот префронтален кортекс на мозокот што доведува до компулсивно сексуално однесување, па оттука луѓето со проблеми на злоупотреба во детството или семејните проблеми имаат поголема веројатност да се појават на ова нарушување.

Но проблемот со зависноста од секс не секогаш потекнува од мозокот или проблеми со злоупотреба во минатото, но наоѓаме и групи на луѓе кои сакаат потрага по нови сензации, што може да доведе до развој на зависности доколку засегнатите луѓе не управуваат добро со употребата на овие сензации.

Дали сте зависник од секс?

Амарна Милер

Луѓето зависни од секс обично ги имаат следниве карактеристики од кои многу се вообичаени за други зависности како што се лекови, каде што измамата на животната средина и особено негирањето на проблемот со најштетните карактеристики за оние кои страдаат од тоа:

 • Недостаток на концентрација во текот на денот, што понекогаш доведува до губење на работата.
 • Постојано мастурбира и покрај тоа што има задоволителен секс со партнерот
 • И покрај тоа што знаете дека тоа го правите погрешно, вие опстојувате и покрај негативните последици.
 • Поголемиот дел од денот го поминува речиси постојано во сексуални мисли.
 • Вие не сте во можност да го контролирате вашиот сексуален нагон.
 • Луѓето кои се зависни од секс секогаш бараат некој кој исто така сака секс, па можат да поминат многу време обидувајќи се да флертуваат со луѓето околу нив.
 • Тој ги крие своите сексуални проблеми преку измама и лаги.
 • Поминете премногу време во потрага по секс.
 • Ниска самодоверба.
 • Тој претставува синдром на повлекување многу сличен на оној што го покажуваат луѓето зависници од дрога.

Нимфоманија и Сатиријаза

Нимфо девојче

Сексуалната зависност не е ексклузивен проблем за мажите, дури и ако е најчест. Кај жените, сексуалната зависност или хиперсексуалноста се нарекува нимфоманија, додека кај мажите сатиријаза. Двата поима не се сметаат за болести во менталните нарушувања, но тие се споменуваат во Меѓународната класификација на болести. Се проценува дека 6% од светската популација страда од оваа болест, од кои само 2% од погодените се жени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

63 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Alvarado dijo

  Мислам дека најдоброто нешто е да не се прибегнува кон порнографија често затоа што може да донесе ментални нарушувања што можат да станат опасна болест што може да влијае на втора и трета страна, но исто така може да послужи и за расчистување на сомнежите за страста кон сексот

 2.   Louis dijo

  Не, мислам дека може да стане болест, ако може да стане зависност ... но ако размислиме за цитатот што го ставаат во статијата на ист начин може да стане зависен од секс, како и многу други работи што се будат се кревате емотивно или сексуално не мора да сте сексуални. Тоа е моето скромно мислење

  1.    анонимни dijo

   Верувам дека тоа е најлошото нешто што го измислиле, благодарение на порнографијата, многу мажи не можат да ги задоволат своите жени, поради нивната зависност, создавајќи многу болни разделби за жените и полни со осаменост за мажите кои не можат да разликуваат реална и измислена, бидејќи создава зависност и кога ќе им се допадне го бараат тоа, а не партнерот

 3.   Стјуарт dijo

  Сметам дека ова за порно и мастурбација е многу интересно затоа што можеме да си помогнеме во овој документ да знаеме како е сè затоа што станува зависност и ни предизвикува ментални и физички проблеми ако претеруваме.

 4.   Ариел dijo

  Па, мислам дека имам проблем со контролата на моите мисли затоа што фатив една година дека ја имав мојата прва девојка и само со првиот бакнеж што го половив бидејќи можеше да се каже дека ги навлажнив гаќите отколку една ебакуа во сексуалниот чин Замислете ја бергуенсата од мирисот на тоа, но еј, од тогаш поминаа 12 месеци и со таа жена траеше еден месец и проблемот е што немавме секс, само шеги и мислам дека ме повреди бидејќи кога ќе започнам разговор со жена Се случува истото што го поминав првиот бакнеж со таа жена и сега излезе дека не можам да разговарам со ниту една жена бидејќи тоа ми се случува, отидов кај оролог и ми рече дека немам ништо и дека тој не може да стори ништо затоа што немам ништо и се чувствувам толку фрустрирано затоа што не знам што да правам, пред да бидам со најубава жена и ништо не ми се случи и сега не можам да разговарам со ниту една жена која ми се јавува за тоа. Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш, многу ти благодарам

 5.   aоа dijo

  Здраво.! Минувам низ тешка ситуација !! Јас сум во брак 4 години и воопшто не сум интимна со сопругот и тоа е затоа што открив и гледам порнографија и мастурбирам .. Како мислите дека се чувствувам ??? Не само на Интернет ако не и на кабел. Дискутирано цело време и мислам дека тој не е возбуден со мене затоа што хабеси ме оставија да сакам што можам да направам ???

  1.    Мина dijo

   Мора да одите на терапија со специјалист за зависности и да имате многу волја да се откажете, во спротивно, тоа ќе го убие вашето самопочитување, темпераментот и добрата волја, а да не спомнувам дека тој секогаш ве обвинува велејќи ви дека е нормален и дека ти си тој. дека повеќе не го возбудува, затоа што повеќе не се поправаш, не се грижиш, не носиш или не правиш што сака ... зависник од ова одбива да верува и да мисли дека тие се оние со проблемот, во факт тие веруваат дека тоа не е проблем и секогаш ќе ги обвинуваат жените за нивната зависност ... бидете внимателни, размислете ако вреди да се изгуби време и напор со таков маж, може да завршите многу тажно и погодено и тој може да никогаш не сакај да се менуваш и ако тој реши да го стори тоа, ќе завршиш многу истрошен Обидувајќи се да му помогнеш, додека да биде добро, ќе бидеш многу лош, ти кажувам од искуство да живееш долго со маж како тоа

   1.    анонимни dijo

    Тоа ми се случува, продолжувам да се борам, но станувам сè полошо и полошо, имам хистерии поради неговата рамност на допир со мене, тој вели дека ме сака и ме бакнува и ме гушка, но ми треба повеќе и се чувствувам немоќно

  2.    анонимни dijo

   Здраво aоа, истото ми се случува, мојот сопруг го гледа тоа и го прави истото како твоето, немаме врски затоа што кога ќе му се допадне, се впушта во тоа и одиме на терапија со парови, макар и ти немој да мислиме дека сме напредувале, тогаш прво тие ни забранија да имаме односи, втората недела се милувавме по пет минути на ден и разговаравме половина час, што е невозможно, тешко е да се концентрира со мене, бидејќи тој секогаш има ум на таа одвратна работа, јас го мразам тој изум,

