Луксузни брендови на часовници

Луксузни брендови на часовници

Часовниците во машки нараквици продолжуваат да поставуваат трендови. Многу краци сакаат да го претставуваат овој комплемент како тоа парче што одговара и ја истакнува личноста на една личност, не само како утилитарно парче, туку има и стил, карактер и се прави со добар вкус.

Сите дизајнери се обложуваат затоа што додатоци се деловите и додатоците што ја прават разликата а тоа може да се види главно во часовници и обувки. Постојат брендови и фирми за часовници кои влегоа во историјата со својата технологија и модели. Тие не излегуваат од мода дури и кај некои класици, но некои се надминаа себеси во создавањето неверојатен стил софистициран и актуелен.

Луксузни брендови на часовници

Без сомнение, демонстрациите што ги правиме подолу Тие се ексклузивни додатоци и парчиња, од многу софистицирани и приватни брендови кои прават модели со најнова прецизност и престиж со сета нивна гаранција. Тие се најдобро позиционирани брендови за да имаат потенцијални клиенти и да постават многу трендови:

Патек Филип

Луксузни брендови на часовници

Тоа е швајцарска марка создадена во 1839 година од полски: Чапек (часовничар) и Патек (бизнисмен), каде подоцна Филип стана главен часовничар. Неговата класична и елегантна линија е омилена кај европските кралски семејства со години и заради нив висок комплексен и софистициран механизам.

Патек Филип Тие беа пионери во лансирањето на рачниот часовник и не погрешија, тие исто така ги вклучија во нивната визија петминутните знаци на повторувачи, па дури и ги завршија за време на нејзината еволуција со вечен календар. Нејзините најдобри брендови: Калатрава, Акванаут, Наутилус или светско време.

Омега

Луксузни брендови на часовници

Тоа е уште еден швајцарски бренд и еден од највлијателните во светот на часовничарството. благодарение на неговата беспрекорна работа, неговите луксузни дизајни и голема слава. Омега знаеше да се позиционира и е наградувана за својата работа, бидејќи беше избрана од НАСА за единствениот часовник што беше во можност да ги издржи сите термички тестови, вибрации, удари, вакуум ...

Освен што го вклучувате вашиот стоперката го создаде Omega Speedmaster со сите овие придобивки и тестови каде што го носеше зглобот Едвин „Баз“ Олдрин за време на неговите први чекори на површината на Месечината. Ова е само дел од нејзината историја, но продолжи да иновира за останатите нејзини обожаватели и затоа беше носено од британските трупи во 1917 година и од американската морнарица во 1918 година.

Rolex

Луксузни брендови на часовници

Тоа е бренд пар екселанс, оној што ми паѓа на ум кога зборуваме за луксузни часовници. И не е за помалку, бидејќи е награден безброј пати за неговиот дизајн и функционалност. Има британско потекло и е бренд кој произведува најлуксузни часовници.

Меѓу нејзините најпознати колекции што ги имаме Јахта-мајстор, Скај-жител, GMT-мајстор II, Датејјуст, Дејтона, Субмаринер или Ден-датум. Се издвојува по своето прецизно производство и затоа го има добиено сертификатот за хронометар, прв во историјата. Тоа беше и првиот водоотпорен рачен часовник. создавање на остриги во 1926 година, соборувајќи го рекордот на 100 метри.

Јегер- Ле Култре

Луксузни брендови на часовници

Друга колекција на швајцарски часовници родени со рака на Антоан ЛеКултре во 1833 година во неговата работилница за часовници во Ле Сентиер. Десетици години подоцна, производството на Jaeger-LeCoultre, висока хорогерија што Се издвојува по својата иновативност и големиот технички капацитет.

Се истакнува по тоа што создаде повеќе од 400 патенти и создаде повеќе од 1.200 калибри, со класични модели и особено од неговиот познат „Реверсо“ во 1931 година, што и денес е во фабриката. Тоа е дизајн кој има квалитет да ја направи кутијата и основата на часовникот да се сврти на себе.

Картие

Луксузни брендови на часовници

Вашите луксузни часовници успеале да напредуваат и да се позиционираат меѓу најистакнатите, па дури и следниве во екот на добро познатата марка Rólex. Неговиот бренд е основан во 1847 година во Париз и неговиот стил плени со својата класична разлика што го прави да заведува некого. Неговата иновација и дизајн се истакнуваат за претставување на нејзините римски броеви и нејзината технологија што никогаш не пропаѓа, што е една од најголемите обложувалници.

Vacheron constantin

Луксузни брендови на часовници

Оваа марка на часовници е една од најстарите, беше создаден во 1755 година од Jeanан-Марк Вашерон во енева. Тие се часовници направени до најголема перфекција и прецизност, без занемарување на неговите традиционални форми, со голема личност и стил. Меѓу неговите дела се наоѓаат хронографот со двоен ратрапанте, неговите повеќе календари, алармот, светските часови или втората временска зона.

Неговите дизајни вклучуваат некои колекции како на пр Историски, странски, традиционални, патримони, Малте и Метиер д’Арт. Да не заборавиме дека воодушеви многу познати личности по својата изведба и дизајн, вклучувајќи ги Хари Труман и Наполеон Бонапарта.

Тие се часовници со одличен дизајн и добро познати брендови ширум светот. Тие се модели што се достапни по преголема цена, несоодветни или прифатливи за секој џеб, но без сомнение нивната продажба порасна спорадично во последниве години. Ова е случај со Ролекс кој оствари промет до 5.000 милиони евра во 2019 година или Омега со 2.335 милиони евра. Другите брендови, како што е Ричард Мил, имаа обрт од 900 милиони и тоа не е за помалку, бидејќи некои од нивните парчиња достигнуваат во просек 180.000 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.