Кракбери, нова зависност

боровинка

El боровинка Тоа е една од зависностите што расте и е поврзана со неселективната употреба на капината (или кој било друг паметен телефон).

BlackBerry или iPhone се одлични уреди од оваа ера кои комбинираат употреба на мобилен телефон со можност за испраќање е-пошта, користење Word, Excel, читање вести, учество во социјални мрежи, споделување белешки и календари итн.

Кај вознемирени или супер барани луѓе, употребата на капина може да стане еден од главните симптоми на зависност од работа и одличен изговор за одложување на личниот живот.

Толку многу што ова прашање го сметаа за достојно за внимание од истражувачите на Бизнис школата на МИТ за Слоун, водечките светски експерти за нови технологии. Во написот Балансирана исхрана тие ги презентираат резултатите од истрагата за ефектите на Blackberry врз работниците на една компанија. Во извештајот се забележува дека целите на компанијата изгледале „благородни“: тие имале за цел да ја подобрат рамнотежата помеѓу работата и личниот живот. Поради нивната задача (беше финансиска), многу работници требаше да се поврзат од своите домови (дури и за време на викендите) за да одговорат на пораките што чекаат. Во тоа време, шпекулациите на менаџерите беа следниве: „Со Blackberry, вработените ќе имаат флексибилност да работат во секое време. На ред во супермаркет, во воз итн. Ако ги искористат овие застој, да одговорат на пораките што чекаат, кога ќе дојдат дома ќе можат да се исклучат. Сепак, резултатите беа дијаметрално спротивни. По некое време, девет од десет вработени признале дека се зависни од уредот. За нив беше невозможно да не проверуваат е-пошта на секои пет минути, каде и да беа.

Заклучок: Blackberry стана вистински виртуелен ланец кој заврши со бришење на каква било граница помеѓу личниот и работниот живот, а работната клима се влоши: меѓу колегите од канцеларијата се создаде верување дека секој треба да биде достапен 24 часа на ден (вклучително и за време на викендите). Сите се надеваа дека ако испратат е-пошта до колега во сабота во 21:21 часот, треба да добијат одговор до 05:XNUMX часот. Кратките споеви се множат и за два или три месеци мнозинството призна дека страда од некаква зависност од уредот и призна дека сериозно влијаело на нивниот квалитет на живот од нивното вметнување во дневната рутина.

Самата компанија страдаше, и мораше да донесе одлука за принудување на исклучување на уредите за време на состаноците, бидејќи дури и самите раководители, наместо да обрнуваат внимание на она што се зборува, постојано го проверуваа нивното поштенско сандаче или сигнали што ги активираат уредите.
Темата се искачува на позициите во агендата: весникот Dailymail објави на својата насловна страница: «Blackberry може да биде толку зависен што на неговите корисници можеби ќе им треба третман сличен на третманот на наркоман. Клучен знак дека корисникот станал зависен е ако се фокусираат на својата Blackberry додека игнорираат сè околу себе “.

Неколку совети:

 • Намалете ги стимулите: затворете ги сите апликации што ве бомбардираат со известувања од луѓе кои ве пишуваат, ви се јавуваат, ве бараат. Било да е тоа Outlook, Messenger или друг. Кога работите на една работа, исклучете ги другите. И, ако сте дома, затворете сè и поврзете се со други планови: ТВ, книга, вашите деца, вашиот партнер, кујната, средување. Сè што ве оддалечува од компјутерот и телефонот.
 • Исклучете ја Blackberry: кога сте дома или надвор од работното време, не дозволувајте црвено светло на мобилниот телефон или други сигнали за предупредување да ве повикаат за да видите што е ново во вашата кутија. Вие сте во вашиот момент на одмор, и она што постои може да почека. Донесување избрзана одлука и одговарање на сè во секое време дури може да доведе до грешки. Паузите помагаат подобро да се размислува и решава.
 • Ограничете ги проверките по електронска пошта и вести: испланирајте колку пати на ден ќе ја гледате поштата или ќе ги читате вестите. Двапати на ден, на пример. Или три, ако вашата задача го бара тоа. Но, со полно работно време, не. Нема потреба. Ако не сте во можност да го исклучите мобилниот телефон или да ја затворите поштата неколку часа на ден, консултирајте се со професионалец. Можеби страдате од анксиозно растројство.
 • Запомнете дека ако до пред некое време сте ја завршиле својата работа и сте биле ефикасни без уредот, сигурно можете да се вратите неколку чекори назад и да размислите како да ја искористите таа технологија во ваша корист. Има многу придобивки, но не и ако доминира над вас. Дали вие или командата Blackberry?

Ставете ја BlackBerry на вибрирање и извадете ја од видот додека сте на други задачи или на други планови. И за време на викендот, исклучи го.

Сега за дебатата ... дали вашиот личен и социјален живот е под влијание на тоа како ја користите капината?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуанчо dijo

  Само со гледање до која мерка во Венецуела достигна зависноста од тој уред, несоодветната употреба на овие е навистина за жалење: s

 2.   Хозе dijo

  во право си. за жалење е употребата што се дава во Венецуела. и зависноста е во пораст. вистината што е тажна. Одбивам да разговарам со луѓето додека го гледам нивниот мобилен телефон. изгледаат како зомби.