 6.   Лукас dijo

  Здраво, јас сум зависник од порно со години што гледав дека сакам да го напуштам и не можам и продолжувам да барам сè додека не престанам да ги гледам моите пријатели за гледање порно и не го напуштам мојот начин на социјално ракување, бидејќи имам многу порно содржина е комплетна колекција и би сакал да го оставам порно-филмот, но не можам да ви се заблагодарам за вниманието

 7.   Anonimo dijo

  Здраво, добро, пишувам тука бидејќи барав информации за оваа тема, бидејќи неодамна сфатив дека сум сериозен зависник од порнографија и како тоа влијаеше на мене во животот. Ова ви го кажувам бидејќи страдав од тоа многу години, и оставив настрана многу важни работи само затоа што сакав да гледам порнографија и запоставени студии, пријатели, девојки, семејство, сè што е надвор од играта, ова многу влијаеше врз мене, многу пати тешко хуоораси гледајќи порно понекогаш до раните утрински часови, знам дека треба да учам на испит на универзитет, но сепак се заклучувам во мојата соба и почнувам да гледам порно, и престанав да одам на некои места затоа што бев сам Дома гледав порно, и престанав да правам многу работи само за тоа и навистина многу ми пречи што до сега на моја 23-та година сум сфатил дека би сакал да ме советуваат луѓе кои минуваат низ истото и тие го надминаа, или експерти на оваа страница гледам дека објавувањето на овој напис е од 2009 година, но навистина верувам дека оваа тема е од големо значење, не само што станувате зависник од дрога или алкохол мислам дека ова Тоа е многу сериозна зависност, бидејќи никој не ја забележува, а понекогаш дури и не го сфаќате тоа, ве молам навистина ми треба помош во врска со ова, ми отежнува да се откажам. Goingе видам дали ќе најдам начин да ги блокирам порно-страниците што редовно ги посетувам, не знам кои други техники да ги користам за да го надминам ова.

  1.    загроси dijo

   Драг мој пријател, ти го давам клучот за пороците и особено зошто си толку приврзан за тоа. Клучот за сите пороци без оглед дали сте свесни или не е: БОЛКА. Ова е како ништо на овој свет не е толку пријатно кога има болка, од болка до задоволство само еден чекор, што е произведено од нездрава мисла, очигледно за себе и за самиот живот, на пример алкохоличарот е потребен за да не може " проголтајте “нешто што ви е тешко да го асимилирате, па ако барате сексуална фантазија може да биде дека се чувствувате лошо за себе, или не ви се допаѓа животот што го водите што ви треба за да„ избегате “од вашата реалност, сите ова е во твојата потсвест !! Првото нешто што треба да направите е „ИСТАЈ СЕ“ кога и да направите грешки и пред сè да продолжите во порнографијата ... ПРОСТА е да ја ослободите заглавената болка. Направете го тоа цел живот и простете на секој што ве навредил, ве навредил, животот и сл ... Контролирајте го гневот и тагата со толеранција, трпеливост и радост за живеење и од сопствениот живот. ЗГОЛЕМЕТЕ го САМОТО ЧЕСТ обрнете внимание на она што вие го цените самостојно и прифаќате, затоа идентификувајте, бидејќи САМОВЕСТ е основа и клуч за надминување на каква било нерамнотежа и пороци, главно, ве советувам да проучувате книги за духовност религии и атеисти и лажна наука) МОЛИТЕ многу затоа што духовникот има голема сила ако навистина сакате да се промените, РАЗБИРАТЕ дека не сте ТЕЛО ИЛИ УМ, но едното е вашето возило и другиот ваш мотор, но не вие, вие сте дух како такви ги имате сите можности и можности да контролирате и да доминирате порок наместо тој да ве контролира !! Подобро е да изгледате вака за да не паднете во AUTOLASTIMA генерирана со пуштање на нешто силно како порок што се храни со години! И ИЗБЕГНУВАЈТЕ да паѓате во неа, никогаш не се набудувајте себе си или имате перспектива од себе дека не можете, АКО МО CЕТЕ И СИ СЕ СЕ !! Тешко е да се ослободите од порок, но НЕ ИМНОВОДНО, исто како што паднавте во него, можно е да излезете од него. НЕ ЗАТВОРИТЕ ВО МОSНОСТИ И МО OPНОСТИ .. КОРИСТЕТЕ ги И над сите нив. Започнете на почетокот ќе знаете што е тоа. Сè е чекор по чекор процес, ова е за да не се враќате како оние кои јадат многу, а потоа престануваат да јадат одеднаш или сакаат веднаш да го запрат како со магија, тие повторно паѓаат И ТЕКО Е ТЕШКО! ! бидете умерени, забавете го темпото со кое гледате порнографија и ментално, и оставете сè што ве потсетува на тоа и престанете да вежбате, секогаш вежбајте ја вашата самодоверба во исто време: пред сè, НИКОГАШ не критикувајте, судете и осудувајте се , најпрво простете си. Ако паднете повторно и започнете повторно, простете си онолку пати колку што е потребно додека не се откажете од порокот. И како прво, барај го ВРЕМЕНОТО БИДЕЕ И ИЗБОРНИ го, и прашај го кој е најдобриот начин да го запреш тоа во што си навлегол, тој е оној кој знае сè совршено, СО БОГ СЕ е можно, се сеќаваш !!! Ја препорачувам БХАГАВАД ГИТА, ги препорачувам учењата на Исус содржани во евангелијата затоа што постојат врвни техники за ослободување на битието! Тие се важни клучеви, на пример: дека живеете во СЕГА, што е многу важно ако сакате да напредувате бидејќи размислувањето за минатото резултира во распаѓање на ниво на битие и умствено, не обрнувате целото внимание на присутни! и иднината затоа што главно ви носи вознемиреност, сомнежи и страв дури и параноја .. Ова е она што Исус го вели кога вели дека се доволни само проблемите на секој ден. и не повеќе ... LИВЕЕЕТО ВО СЕГА се одличен клуч за вашето самоослободување !!! Исто така го препорачувам будизмот, особено проучување на осумкратниот пат на БУДХА затоа што сето тоа е ментална контрола кон самоослободување на битието. И трите книги на армандо рекури на ВИТАЕЛОГИЈА И ЗЕН. hanuvah@hotmail.es НЕ ДО ЛА ПИРТАРИЈА, но се продава само во Куернавака од книжарницата Ранакасана. И проучи ги книгите на Елизабет Клер пророк, како алхемијата на срцето, таа има многу добри книги за самопомош и напредна духовност, а она што најмногу ми се допаѓа е НАУКАТА НА ЗБОРОВИОТ ЗБОР И ВИОЛЕТНИОТ ПЛАМА, афф со овие две главни техники и она што ти го кажав на почетокот беше брзо и скоро безболно одвојување на мојот порок, дека како тебе паднав во порнографија и самоповредување. Но, барав помош и ја најдов! Сакав да заминам и заминав !!! Се трудев многу и сакав, ако направев грешки ќе ги разгледав непристрасно и ќе ги исправував, инсистирав на истата техника додека не излезе !! добро, ја оставив својата тврдоглавост и гордост и му се предадов на ВРЕМЕНОТО Битие и учењата на КРИШНА, ИСУС, БУДА И МАРК И ЕЛИЗАБЕТ КЛАР ПРОГРЕТ И други повеќе ... кои сме и од каде доаѓаме, и верувајте во тоа и особено во ВРЕМЕНОТО БИЕ што е ист извор на живот, побарајте му мудрост и сила и loveубов да излезе од вашата дупка и ќе видите дека ќе излезете ако не сте тврдоглави и тесни умови ... работата е: САКАТЕ ДА ИЗЛЕЗНЕТЕ ДА ИЛИ НЕ? САМО БОГ може да ти помогне !! Порокот е психолошка, емоционална, физиолошка и душевна болест добро ... поздрав .. Знам многу, но ќе ви помогне да излезете од тоа и да имате доверба дека ако можете да излезете и никогаш повеќе да не паднете во него добро сето ова ве води кон самопознавање за себе !! ЧОВЕКОТ СЕ ЗНАЕТЕ СЕБЕ !! И ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ПОМОШНИ МО PНОСТИ И МО OPНОСТИ И ОДЛИЧНОТО ДОБВЕНОСТ БИДЕЕ КОИ СТЕ ЗА ПРОДОЛУВА INЕ ВО РЕКАЛЦИТИРАЕ НА ЧОВЕКОВИ И ANИВОТНИ ABИВОТНИ ОБИЧНИЦИ КОИ ВАС ДЕГРАДИРААТ И ГОДИНИТЕЛЕТЕ ... принципот е да се обноват одвнатре ... промените НИКОГАШ не се однадвор конвнатре ... ТРАНСФОРМИРАНИ СО ОБНОВУВАЕ НА ВАШИОТ УМ ... И СО ОВА ВЕADЕ ГО ДАВАМ ПОВЕЕ ... ОТВОРЕН УМ !!! (т.е. отворено за можности и можности) решението не го наоѓаат само човекот и неговата наука, што е исто како мало момче кое не е способно да мавта во мрачните бездни на битието и универзумот или космосот! Поздрав и дека тие ви служат .. СОВЕТ: ако го критикувате, судите и осудувате овој метод или кој било друг што ви нуди животот ... сметајте се дека сте изгубени бидејќи претходно веќе не сте успеале .. постојат методи кои служат како оние што не .. затоа бидете внимателни и Не бидете наивни, дозволете си да бидете понесени од моментот и да ве злоупотребуваат за вашиот очај и наивност и болка во моментот, затоа многумина повеќе не веруваат во други добри и функционални методи затоа што пропаднаа сопствената наивност таму каде што ја изгубија вербата! НАЈТЕШКОТО Е НАЈДОБРО И НАЈПРАКТИЧНО И ФУНКЦИОНАЛНО. БЕЗ напор, ништо не е можно….

