5 правила за комбинирање вратоврска, кошула и костум

Костум со вратоврска

Не можете да замислите колку е важно носете вратоврска со кошула додека не влезете во ситуацијата, а тоа е дека изборот на комбинација што работи во хармонија помеѓу вратоврска, кошула и костум, за многумина од нас подразбира голем предизвик. И не е толку тешко, само треба да следите неколку основните правила да погоди 100%.

5 основни правила што мора да ги следиме

Кога комбинирате вратоврска со кошула и костум постојат голем број основни правила што мора да се следат и детали подолу:

Прво, изберете костум

Не мора да ја започнувате куќата со покрив, и јас ви го велам ова, бидејќи многу пати, поминуваме низ продавница и вратоврската го привлекува нашето внимание, и што правиме? Ние го купуваме! Грешка ако не знаеме со што ќе го комбинираме, не паѓајте во искушение да го купите.

Прво изберете костум, замислете дека е темно сив, извадете го од плакарот и ставете го на креветот, потоа изберете ја кошулата и стави го под јакна. Доколку не ви се допаѓа комбинацијата, изберете друга кошула во друга боја и пробајте друга боја. На пример, ако изберете светло сина кошула со овој костум, соодветната вратоврска ќе биде онаа во тегет или црвена боја.

Поврзана статија:
Како да го закопчам костумот?

Sсекогаш печатена кошула, со обична вратоврска.

Ако, на пример, костумот е со шари или плоштади, не заборавајте да носите обична кошула и вратоврска, во една боја.

Голем отпечаток со мало печатење.

Ако изберете, на пример, костум во единствена боја, како темно сина или црна, одберете кошула со ситни ленти во сина или бела боја, што даваат оригинален шмек на комбинацијата. Со ова, не заборавајте да носите вратоврска во една боја или ако се одлучите за шарена вратоврска, тоа е на пример со ленти пошироки од оние на кошулата. Секогаш следете го ова правило за мали букви со големи букви и обратно.

Важноста на хармонијата и контрастот.

Комбинацијата на бои се наоѓа во барањето на хармонијата на облеката што ја бара средното решение. Обично контрастите создадете хармонија и бои кои се избалансирани смируваат спротивностите. Ако имате лесна кожа, кошулите во сина и светло сина боја ќе ви одговараат подобро, напротив ако имате рузерова кожа, зелените ќе ви одговараат подобро. За сите оние кои имаат потемен тен, можете да изберете поширок спектар на бои.

Буџетот е важен

Петто, контролирајте што трошите. Ако немате многу буџет, купете клучни бои и оставете ги отпечатоците и светли бои, костуми во основни бои како црна, сива или сина ќе ви помогнат за секој ден, тие се добра позадина на гардероба и многу лесно се комбинираат со различни нијанси на кошули и вратоврски.

Запомнете дека како општо правило, најдобрите комбинации се:

 1. со шарени кошули, врски во цврста боја.
 2. со обични кошули, еднобојни или шари врски.

Основни комбинации на вратоврски

сини костуми пролет 2016 (1)

 • на Црна вратоврска Идеално е со црно одело и со бела кошула, да, не комбинирајте го со црна кошула.
 • на бела, слонова коска или бело-вратоврска, многу малку ќе се истакне ако ставите бела кошула.
 • на розова вратоврска Совршено е со бела или светло сина кошула и сив костум.
 • на Црвена вратоврска Комбинира со бела, сина и светло сина кошула.
 • на портокалова вратоврска Изгледа одлично со портокалова, бела или сина кошула.
 • на сина вратоврска се усогласува со сина кошула со исти или посветли тонови, а исто така и со бела кошула.
 • на зелена вратоврска ќе се истакне со бели, црни или зелени кошули со посветли тонови.

Дали ги имавте предвид овие правила кога комбиниравте вратоврска?

Како да се носи сив костум

Не е секогаш лесно изберете комбинација од кошула, костум и вратоврска, што резултира во хармоничен финиш.

Поврзана статија:
8 упатства за стил за носење костум

Belowе видиме подолу примери за комбинирање на вратоврска и кошула со сиви костуми:

Светло сината кошула и веселата обоена вратоврска

сив костум, светло сина кошула

Првото нешто е да изберете сив костум. Може да биде на пример елегантен сив костум, во темни тонови, направен од материјал сличен на фланелен. Putе го ставиме на креветот и потоа ќе ја избереме кошулата. Willе комбинираме кошули, ставајќи ги над нив на костумот, сè додека не најдеме една по ваш вкус. Добар пример може да биде светло сина кошула.

