Вежби за слабеење дома

најдобрите вежби за слабеење дома

Многу луѓе претпочитаат да тренираат дома и имаат цел да изгубат маснотии. Постојат различни Вежби за слабеење дома тоа може да биде доста ефикасно ако ги правиме правилно и ја имаме потребната упорност. Иако е поудобно да тренирате во спортски сали или надвор од домот, не секој може.

Затоа, ќе ве научиме кои се најдобрите вежби за телесната тежина дома.

Енергетски дефицит

исхрана

Иако има многу вежби за слабеење дома, нема да изгубиме тежина ако нема калориски дефицит во нашата исхрана. Единствениот начин да изгубите маснотии е да имате дефицит на калории во нашиот ден за ден. Ова значи дека мора да јадеме помалку калории отколку што трошиме за ден на ден. На пример, ако на нашето тело му требаат 2000 калории за да ја одржи својата тежина, Overе мора постојано да јадеме помеѓу 200-500 помалку калории со текот на времето. На овој начин, додадени на вежбите за слабеење дома, можеме да изгубиме маснотии на ефикасен и здрав начин.

Главниот начин да се постигне енергетски дефицит е преку храната. Мора да го намалите дневниот внес на калории. Имајте на ум дека физичките вежби исто така играат основна улога и токму спортот помага да согоруваме повеќе калории во текот на денот. Не само што согоруваме повеќе калории, туку и не стануваме посилни. Меѓу најдобрите вежби за слабеење дома се оние базирани на сила. Обука за сила е клучна за губење на маснотии.

Кога нашето тело почнува да губи тежина, ако немаме добра основа на мускулна маса, ќе ја изгубиме оваа мускулна маса и нема да изгубиме маснотии. Можеме да видиме дека нашата скала се намалува, но не губиме маснотии. Колку повеќе вежба за отпор правиме, толку повеќе калории ќе потрошиме додека сме во мирување. Тоа е единствениот начин да го забрзате метаболизмот. Кога добиваме мускули, губиме маснотии во исто време за време на многу краток временски процес, се создава рекомпозиција на тело. Ова значи дека, иако тежиме исто, мускулот тежи повеќе од маснотиите, тоа го прави нашето тело да изгледа постилизирано. Накратко, ќе имаме подефинирано тело со помалку волумен.

Најдобри вежби за слабеење дома

Вежби за слабеење дома

Makeе направиме список со најдобрите вежби за слабеење дома и кои исто така ќе ни помогнат да добиеме поголема мускулна маса.

Сквотови

Само основно за секоја рутина. Постојат многу варијабли на сквотот и тоа е една од вежбите што помага да се создаде поголема мускулна маса и сила. Иако е прилично едноставна вежба, таа е ефикасна бидејќи ни помага да го работиме целиот долен дел од телото со своја тежина. Покрај тоа, тоа ни помага да го забрзаме срцевиот ритам и да пренесеме подобра енергија и циркулација.

Меѓу варијантите на сквотови, можеме да го направиме тоа со шипка, користејќи одредена тежина или со сопствена телесна тежина. Треба само да ги рашириме нозете во ширина на колкот и да ги држиме нозете свртени напред. Движењето е да се направи како да треба да седиме на стол. Треба да го држите грбот исправен во текот на целото движење на затегнатиот стомак.

Вежби за слабеење дома: склекови

Знам што сакаме да работиме со оружје, склековите се добра одлична вежба. Како и со сквотот, ние ќе работиме на силата со сопствената телесна тежина. Склековите доста добро го стимулираат кардиоваскуларниот систем. Ако сме почетници и немаме многу сила, можеме да започнеме да правиме склекови на наклонет начин потпрени на стол или софа. Ние исто така можеме да ги потпреме колената на земја за да го направиме напорот помалку лесен. Со сквотот ќе работиме неколку мускулни групи меѓу кои имаме пекторални, предни делтоиди и трицепс.

Лунги и абдоминална штица

абдоминална штица

Лунџите се варијанта на сквотот што работи на работа на сите мускули на долниот дел од телото. Во исто време вежбаме рамнотежа Тоа ќе ни помогне да генерираме повисоки калориски трошоци. Имајте на ум дека во овој вид на вежба мора многу добро да се стабилизирате со стомачните мускули. Ова помага да се работи на целата основна област и ние исто така можеме да го развиеме тој дел. Лунџите не се добри само за нозете, туку се добри и за градење глуте. Можете да правите и статични и динамични тезги. Најмногу се препорачуваат динамичните бидејќи работат на стабилизирање на мускулите.

Во однос на абдоминалната штица тие се ефикасен начин за работа на стомакот. Willе го сториме тоа со телесната тежина и без потреба од каков било вид материјал. Треба само да запомниме да не ги креваме или спуштаме премногу колковите. Идеите на телото се усогласени и постои ретроверзија на карлицата. Држете ги лактите веднаш под рамената. Постојат различни варијации на абдоминалните штици, иако можете да започнете со оние што се покласични.

Вежби за слабеење дома: бурпи

Бурпите се најстрашната вежба за сите луѓе. И тоа е дека тие се многу барани на ниво на врата и кардиоваскуларната нула е меѓу најдобрите што ни помагаат да изгубиме тежина. Ако сме почетници, мислам дека нема да биде најдобрата опција за тоа. Тоа е вид на вежба за која се бара да имаме одредена основна физичка форма. Ако не ја изведеме добро оваа вежба, ризикуваме да се повредиме. На крајот имаме цел да изгубиме маснотии и можеме да го одложиме поради повреда.

Блескав мост

Развојот на задникот е важен не само естетски, туку и за стабилизирање на целата област. За овој вид на вежба мора да лежиме на подот на грб и да ги ставаме рацете на двете страни на телото. Колената треба да бидат свиткани, а стапалата да бидат оддалечени половина метар од глутевите. Оттаму ги креваме колковите и остануваме поддржани само на стапалата и лопати. Одиме малку по малку додека не го поддржиме тлото повторно. Тешкотијата може да се зголеми со ставање тежина.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најдобрите вежби за слабеење дома.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.