   1.    loco dijo

    Ви благодарам, ЗАГРОС, интересна е вашата статија, помага да се запомни што навистина треба да направам, прости ми, xD како чини ... и живеј го овој подарок, немам ништо друго else ќе ти напишам низ книгите, благодарам ти

   2.    слава dijo

    Ми треба итна помош со мојот сопруг и неговиот проблем со порнографија, се плашам за моите 3 ќерки.

   3.    Пабло Балеани dijo

    Направете еден час неделно Евхаристиско обожавање, помеѓу 1996 и 2016 година, го видов тој глупости, појаснив дека имам 28 години, секогаш сакав да го напуштам и не можев. Бидејќи започнав да се молам во просторијата за обожавање, во апостолска и римокатоличка црква. Само Господ има моќ над мене и ме спречува да се вратам во порнографија, да вежбам, да имам вера, да најдам девојка која е добра и ти помага.
    Не гледајте телевизија (порнографски или еротски филмови, или некој со голи сцени). Не читајте еротски приказни или слушајте ги,
    Вие сте човечко суштество создадено според Божјиот лик и подобие, има толку многу работи што прават да се чувствуваме погорди, како што е да имаме професија новинар, инженер, лекар итн.
    Не двоумете се, прочитајте ја Библијата, присуствувајте на миса секој ден, разговарајте со свештениците за ова, исповедете се и комунирајте во благодат, тоа ќе ви ја направи добрата душа да бидете поблиску до Христа, за него ништо не е невозможно. Прочитајте книги кои ви помагаат како личност, ве забавуваат и ве тераат да замислувате фантастични светови кои ве оддалечуваат од што било грдо или лошо.
    Спортувајте, гледајте спорт, читајте за спортот е најздраво и најубаво се додека не претерате.
    Ако со сето ова продолжувате да гледате Интернет или кабел или мобилен телефон, исклучете сè од струја.
    Пронајдете лекар и побарајте помош.
    Ви посакувам најдобро, ако можам и вие.
    Секогаш да победувам или умирам обидувајќи се.

  2.    Beto dijo

   Анонимни, како што сте биле; Веќе го надминавте сето тоа, јас сум момче скоро на иста возраст и одам таму малку по малку,… Благослови и многу охрабрување ..

  3.    Божји Син dijo

   Долго време се занимавав и со порнографија и можеби знам повеќе страници од тебе хаха, но дозволи ми да ти кажам нешто што никогаш не можев со мојата сила, секогаш бев фрустриран и депресивен се додека Бог не ми го промени животот единствениот излез Христе, лудиот е единствениот излез
   прифатете го во срцето и поканете го да живее во вас

  4.    анонимни dijo

   Блокирањето нема да ви користи, штом почувствувате дека сакате да ги отклучите, знам од искуство, мојот партнер губи многу поради тоа, но тој не сфаќа, дури и сега ме повреди без знаејќи го со тоа што ме одбија за тоа, ние сме во терапија околу 8 месеци во кои, поради работа, присуствуваше само на два месеци, не гледам никакво подобрување, тој дури лаже за да може да го види тоа, јас го гледам тоа, Јас го забележувам тоа, и се чувствувам лошо немоќно, бидејќи знам дека зависноста ќе заврши со нашата loveубов и јас се борам веќе 6 години, а тој со својата зависност повеќе од 20 години како што веќе беше, тешко е да се оставете го, болно за двете страни но мора да одите кај професионалец и сепак ќе биде тешко, жал ми е што не реков ништо добро, јас Бидејќи сум со него, лудо го сакав и изгубив самодоверба , се здебели од депресијата што ја влечев, се чувствувам како да сум мал и тие страници му дадоа живот и воопшто не вредев ништо

