Како да избегнете целулит кај мажите

Како да избегнете целулит кај мажите

Мажите исто така страдаат од целулит. Не постои тело што може да одолее на страшната локализирана маст, дури и се појавува на изненадување кај слабите мажи. Ако сте еден од оние луѓе со тенденција да создаваат целулит, тука ќе ви ги дадеме најдобрите совети за да се избегне оваа маст.

Низок е процентот на мажи кои страдаат од генерализиран целулит на своето тело. Само 10% страдаат од него во споредба со жените и низ целото тело. Исто така се појавува на нозете, абдоминалната област, задникот и рацете а тоа може да се должи на хормонален проблем, нездрав начин на живот кој вклучува лоша исхрана.

Како е целулитот кај мажите?

Целулит е компактна акумулација на маснотии што се таложи во длабоките слоеви на кожата. Најчесто се јавува поради прекумерна потрошувачка на масти или поради ниско калориско согорување кои се трансформираат во масти. Мажите имаат тенденција да го акумулираат во области како што се половината и стомакот.

Не останувајте со факторот дека мажите немаат целулит, бидејќи многумина имаат. Но, вистина е дека тие многу подобро се ослободуваат од среќното сало. Жените имаат многу естрогени, а мажите многу помалку. Овој фактор им помага да не таложат маснотии во одредени делови од телото, како на пример во бутовите и колковите. Покрај тоа, високиот тестостерон кај мажите помага многу подобро да се топи таа потрошена маст.

Составот или структурата на кожата кај мажите е различно. Се формираат длабоките слоеви на кожата со вертикални камери и затоа тие имаат тенденција да акумулираат масти многу подобро. Мажите ги имаат овие комори структурирани во помали единици и дијагонално, така мастите се распределуваат многу повеќе.

Како да избегнете целулит кај мажите

Како да го спречите целулитот

Мажите и жените можат да имаат свои мали трикови за да го спречат целулитот. На крајот, морфологијата од едно до друго тело не е многу различна, но само треба да додадеме дека тие имаат многу најдобри начини за спречување и борба против маснотиите.

Прво на сите е да се обиде да одржи Здрава исхрана. Алкохолот и пушењето се првото нешто што мора да се отфрли како навика. Масти, особено заситени и шеќери тие мора да се исфрлат од исхраната.

Стресот е уште еден фактор што предизвикува промена на нашиот функционален систем. Психолошките промени предизвикуваат телото да складира масти во многу случаи, што го прави локално.

Која храна е препорачлива?

Иако го разгледавме тоа вишокот на масти и јаглехидрати го фаворизираат целулитот, постојат намирници кои помагаат да се постигне спротивен ефект. Овошјето, зеленчукот и зеленчукот се идеални за да не се додадат масти. Но, некои како јаболко, кромид, тиква, ананас или аспарагус се ниски со натриум и богати со калиум, тие се идеални за помагаат во елиминација на течности.

Храна богата со влакна тие го фаворизираат цревниот транзит и се поврзани со спречување на целулитот. Целите житарки, зеленчукот и овошјето се богати со оваа компонента. Сите агруми Богата со витамин Ц и храна богата со витамин Е се исто така неопходни за спречување на маснотии.

Мора да се задржи телото е многу хидрираноОва значи пиење до два литра вода дневно. Меѓу овие течности можете да вклучите природни сокови или инфузии како зелен чај, конска опашка или жалфија.

Спортот и активноста се најдобри сојузници

Мора да активирате Бидејќи седечкиот начин на живот е најдобар сојузник за појава на целулит. Спортот е добар затоа што помага активирајте ја циркулацијата на крвта и го оксигенира целото тело. Најдобрите вежби кои ја задржуваат телесната тежина се трчање, аеробик, пливање и возење велосипед.

Како да избегнете целулит кај мажите

Ако сакаш вежби со висок интензитет можете да пробате долготрајни измешани со умерен аеробен интензитет. Тие мора да бидат сесии каде што се мешаат 20 минути вежбање со висок и мек интензитет за да може да се опорави. Спринт, серија на сквотови, скокови, мулти-скокови, серии на веслање и велосипеди.

Други видови третмани за да се избегне целулит

Има мажи кои го користат мускулна електростимулација да остане во форма. Се состои од користење на електрична струја за да предизвика мускулна контракција. Тоа е истото чувство кога мозокот испраќа импулси до централниот нервен систем за да ги контролира движењата на мускулите.

Масажите се идеални за активирање на циркулацијата и отстранување на сите тие локализирани масти. Постојат антицелулитни креми кои можат да се додадат на овој тип на масажа. Од друга страна, ги има и лимфни масажи, пресотерапија и мезотерапија. Сите тие помагаат да се исцедат задржаните течности од телото.

Ова се некои од техниките што треба да ги следите доколку сакате да го спречите целулитот. Не земајте повеќе калории отколку што можете да придонесете за вашето тело А вежбањето е основа за одржување на тело без маснотии. Не заборавајте дека здравата исхрана со малку маснотии исто така многу ќе помогне.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.