Домашен пилинг за лице

Сал

Вклучете домашен пилинг за лице во вашата рутина за дотерување тоа ќе ви помогне да постигнете почисто и поздраво лице, без разлика дали имате брада или не.

Многу мажи сметаат дека пилингот е несуштинска работа, можеби затоа што самиот збор звучи прилично дрско. Но, вистината е дека таа работи. Кожата на лицето изгледа многу подобро, бидејќи се неопходни за отстранување на црни точки и мртви клетки.

Предности на домашните пилинзи за лице

Мет Дејмон во филмот „Океанот е тринаесет“

Бидејќи се користат состојки кои генерално секој ги има дома (некои дури се веќе користени како што ќе видиме подоцна), првата предност е тоа заштедете пари на скапи пилинзи.

За разлика од синтетиката, домашните пилинзи ни овозможуваат да ги контролираме сите состојки. Ова е полесно избегнувајте контакт со хемикалии кои можат да предизвикаат иритација и други несакани реакции на кожата.

И синтетички и природни пилинзи спречувајте вродени влакна и чешање на брада. Овие производи одделуваат влакна и ги отстрануваат мртвите клетки и другите нечистотии, промовирајќи обновување на кожата под брадата.

Кога треба да го направите пилингот на лицето?

Човек под туш

Пилинг на лицето може да се практикува во кое било време од денот. Сепак, тоа да го направите пред или за време на туширањето ќе ви заштеди време. И, дали миењето на лицето со топла вода за отворање на порите е дел од подготовката за пилинг. На ист начин како и за да се заврши, потребно е да се нанесе хидратантна крема.

Она што се смета за важно е не ставајте никаков вид пилинг за лице пред бричење. Обидете се да ги одредите овие две потенцијално иритирачки активности за да и дозволите на вашата кожа да закрепне помеѓу една и друга работа.

Колку пати можете да го направите пилингот на лицето?

Календар

За разлика од другите козметички производи (хидратантна крема, стап за корекција и сл.), Пилинзите за лице не се користат секој ден. Двапати неделно се смета за идеална фреквенција во повеќето случаи.

Еднаш неделно е фреквенција која исто така може да работи. Кога станува збор за кожата на лицето, важно е да се потрудите темелно да ја знаете и да знаете каква нега и е потребна. Ова може да потрае, но штом ќе сфатите, вашата рутина за хигиена ќе биде поедноставна и поцврста.

Домашен пилиндер за лице

Мелено кафе

Доколку сте за loveубени во кафето (особено неговата арома), ќе го обожавате овој домашен пилиндер за лице. Тоа е исто така одличен начин за рециклирање на талог од кафе.

Кафето е антиинфламаторно и заживувачко, две својства од кои вашата кожа може да има многу корист ако ја оставите неколку минути како маска.

Состојки:

 • 3 лажици талог од кафе
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 лажица мед (по избор)

Адреси:

 • Измешајте ги сите состојки во сад додека не се соединат добро. Нанесете домашен пилинз за лице на кафе со лицето и вратот со нежни кружни движења.
 • Ако имате брада, ова е област на која вреди да се живее една минута. Целта е пристап до мртвите клетки што се акумулираат под влакната на лицето.
 • Оставете го пилингот на кожата 3-4 минути пред да го измиете лицето со вода. Сува крпа, внимавајте да не извршите премногу притисок.

Забелешка: Ако не го користите сето тоа, чувајте го во фрижидер во тегла за следниот пат. Под овие услови смесата може да се чува во добра состојба неколку недели.

Домашен пилинз за лимонска сол

Лимон

Лимонот и солта прават одличен тим, и не само кога станува збор за пиење текила. Овие две состојки прават пилинг, ја чистат и ја омекнуваат кожата.

Овој домашен пилинг за лице има антибактериски својства. На овој начин, тоа може да ви помогне чувајте акни и други флеки на лицето.

Одлична идеја е и доколку имате мрсна кожа, оттогаш се смета дека лимонот е ефикасен во отстранување на вишокот себум.

Состојки:

 • 1/2 сок од лимон
 • Морска сол

Адреси:

 • Истурете сок од лимон во мала чинија. Додадете сол додека не се постигне посакуваната дебелина. Не мора да биде многу течен или многу густ, иако станува збор за лична желба.
 • Користете памучна подлога за да го нанесете овој домашен пилинг на кожата на лицето и вратот. Нацртајте мали кругови 2-3 минути.
 • Повторно натопете го дискот во смесата онолку пати колку што е потребно за време на предвиденото време.
 • Измијте го лицето со млака вода. Бидете внимателни, така што лимонот и солта не доаѓаат во контакт со очите. Користете ја истата прецизност при сушење, бидејќи на ова мора да додадеме дека кожата останува особено чувствителна некое време по извршувањето на пилинг.

Забелешка: Иако е корисно, важно е да не се користи премногу лимон во смесата. За да бидете сигурни, користете два дела на сол за секој од лимонот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Irene dijo

  Колку одлична статија, секогаш истражувам секој ден за најдобриот начин за чистење и нега на кожата на моето лице, како дополнителен совет за продолжување на грижата за нашето лице дури и кога спиеме, добра свилена перница за перница многу помага за да ги намалам дамките и акните на лицето, не верував во тоа се додека не решив да купам, многу ми помогна, го купив оној од Luxybear и го сакав!