 8.   Bruno dijo

  Како е, тешко е да се напушти зависноста од порнографија, како и зависноста од некаков вид супстанца, што се случува многу пати е дека на тоа се гледа како олеснување на некаков вид на напнатост или вознемиреност, колку поблиску сте на места, работи, луѓе, ситуации и сл., кои предизвикуваат ситуација кога на крајот гледате порнографија, ќе ви биде полесно да релапсирате, не е лесна работа, но ништо не е невозможно, можете да започнете со оддалечување од сè што предизвикува да завршите со гледање порнографија, можете да правите активности што ви се задоволни со другите луѓе, како што се одење на прошетка, одење во кино, вечера и сл.
  Ако сакате повеќе информации, еве ја мојата адреса, bru_flo@hotmail.com

 9.   верена г. dijo

  Порнографијата е болест која целосно го уништува човечкото суштество, имајќи предвид дека му штети на телото, умот и душата и во Божјите очи е аверзија

 10.   анонимен dijo

  Мислам дека тоа е голем проблем затоа што е нешто за многу луѓе, иако некој еднаш ми рече дека тоа е нешто што секој посакува да го види и не треба да се забранува бидејќи тоа го прави уште подобар за повеќето луѓе.

  на ист начин не треба да се гледа многу често ...

 11.   анонимен dijo

  Мислам дека тоа е лошо за многумина, иако некој еднаш ми рече дека секој одлучува што сака да види, дека не треба да им се забранува на луѓето, затоа што ова ги тера да го гледаат уште поубаво само за да им пркосат на туѓите правила.

  Дури и да е така, тоа е малку лошо за сите прекумерно како и сè на овој свет ...

  и многу е лошо кога ќе почне да се гледа како средство за мастурбација

 12.   анонимен dijo

  анонимно, прво не блокирајте ги страниците затоа што, иако е лошо, подобро е да ги оставите од друга страна, бидејќи ќе има сè повеќе страници и тоа е скоро непоправливо.

  Подобро е да побарате помош од експерти кои ќе ви дадат решение или ако не познавате некој што знае за овие работи, побарајте го преку пријател или партнер кој ќе ви каже каде да го контактирате.

  добро. Тоа би било најдобро според мене, иако не знам што мислите.

 13.   анонимен dijo

  Ариел, мислам дека она што ти се случува е дека многу лесно се возбудуваш, и тоа е веќе различен проблем од кој и да сум видел во мојот живот

 14.   анонимен dijo

  Aоа, обиди се да се направиш многу убава и никогаш да не се занемариш, тоа сигурно ќе му се допадне

 15.   Армандо dijo

  Здраво, пред сè, многу добра идеја или иницијатива од страна на Лоренцо да започне ваков тип на информации за некои луѓе кои се зависни од мастурбација, апорнографија и други работи што ме болат, но за кои не сфаќам колку е опасно ова точно сето ова што го кажуваш, ова ми се случи додека ми го раскажуваш тоа, но пред мојата болест да продолжи да расте ми треба твоја помош пријателе молам ќе ти се заблагодарам однапред. Мастурбирав веќе пет години на почетокот чувствував дека е нешто богато нешто како радост, но малку по малку се уништувам додека не ме повреди родијата, се чувствувам исцрпено, но сакам да ми помогнете, ве молам досега немав рации затоа што Се чувствувам како да не успеам во моментот.
  Како што ти реков, мастурбирам веќе пет години, започнав кога имав 15 години, тоа беше на училиште кога група соученици гледаа игра со карти каде се појавија голи жени во кои соученик ми коментира, јас бев мануела и почна да ги допира нејзините делови и не знам како, но мислам дека емоциите ме освоија, но кога веќе бев во бањата и почнав да ме допирам и излезе бела течност и бев изненаден бидејќи никогаш не сум видел порнографија или слушнав како е оваа мануела или нешто од тоа, но таму почнав да се губам од тој ден почнав да мастурбирам од 3 до 5 пати на ден секогаш гледајќи списанија во бањата од денес па натаму се уморувам само 3 пати но понекогаш се обидувам да поставам граници, но чувствувам дека не се подобрувам затоа ми треба вашата помош Лоренцо 'ве молам е дека сето е многу очаен за мене. Почнав од 15 години до денес дека имам 21 година, ве молам помогнете ми благодарам прегратка

 16.   Диего dijo

  Мислам дека треба да видат затворска казна за оние болни кои гледаат порнографија, особено ако се зависници и имаат семејства затоа што, како што веќе велат, можат да влијаат на второ и трето лице и затоа има силувачи не само на улиците, туку исто така во нашите сопствени домови и на тој начин може да ни наштети на нас, а особено на децата

 17.   Кристијан dijo

  Порнографијата со графија е болест што може да се контролира, но неопходно е да се стави многу на сила и со помош на Бога

 18.   хомеро дел ангел dijo

  Секоја информација што им помага на оние кои страдаат од зависност е ценета и ако е поврзана со порно е вредна, бидејќи е важно да се инсистира и да се стави до знаење дека предизвикува штета на менталното и физичкото здравје што го уништува животот како двојка и во општеството .

 19.   јон карлос dijo

  Во неколку наврати бев силуван од моите браќа и зависник сум од порнографија и мастурбација, не престанувам да гледам детски порно исто така и опоравување ден, исто така, силував малолетничка, секогаш кога барав посилно порно, за прв пат гледав порно на 11 години, имав геј фантазии кога гледам многу порно, но се чувствувам како да не ми е грижа многу за луѓето што ги сакам. Се плашам дека во иднина би можел да бидам поразобразен и да им наштетам на моите внуки бидејќи веќе силував малолетничка на која се обидував, што прво беше подложено, а потоа и насилно навлезено, повеќе се чувствувам за фактот дека тој повредил некое лице ; Со цел да ја силувам, се сетив на сликите што се гледаат во поно за да ме возбудат; И, исто така, мастурбирав гледајќи слики во кои девојка личи на неа.

 20.   џуло dijo

  гомна и гомна детска порнографија, зоофилија, хероин и религиозен фанатизам не се лоши ... (сè додека нема директен или индиректен контакт со нив) има и такви кои сметаат дека порнографијата не е лошо, но тие се свесни за супер мафија дека има многу материјал што лесно се продава, дали знаете колку „глумци“ се убиваат месечно? Познато е дека човечкиот мозок е повеќе асоцијативен отколку што се сметаше и дека целата пријатна стимулација вклучува план за акција и дека нашиот мозок кога гледаме порно дете, ако има задоволство во тоа, генерира план за акција во кој сакаме да имаме секс со ќерка на соседот која има 10 години? Дали знаевте дека кога ќе видите нешто пријатно многу пати, ќе прифатите дека ова пријатно е вистинското нешто да се направи? Дали знаевте дека откако ќе направите нешто многу пати, ќе завршите да го претворите во навика и дека ако таа навика е самоуништувачка, се нарекува порок?

  1.    Карфер dijo

   Па добро, јас предложив да видам и да не чувствувам и го постигнам тоа ... мора да го познавате непријателот и да имате многу волја ...

