Еферсон Перез

Еферсон Перез

Фото: republicadelbanano.com

Еферсон Перез е пример за одлична личност и подобрување. Вие сте должни на својата чест да биде еден од големите учесници во маршот и внимателен еден од најдобрите спортисти во неговата дисциплина. Тој зад себе има важна олимписка траекторија на награди што не поминаа многу мажи во негово време.

Тој посветува дел од својот живот на спортот и акумулира 11 медали на бројни меѓународни настани. Sharesеферсон Перез е во акции со Роберт Корзениеовски честа да се биде најдобриот шетач на светот. Ffеферсон се повлече од својата високо конкурентна спортска активност во септември 2008 година, по финалето на Светскиот предизвик што се одржа во Мурсија. Подоцна се посвети да продолжи да напредува во студиите.

Спортскиот почеток на еферсон Перез

Ffеферсон е еквадорец и потекнува од Мануел úезус Перез и Марија Лукреција Квезада. Тие се двајца родители воодушевени од своето скромно и вредно потекло кои знаеле дајте ја таа посебна сигурност во траекторијата на вашето дете.

Тој доби можност да започне со овој спорт благодарение на неговиот брат Фабијан, што му помогна да тренира со неговиот тренер Луис Муњоз, во модалитетот во трката за издржливост да може да се помине предметот гимнастика.

Неговиот сопствен тренер го сфати големиот потенцијал што го имаше и го охрабри да продолжи да тренира благодарение на големиот талент и големата дисциплина што ја вежбаше во оваа категорија. Ова го поттикна да земи ја својата прва награда во 1990 година, со бронзен медал на Светско првенство во атлетика за јуниори во Пловдив, Бугарија.

Еферсон Перез

Фотографија од Википедија

Вашиот прв пат во кариерата

Во 1992 година ја стекнува светската титула за млади во Сеул, Кореја. Ова е еден од неговите први и успешни обиди да му помогне да продолжи да ја извршува својата спортска кариера. Оттаму дојдоа поддршка со големи спонзорства неколку години, нешто што тој не го најде во неговата влада.

Неговите први олимписки медали

En 1996 Jeеферсон го освои златниот олимписки медал во својата мода. Еквадор веќе се обложуваше со години наназад со други тркачи и тие не можеа да ги достигнат своите знаци. Тоа е кога Перез Квезада стигна до целта добивање време од 1 час, 20 минути и 7 секунди на 20-километарска патека. Пример за дисциплински напредок бидејќи тој беше во можност да ја постигне својата цел дури и со една од неговите скршени патики.

Другите негови големи трофеи ги повтори во 2005 година како светски шампион во Хелсимки, Финска и во 2007 година го повторува својот трофеј во Осака, Јапонија. Освојте уште една од медалите, овој пат сребрена, на Олимписките игри во Пекинг, Кина, во 2008 година.

Еферсон Перез

Фото: teradeportes.com

Други негови важни награди

Соберете безброј награди во текот на целата кариера за вашите неверојатни бестселери. Се одбележува повеќе од десетина пати како најдобар еквадорски и иберо-американски спортист, според ФДА, ФЕА, СЕ и Националниот печат на Еквадор, од 1990 до 2005 година.

Меѓу другото од неговите многубројни признанија Тој е признат за спортски заслуги во 1995 година, признавање како Национален херој доделено од владата на Арх. Сиксто Дуран-Бален во 1996 година, наградата за спортски заслуги „Прва класа“ во 1996 година, и Златен спортист на годината во 2001 година од Јужноамериканската атлетска конфедерација.

Неговата траекторија не беше лесна

Неговата одлука да се занимава со овој спорт е дел од неговите илузии и добро разгледани предизвици. Тој немаше лесен живот, бидејќи потекнува од скромно семејство. Морав комбинирајте ги студиите со спортот y управувајте со вашиот приход како продавач на зеленчук.

Тој имаше голем пад во 2000 година кога на едно од натпреварувањата на Олимписките игри во Сиднеј беше фрустриран од добиените резултати. Тој го освои четвртото место во неговиот модалитет и го натера да размисли за напуштање на својата спортска кариера неколку години. За тоа време тој можеше да ги продолжи студиите како комерцијален инженер и да може да ги заврши.

Како спортист и човечко суштество исто така се здобил со сериозни повреди тоа можеше да го оддалечи од неговата спортска кариера. Во 1993 г. се здоби со скршеница на клавикулата Тоа го направи невозможно за една сезона. Друга негова несреќа беше во 1999 година кога откриле хернијален диск.

Тоа не го оддели од неговата конкуренција но би ризикувал да претрпи неповратни последици доколку не преземе мерки. Дури и со своите диктирани мерки го освои сребрениот медал со сета своја одговорност и болка. Потоа тој беше опериран и го чуваше во инвалидска количка неколку недели.

Еферсон Перез

Фото: maxresdefault

Како помина повлекувањето?

Перез се повлече од својата спортска активност во 2008 година и ги продолжи студиите. Тој беше во можност да вежба магистерски студии по латиноамерикански владини студии на Универзитетот во Саламанка (Шпанија), за деловна администрација и комерцијален инженер на Универзитетот во Азуај, одличен магистер.

Создадена е фондацијата Jeеферсон Перез да се донесе праведна конструкција во општеството, каде што може да се даде приоритет на сите деца со ниски економски ресурси. Овој устав ќе помогне во извршувањето на програмите и проектите солидарни за едукативна и здравствена обука.

Конечно се кандидираше во 2019 година како кандидат за градоначалник на Куенка за движењето Reborn, но не можеше да биде избран.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.