Видови врски

Видови врски

На многу мажи не им недостасува во нивната гардероба таа мала колекција вратоврски, бидејќи е неоспорен комплемент да се носат со кошула и костум. Несомнено е најдобриот начин како облечете се елегантно, има свој стил, крој и облик дизајниран така што сигурно може да се заврши до совршенство.

Многумина од нас мислат на повеќе од една пригода ако најдобриот начин за комбинирање на костум е со машна или вратоврска. Нема проблем ако со ваши сопствени критериуми можете да изберете најдобра тактика во упатства како оној што го имаме, да изберете комплемент што најдобро ви одговара.

Историја на вратоврската

Вратоврската е тој комплемент каде неговата форма и стил многу се развиле со текот на годините. Ништо да се види кога се наоѓа во Италија корвата o вратоврска околу 1660 година кога нејзините возачи го користеле како црвена шамија врзана околу вратот.

Машна или машна

Денес изгледа како долга лента, многу од нив свила, иако неговите материјали се многу разновидни. Врзан е околу вратот и неговите издолжени краеви се спуштаат под јазолот за естетска цел, од кои едната е да се покрие копчето на кошулата.

Во еден наш напис објаснивме како да комбинирате вратоврска, кошула и костум, каде што предлагаме 5 основни правила за облекување со елеганција. Ако имате проблеми при врзување на вратоврската, можете да прочитате и нашето упатство за совршен јазол за врзување, сигурни дека ќе биде многу корисно.

Видови врски

Во XNUMX и XNUMX век се користеше вратоврска со големи димензии каде за малку ќе ги скриеше брадата и долната усна. Со текот на времето, вратоврската се намали во големина и беше многу пошестена сè додека не го имаше изгледот на денешницата. Мора да истакнеме дека денес нивната линија е обично правична, но тие продолжуваат да се разликуваат едни од други во некои стилови, тоа е нивниот состав на ткаенини и дебелина:

Класичен или стандарден

големини на вратоврска

Фотографија преземена од машкиот водич

Тоа е вообичаена, класична вратоврска што работи со скоро сите модели. Оној што секогаш го наоѓаме во кој било објект и оној што генерално го носат сите мажи. Неговата традиционална ширина е 7 сантиметри, а формата е врзана за вратот, паѓајќи го остатокот од вратоврската над копчињата на кошулата, без всушност да го покрие делот од ременот.

Тенка и слаба вратоврска

тенка вратоврска

слаби

Ние го делиме овој дел со овие две врски, бидејќи тие се карактеризираат со многу потесен пресек. Слабата вратоврска е широко користена денес, има директно сечење и повеќе стилизирана. Слабиот вратоврска го доживеа својот најголем успех во раните 2000-ти и се карактеризира со тоа што е тесна вратоврска. Треба да се напомене дека неговата употреба ја подобрува ширината на рамената на мажот. Човек со широки раменици нема да носи правилно тесна вратоврска.

Широка вратоврска

широка вратоврска

Својот врв го доживеа во 70-тите години, со што широката ширина на оваа вратоврска беше само најдобриот предлог за некои мажи. Неговата ширина обично се движи помеѓу 8 и 9 сантиметри и се облекува многу добро за широко тело и отворени раменици, па затоа многу повеќе го стилизира изгледот.

Аскот или врски на пластрон

аскот вратоврска

Оваа вратоврска се користи подеднакво кај мажите како кај жените. Се издвојува по тоа што е доста широк, што по изглед може да изгледа како врзано марамче, каде што неговите краеви се преклопени за да дадат многу пообемен изглед, изгледајќи како нормален јазол за вратоврска. Остатокот од неговите краеви паѓаат под вратот, оставајќи го тој дел широк и генерално скриен во внатрешноста на кошулата и елекот.

Машна или машна

Машна или машна

Исто така наречен како лак или папилон. Овој вид вратоврска има прилично сложен систем за јазли, така што обично ги имаме подготвени и подготвени да бидат поставени на вратот. Тие се обвиткуваат околу вратот и фустани со завршна вратоврска во грлото. Смокингот е најдобриот додаток како костум за да ги покажат машничките.

Лавалиер

Лавалиер

Тоа е вратоврска што ја носите многу елегантно, но тоа е за повеќе одбрани костуми и настани. Во нејзината ткаенина и сјај можеме да видиме дека е направен со ткаенини како свила и муслин и се користи за облекување и на машко и на женско тело.

Вратоврска за куглање

вратоврска за куглање

Овој додаток е симбол на традицијата и културата за земји како Мексико, Аризона и Тексас. Сигурно сте забележале во повеќе од една прилика како мажите во околината ги носат овие плетени кожни жици што висат од вратот. За да биде многу поелегантно, композицијата е испреплетена на врвот со украсно затворач.

Како правилно да се избере вратоврската? Нашите лични критериуми ќе не натераат да го избереме оној во моментот во кој ќе се носи, неговата боја, дезен и форма. Важно е да има добар јазол, проверете дали кошулата е со шема, ќе ја комбинирате со мазна вратоврска. Дека ширината на вратоврската е барем широка како реверите на костумот а во однос на нивниот состав ако може да се направат од свила многу подобро. Ние резервираме волнени врски за костуми или јакни од палто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.