 21.   локвиро dijo

  за волја на вистината мислам дека сум вклучен во сето ова и не знам како да се ослободам xD веќе сум постар имам 34 години и мажена и ги гледам овие сцени, не знам што да правам Се чувствувам страшно, полошо нешто iousубопитно, сакам да го гледам, но тогаш се чувствувам лошо затоа што гледам, тие ќе речат „не гледај, биди силен, можеш“, но не знам што ми се случува и Јас го правам тоа helps помага аааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа

  1.    Џонатан dijo

   Те молам пиши ми aguilar220@hotmail.com
   Сакам да ти помогнам.

 22.   Кристијан dijo

  Здраво браќа, Да не им судиме на оние кои не сме зависни од порнографија. Јас не сум зависник, но скоро ја достигнав таа крајност.Постојат бесконечни зависности, антивредности што самиот човечки ум ги создава зависи од нашата слабост. Да се ​​потсетиме дека не сме совршени и дека Бог ни даде можност за слободна волја, меѓутоа, како што вели другарот Загрос, ако немаме цврсти основи за да бидат внимателни нашите очи и умови, паѓаме. Ние сме како роботи со хард диск, ако сме без Бог. Да се ​​потсетиме дека имаме начин да одиме, но без Бог нема начин. Порнографијата само за оние од нас е потешко да се избегне. Само вашата сопствена волја со помош на Бога ќе отвори прозорци ... Ужасно е да се биде таков. Погледнете ги дамите со желба. (Замислете, знаете). Уште повеќе. Имајте чувство на вина кога го сакате вашиот партнер. Навистина, само вие и со Бога можете да ја направите промената.

 23.   Јосија dijo

  Евидентно е дека ова е социјално зло, а сепак се промовира речиси експлицитно на ТВ, реклами, музика и Интернет ...

  Никој не може редовно да гледа порно видеа и потоа да се справува со другите на ист начин… Порното го искривува начинот на кој ги гледате другите луѓе.

  Ги разгледав другите три активности што можеме да ги направиме за да излеземе од ова:

  1-Побарајте помош од Бога (надвор од религијата на која припаѓаме, постои Врховно суштество кое нè создаде, нè познава и може да ни помогне).

  2-Донесете цврста одлука да ја напуштите. За да го направиме ова, ние се држиме до она што го сакаме, а не кон она што го сакаме. Затоа што е евидентно дека во моментот сакаме да видиме порнографија, но дали навистина сакаме да живееме цел живот оставајќи ги настрана работата, студијата, пријателите, сопругата и децата поради порнографија? Ниту една личност не расте со идеалот да биде зависник, силувач или педофил. Никој не сонува да има брак што ќе се распадне.
  Верувам дека секоја одлука и секоја постапка што ни овозможува да избегнеме порнографија е добра работа, како што дозволуваат околностите.

  3- Важно е да се потпреме на пријателите. Се разбира, потребно е да се бараат вистински пријатели кои се заинтересирани за нашиот проблем. Не е лесно да најдете пријатели, па дури и кога ќе најдете, може да биде многу тешко да споделите проблем како личен. И тие не може секогаш да бидат во можност да ви дадат решение, но моралната поддршка што ја даваат во ваква ситуација, каде се чувствуваме деморализирани, е клучна за да се придвижи напред во цврстата решеност да се откаже од зависноста од порнографијата.
  Во случај да немате пријател со кого да го споделите ова, едно место каде што би можеле да најдете поддршка е во црква. Иако тие се генерално најсуди, ова е генерално местото каде што тие ќе ја сфатат работата најсериозно. Во секој случај, обидете се да пронајдете Црква која не е многу традиционалистичка. Јас го коментирам ова врз основа на моето лично искуство, и иако звучи многу религиозно, мислам дека може да се примени на нерелигиозни луѓе.

  Како и да е, ова е мое мислење, се надевам дека придонесов нешто за тоа.

 24.   силен ум dijo

  Волја, тоа е исто како да се натпреварувате во кој било спорт, и покрај тоа што изгубивте, не се откажувајте, секогаш помислувајте на „уште еден“, сакам да гледам порно, ќе издржам уште еден ден без да го правам тоа, затоа што сум силна, и г-дин не ја пуштајте неговата рака

 25.   Јади dijo

  Нормално е мојот сопруг да гледа порнографија секој пат кога има секс со мене.

 26.   Ото dijo

  Здраво Јади, сите,
  Не е нормално вашиот сопруг да гледа порнографија додека имаат секс, погледнете, имам проблеми со години и секојдневно се борам да престанам, порнографијата ме нервира, се чини валкано и аберрен. Јас можам да одам долго време без да видам нешто поврзано со порно, но кога гледам како нешто од мене да ја присилува да го стори тоа, мојот мозок се чувствува физички заситен пред и откако го гледав, очајувам, се чувствувам непријатно и валкано, мое самодовербата е намалена На апсурден начин, нешто чудно ми се случува пред и кога ќе го видам тоа, скоро секогаш сум физички и психички уморен, заситен имам незадоволство, мразам да гледам момче како има секс со жена или уште повеќе ми пречи да размислувам за оргии и оние работи за кои немам проблем со тоа бидејќи не гледам ништо од тоа, но им дозволив на тие слики да ми го натрупуваат умот, многу ме интересира да гледам голи жени, само жените секогаш биле само со жени. Во моментов сум оженет и очекував малку повеќе женственост од сопругата, повеќе деликатес е нејзината лична грижа и малку повеќе сензуалност, но таа секогаш има изговори за пари или време за да се подготви или да вежба, да се грижи за себе и секогаш користи мојот начин да бидам како оправдување. И реков за мојот проблем, првото нешто што направи беше да плаче и да се налути, тогаш таа реши да ми помогне, таа помош траеше еден месец. Јас сум христијанин и вистината е дека сакам да најдам друг начин да го напуштам овој порок на друг начин освен со религијата.
  Ниту моќта на волјата ниту ништо друго освен да имам со кого да разговарам во доверба не ми помогнаа, и покрај тоа што сум христијанин, можам да ти кажам дека религиите се обидуваат да ти помогнат, но сепак ти судат, тие прават да се чувствуваш грешен цело време и лош пример , сè додека сте опасност од одење и постигнување прошка е единствениот мотив што некои го имаат.
  Јас го поминувам своето време работејќи, работејќи и работејќи или дома слушајќи ја сопругата како се бори со ќерка ми, таа секогаш изгледа грдо и лошо дотерана и не е грда, сега не работи се надевав дека поддржувајќи ја ќе го подобри својот став малку и имај повеќе време да се грижи за себе, но таа е неуредна жена, па сега го оправдувам гледањето голи жени за малку интерес што го чувствувам за мојата сопруга.
  Но, ја направив својата прва грешка кога дојдов во војска, токму таму видов порнографија за прв пат, научив добри работи во армијата, но проклет ден кога како идиот седнав да гледам порнографија, мразам тој проклет ден и се сеќавам на него Како да беше вчера, го започнав овој проклет порок што го мразам, го направив чекорот што не требаше да го преземам, осаменоста и немањето loveубов беа моето оправдување за да продолжам погрешно денес имам други изговори како Јас напишав.
  Не се проширувам повеќе Но, погрижете се за себе како жена, никогаш нема да мора да се гледате себеси или да се обидете да бидете имиџ на порно актерка, вредите повеќе од тоа, сите добри жени вредат повеќе од тоа, но бидете привлечни, внимателни и женствени за вашиот сопруг, сензуални со него и многу активни во сексот, бидете секогаш подготвени да мирисате вкусно и бидете многу alousубоморни со вашата интимна грижа, што ќе му помогне на вашиот сопруг и ќе ја смени порнографијата. Не оставајте го сам, тој ви е потребен, извадете ја телевизијата од вашите врски и заработете го целиот тој простор. Поздрав и успех.

  1.    Назначување dijo

   Последиците од оваа зависност се страшни и неповратни, јас бев девојка на порно зависник 10 години и неговата сопруга 7 години, бидејќи го познавав знаев дека гледа многу порно филмови, но бидејќи бевме тинејџери мислев дека е нормално за него на таа возраст мажите ќе гледаа толку многу филмови, бидејќи момците нашите сексуални врски беа многу добри затоа што тој повторуваше со мене сè што гледаше во тие филмови, но секогаш и покрај фактот дека беа добри, тој го чувствуваше тоа како далечен, како да имал сексуални односи со друга жена, тој секогаш ми кажуваше работи како што тој би сакал да имам поголеми гради или дека би сакал да бидам ориентална или црна, се обидував да го задоволам во сè ме праша, сè додека еден ден не ми рече дека би сакал да го задоволам со трио, јас одбив и ми рече да не му обрнувам многу внимание, дека тоа е само фантазија w .кога виде жени во улицата, ми рече, погледни ја таа жена изгледа како таква starвезда стр Орно ... но внатре во сè, тој ми беше верен и не се случи сите тие да бидат фантазии.
   Се соочив со него и му кажав сè што испитав, најпрво тој многу се налути и рече дека не е абнормален, дека сите мажи прават дека нема ништо чудно, денови подоцна ми призна дека мастурбирал секојдневно гледајќи филмови два-три пати на ден додека ме немаше и со тоа имав доволно, поради што повеќе не сакав никаков физички контакт со мене ... подоцна и прифаќам дека имав проблем, но не знаев што да правам.

   Сега тој се бори да ја остави својата зависност зад себе, ги избриша сите свои филмови, ги фрли сите кутии што ги имаше зачувано и се обиде да го продолжи својот живот како и секој нормален човек, тоа го чинеше многу работа, има моменти кога тој релапси, особено кога се чувствува нервозно или вознемирено, со мене се обиде да компонира сè ... но јас бев толку исплашен, бидејќи имаше многу години во кои тој беше отсутен со мене во многу аспекти и ме натера да се чувствувам толку лошо, во факт, тој дури мораше да ме обвини, велејќи ми дека јас сум тој што повеќе не го привлекуваше неговото внимание ... дека сега кога тој сака да има нормален живот со мене, јас сум толку погодена, што во моментов сум на терапија и се борам да си ја вратам самодовербата и личноста изгубена со животот со таква личност ... наскоро сме да се разведеме и иако признавам дека тој веќе се смени и направи многу напредок, јас сум многу разочаран од човекот што еден ден јас многу сакана ... ова е моето искуство, искуство на жена која живее со зависник од порно многу години јас и дека според моето искуство, ги уверувам сите оние мажи со овие карактеристики, дека имаат голем проблем што ќе ги спречи да имаат нормална врска со жена и да ја направат среќна, тие секогаш ќе ја направат да се чувствува нецелосна и несреќна затоа што тие се премногу зафатени со себе и вашите сексуални фантазии, дека ги окупирате сите ваши умови и души ... секогаш ќе бидете машки со недостаток сè додека не го решите тој проблем со терапевт и со многу волја ...

   1.    Луна dijo

    Назначување, минувам низ слична ситуација со мојот сопруг пред само една недела се соочив со него и вистината е дека сè уште сум многу повреден, тој ја препозна својата зависност и другите, но болката што ме обзема не знам како да се справам со тоа и повеќе затоа што сум бремена како што го опишуваш твојот сопруг сè сè апсолутно сè е она што живеев со него ... тој ме обвинуваше кога тој беше проблемот сега сакам да го продолжам животот на поинаков начин но тоа ме чини и само утре ние ќе одам кај специјалист психијатар во мојата земја за овие прашања ... во Конечно му давам можност да молам толку многу и да плачам за да ми прости но ми е крајно тешко затоа што има 30 години и со проблемот од 10 години сè започна со списание и сега нема граници затоа што гледаше хардкор порнографија ... го открив затоа што се одделуваше од мене, остануваше секоја вечер будна и легнуваше во кревет 3 часот наутро, мислев дека е заради неговата работа, но не наидов на оваа сурова реалност ... Јас веќе ја елиминирав неговата обемна колекција јон на видеа и други, но секогаш ИНТЕРНЕТ што остава сè при рака без граници дури и тој ми рече дека не жали за ништо за бришење затоа што беше потполно бесплатно ... небо што ме тера да се сомневам во неговиот збор затоа што ме излажа пред ... Се надевам во Бога дека терапијата е помош за да се справиме затоа што не сум подготвен да го изложам нашиот иден син за неговата зависност.

 27.   axll dijo

  Порнографијата е болест и за да се надмине мора да се стави многу волја од себе, бидејќи никој нема да го стори тоа за вас. и ако веруваш во „бог“, прашај го за помош .. x мој дел, сигурен сум дека нема ништо и никој, ниту некое „врховно“ суштество подобро од тебе, во твојата волја и ако си спремен да го надминеш . но почитувајќи ги верувањата на секоја од нив.

 28.   аврам dijo

  Знам дека звучи едноставно, но да се направи нешто друго е најдобрата опција и да не се обидуваш да најдеш метод.

 29.   Марија dijo

  Јас сум многу разочаран од мојот сопруг, ние сме во брак само 3 години и имаме прекрасно бебе. Тој е 17 години постар од мене и пред неколку месеци открив дека често посетува порно страници и веб-страници за состаноци, преправајќи се дека е сингл и 37 и 38, а всушност тој е 52 многу смешен. Не знам што друго да направам, бидејќи покрај тоа што ги работам домашните работи, јас сум lovingубовен, смешен, секси, го поддржувам во сè, постојано излегуваме и добро се поправам, фигурата ја враќам 3 месеци по раѓање. Тој е withубовен со мене и имаме многу добар секс, но не ми е јасно зошто тој чести порнографија? Кога се соочив со него, тој ми рече дека ова е нормално овде во Северна Америка и за мажи и за жени и дека тој нема никаков проблем (тој не го прифаќа тоа). Тој работи во техничкиот оддел за компјутери во банка овде во Канада и јас сум загрижен дека неговиот проблем може да влијае на него и на работа. Веќе избришав две страници. различни омилени, но открив друга страница.Се уште го сакам, но се чувствувам предаден и повеќе не му се восхитувам, многу пати сакам да имам посебен детал со него, но се сеќавам на неговиот проблем и велам: тој не го заслужува тоа , застани Тоа што го правам.
  Неговиот проблем е крај на theубовта што ја имам кон него и не знам што друго да направам за да го натера да го напушти тој гаден порок.

 30.   Bald dijo

  порнографијата е лоша и грешна во сите околности

 31.   Fredy dijo

  Здраво на сите.

  Денес разбирам дека сум зависник од порнографија и мастурбација, исто така и од секс.

  Имам 29 години, пораснав во христијанско семејство и денес сум отуѓен од Бога. Почнав да гледам порнографија и да мастурбирам на 14 години. На мојата изведба и начинот на врска со мене влијаеја работата, семејството и општеството. Ја изгубив мојата девојка, важна работа, денес се обидувам да продолжам со постдипломски студии, но исто така им се меша ова зло. Јас сум во фаза кога порно видеа веќе не ме возбудуваат, не доаѓа подоцна. Се обидов да побарам помош, психолозите не ми помогнаа, се обидов да посетам признат сексолог во Сантијаго де Чиле, но сметав дека е многу скапо да се консултирам со 150 УСД секоја сесија.

  Сведоштвата опишани погоре наведените редови, јас сум исплашен од несреќниот начин на кој завршува, и некој не е во состојба да ја согледа штетата.

  Би сакал да формирам фондација, каде што имате слободен пристап до специјалисти, како во науката, така и во духовниот материјал.

  Доколку некој од вас е заинтересиран, контактирајте ја е-поштата: freddy.tk@hotmail.com

  Ви благодариме што го споделивте просторот.

  Поздрав, Фреди

 32.   Анонимен dijo

  Јас сум во врска со мојот дечко шест години, и паднаа три соживот, со текот на времето сфатив дека тој не сака за мене, конечно открив дека е зависен од порно, тој не ме изневеруваше со друг како што мислев но ако му се допаѓаше повеќе Дека јас, малку по малку се смеам чувствувајќи се полошо, повеќе презиран, тој никогаш повеќе не ме допираше, ако ме бакнеше ме гушкаше но кога дојде ноќ ме прегрна и немаше блискост, тој само рече дека не чувствувам ми се допаѓа, што тој ме сакаше, но јас не ми се допаѓаше Секс со мене, за мене како небото да падна врз мене, тешко е да се објасни таа улога што ја чувствувам како мала жена преку она што се случи, не знам како да се разбудам ако посакам, иако сега таа не го гледа тоа од почит кон мене, или е мојот ред, и кога ќе го прашам, тој одговара, ти го сакаш само другиот, целото понижување за мене и неопислива болка .... кој може да ми помогне ???

 33.   Алан Бакедано dijo

  многу добра статија, честитки

  1.    анонимни dijo

   Истото ми се случува, сè исто, не знам како да го направам тоа, го сакам и тој вели дека ме сака, но јас се чувствувам како мала жена, бидејќи тој го сака тоа повеќе од мене, тој го прави тоа не ме допирај, тој ме прегрнува и ме бакнува, но нема блискост

   1.    анонимни dijo

    Те разбирам затоа што минувам низ истото и ако го пробам, му велам дека порно го става повеќе иако јас сум неговиот живот и тој ме сака, но повеќе му се допаѓа другата работа, тоа е понижувачко, деградирачко, тој се чувствува како мала жена и сè уште ви кажува дека не се чувствувате лошо што сте убави и ве сакаат, ´ (

 34.   доменица dijo

  мајка ти е богата и во танга

 35.   Роландо dijo

  Бев заплеткан во порнографија и мастурбација околу 4 години, не можев да се откажам. Ова не е проблем на умот или на човечката сила да престане да го прави тоа. Кога го примив Христос во моето срце, клекнав и го сменив животот без чувство, веќе не го сторив тоа и престанав да гледам порнографија. нека Христос владее со твојот живот и ќе ги видиш промените. Само Тој може да ви помогне и да извади сè што човекот не може да стори. Христос Исус те сака.

  1.    анонимни dijo

   Колку и да влезе Господ во мојот сопруг, тој не го остава тоа ниту ме допира

 36.   Carina dijo

  Имам 17-годишен син кој е зависник од порнографија, веќе не знам како да разговарам со него, тој се заклучува во бањата со часови, не сака да излезе со нас или со неговите пријатели и најлошото од сè е што гледа тешки порно филмови како неговиот брат да го заеба инцестот од коска на неговиот брат? Ве молам, помогнете ???? Не знам како да го сторам тоа повеќе

  1.    Џонатан dijo

   Карина, те молам, пиши ми aguilar220@hotmail.com
   Би сакал да ти помогнам.БОГ да те благослови.

 37.   макс dijo

  Може да се каже дека жените кои се појавуваат во порнографски сцени се болни, дали се само парите мотивирачки да се деградираат на тој начин?

 38.   Ann dijo

  Секако, порнографијата е болест, мојот сопруг почна да го стекнува тој вкус и денес скоро нè разделува, тој вели дека ме сака, но бидејќи и двајцата сме буцка не водиме loveубов и неодамна ќерка ми му најде фотографии на кои има секс со се пожалив и тој рече дека ја направил сликата за да можам да ја заебам за буцкаст, му одговорив, но те сакам вака, буцкаст и грд и ми вели добро, не ме сакаш така. , тогаш реагирам дека од гледање толку многу порно, тој создава стереотип за жена која тоа не постои, за жал, тоа не е изговор за безделност, но ако порното промени сè затоа што тој сака да има секс со жени од стандардни порно филмови .. сега чекаме дали тој ќе се смени ако не биде слободен да го живее својот луд живот, ха, но ха му беше тешко кризата од 50 години ... .. срамота е што брак од 25 години скоро заврши поради тоа = (

 39.   Рој dijo

  За многумина, порнографијата се претпоставува дека е грев, и ја започнувам оваа белешка со тоа што, затоа што ние секогаш го живееме животот размислувајќи за тоа што е добро и што е лошо, и така преживуваме, знаеме дека крадењето е лошо и не, ние. затоа што влијае на другиот, затоа е општествено договорено дека крадењето е лошо, а законите беа создадени за да се контролираат оние ниски човечки инстинкти на желба да се „добие нешто“ лесно и на штета на друг, иако крадењето на нешто претпоставува привремена добивка, исто така претпоставува висок ризик за губење на слободата, здравјето со некое тепање или губење на животот. Тоа се некои последици од правење погрешна работа. Исто така, општеството знае дека сексот со сила е нешто што влијае на другата личност, па затоа исто така се смета за грев и кривично дело, исто како кражба, да не сакаш да сториш нешто не е тоа што е во ред, навистина е лошо да се носи излезе, но ако тоа е она што ме тера да го сторам тоа, тогаш и таа желба станува нешто потенцијално лошо, бидејќи порано или подоцна тоа ќе ме натера да излезам од мојата кутија и да го сторам гревот или злосторството.
  Значи, мислам дека она што го прави нешто грев е фактот дека му штетиш на друга личност, вклучително и на себе си, затоа што дури и да се обидеш да се убиеш е кривично дело. Исто така, секоја личност која повреди друг чувствува минимална вина и во потсвеста се создава многу слаба и ниска слика за себе. Кој не го почитува соседот, не се почитува ниту себе си. Па, тој смета дека тоа што го прави не е лошо, дури и ако тоа го стори на суштество еднакво на него, на слична личност, која се чувствува исто или различно, но се чувствува.
  Така гревот е нешто што истовремено ги повредува другите и себе си. Гледањето порно има неколку придобивки, според мое мислење, дознавате што е секс за возрасни, и ако не ви пречи да имате секс пред брак, тоа може да ве вклучи и да ја претвори вашата врска во сексуална смисла, но има свои последици, и штом знаете кои возрасни сакате да ги доживеете, а тоа има последици, како што е несакана бременост. Бидејќи иако многу парови се изненадени од доаѓањето на дете, дури и ако се грижат за себе, некои сè уште го немаат многу планирано.
  Зависноста исто така доаѓа и тоа е местото каде претпочитате да замислувате во вашиот ум отколку да живеете во реалноста. И годините минуваат, останувате сами, стареете и без семејство, без работа, без пријатели итн. Исто така, ако имате некој што го занемарувате, тој делува грдо или повеќе не ве возбудува, затоа што секогаш сакате нешто ново, како во зависните супстанции, тажно е да бидете со некој што не ве сака и претпочита некој друг; дури и да е виртуелен. Тоа е фантазија на умот, но не е нешто реално, иако задоволството е реално, не е исто да се замислува, отколку да водите loveубов со вистинска жена. освен тоа што физичката и менталната абење е поголема во мастурбацијата.
  За оние кои сакаат да ја напуштат порнографијата, излезот е БОГ, постои тој концепт на суштество што ве води кон доброто и правото, дека ако имате верба дека ако може да постои, станува реалност за вас, толку сигурно дека може Тоа може да доведе до место во вашиот ум и дух што не можете ни да го замислите сега дека не верувате; Вистина е во голема мера дека ова е многу ефикасно решение, бидејќи доаѓа време кога толку многу се фокусирате на духовното, што сте исполнети со дух на добро и не сакате да правите зло или грев, дури и ако размислуваш за тоа. Постои и психолошка помош, но мислам дека и едните и другите треба да бидат водени. Сè што сакате, можете да постигнете ако навистина го сакате и го покажете. Но, несреќа, но сепак мора секогаш да имате верба.

 40.   Хари dijo

  Јас сум зависник од секс. Јас сум член на заедница во 12 чекори, насочена кон решавање на нашиот проблем со зависност и постигнување сексуалност.
  Оваа зависност е многу сложена, но има надеж за закрепнување
  Тие можат да пишуваат на saacostarica@gmail.com
  Јас сум од костарика

 41.   Лилијана Родригез dijo

  Јас сум Лилијан од Бс како Аргентина и пред околу 10 месеци разговарам со човек од друга далечна земја Австралија и друг пат тој ми предложи да видам графички порно филм и го стави во својата куќа, т.е. видовме тоа беше од далечина на неговата земја и јас во мојата, но видов дека тој не мрдна ниту една коса, односно гледаше само и не произведуваше ништо, толку многу што му реков дали му се допаѓа, тој рече да тоа не произведе ништо, тоа беше поврзано со парови хетеросексуалци, повеќето секвенци кои имаа орален секс или ќе биде дека тој е геј или бисексуалец не знам, единственото нешто што знам е дека ми се допаѓа, но гледам дека е чудно, нема да биде зависен од секс, бидејќи кога ќе заврши со поврзувањето со мене Јас тој вели дека ќе работи, но го гледам поврзан на скајп, односно се поврзува со други, но ме лаже и исто така вели дека ми пишува од facebook msg на неговиот компјутер и дека нема мобилен телефон, кога видов во разговорот на facebook цртежот на телефонот што беше поврзан. Можеби е болен или сака други работи, што ме советувате те молам !!!!!!!

 42.   Марко dijo

  Здраво
  не знам што да правам
  ми треба помош
  Како можам да престанам да гледам порно и да мастурбирам
  Тешко е да се откажам, но скоро една година го правам тоа дисконтинуирано
  Знам дека ми се допаѓа, но тогаш чувствувам дека е нешто лошо и мојата волја не работи повеќе
  Ми треба помош, те молам
  Јас дури сакав да ги блокирам страниците, но таа желба да се видат и да се релаксираат од напнатоста ме тера да ги одблокирам тие страници повторно 🙁 помогни ми

  1.    Орландо dijo

   Марко да му пишеме saacostarica@gmail.com

 43.   Елизабета dijo

  Разочаран сум од мојот партнер, не е прв пат да го изненадам, еднаш го најдов претплатен на страница од »налгота» и се колнам и се колнам дека не го сторил тоа, излегува дека во неговиот gmail, јас му поверував и заборавив на се што се случи, но излезе дека денес повторно го најдов, заборави да ја избрише историјата и таму беше на друга страница на курви, тој беше многу изненаден кога му се пожалив, и уште еднаш се колнам дека не беше тој, ако не во неговата канцеларија, уффф ... веќе не верувам во ништо кога ќе ги видам тие слики за нас и оргии, јас не сум пуританец, но тој прави и продолжува да се моли, молејќи се , држејќи беседи, повеќе не му верувам, толку многу разговаравме за довербата и тој ја почитуваше. Тој беше сериозен и многу образован човек, со силни морални вредности, не сакам да продолжам да се жалам со него за измама. Ме разочара како двојка со лажење, јас секогаш компламирам, скоро сè и разговаравме за секс, повеќе не сакам да бидам со него, тој мисли дека е пуританец, но тој е повеќе ебен од истото ебување, фалсификатор. Оргиите и порнографијата не се за мене. Јас сум старомоден, верувам во Loveубов и почит. И, ако не претпочитам да бидам сама и ти се претвори да бидеш среќен во измама.
  Збогум.?