Дојде време да се дојде вратоврската, која е најдобрата опција за темно сив костум и светло сина кошула? Постојат различни алтернативи за вратоврска: розовата и портокаловата боја се живи и весели и ќе одговараат многу добро. Вино црвената или тегет боја исто така може да биде добра опција.

Комбинација на отпечатоци и обична: бела кошула

бела кошула со сив костум

Проверено или ленто одело ќе одговара добро со обична бела кошула. Да земеме пример дека избравме сив костум на големи плоштади. За овој костум, кошулата во една боја ќе биде најдобрата опција, или најмногу во мали, скоро незабележливи квадрати. На пример, бела кошула.

Во однос на вратоврската, иста е како кај кошулата. Бидејќи костумот е кариран, вратоврската треба да биде од еден тип на боја; на пример, елегантна нијанса на црвена боја.

Црна кошула

црна кошула со сив костум

Друга многу елегантна опција за сив костум е црната кошула, иако тоа ќе биде поинтересен избор за формални ситуации и деловни состаноци.

Оваа кошула оди добро со различни нијанси на сиво, но повеќе ќе се истакнува во случај на светло сив костум.

Црвена кошула

сив костум со црвена кошула

Тоа е најсмелата комбинација. Постојат неколку нијанси на црвена боја, од жива и многу привлечна, до темно и изгорена црвена. Исто така Добра опција е да се комбинираат со различни материјали од кошулата.

Поврзана статија:
Тегет костум

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

63 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ААЈЈ dijo

  Написот во кој се препорачува да се носи црна вратоврска со црн костум надвор од церемонијалниот опсег (смрт) нема никаква строгост и сериозност.

  1.    Имајте час dijo

   Здраво ААЈЈ, не мора да биде вака и екстремизмот никогаш не е добар. Добар црн костум со бела кошула или во друга светла боја и фина вратоврска, е совршен за посебна пригода, само треба да ги видите трендовите за претстојната есен-зима 2012-2013 и ќе видите дека е толку
   Ви благодарам многу за коментарот!

   1.    Дилан Санчез dijo

    Имам само црно вечерно одело, и имам продажна презентација за универзитетот, за која е потребна официјална презентација, дали би било во ред да носам бела кошула без да ја носам јакната, или е многу потребно ?, И во двата случаи Што вратоврска ви препорачуваме? Благодарам и поздрав

 2.   Паметен Наркотик dijo

  и машна? дали се применуваат истите правила за боја?
  пс: одговарам на црниот костум, белата кошула и црната вратоврска; поелегантно невозможно (исти златни глобуси или награди Оскар)

  1.    Имајте час dijo

   Здраво Умен! Навистина, истото правило важи и за вратоврските ... Ви благодарам многу што коментиравте !! :)))

 3.   Хавиер dijo

  Имам многу темна кожа, какви бои во кошули ме советуваш да носам, не би сакала секогаш да носам бела кошула, а друго сомневање е во сина јакна, во која било нијанса, за момче темно како мене или секогаш треба да се одлучат за најбезбедната работа како сив костум. Благодарам

  1.    Имајте час dijo

   Здраво Хавиер! Лесните кошули секогаш ќе ви одговараат подобро. Тие не мора да бидат бели, можете да изберете од многу нијанси како што се жолта, сина, розова, итн.. Што се однесува до костумите, можете да се осмелите со боја, иако сивата секогаш ќе ви одговара повеќе 🙂 Ви благодариме што прочитавте !!

 4.   Кули dijo

  Ви благодарам ! Предметот што го чекавте. Willе биде навистина корисно.

  1.    Имајте час dijo

   Фала !!!! 🙂

 5.   dielectricjventas@hotmail.com dijo

  Пријатели како сте, имам свадба за неколку дена купив сив костум и вдд би сакал да го комбинирам со лиза виолетова вратоврска, но не знам со каква кошула.
  Се надевам дека ќе ми помогнете

  1.    Имајте час dijo

   За ваков тип на комбинација изберете бела или светла кошула бидејќи она што ќе привлече најмногу внимание ќе биде вратоврската и ова мора да биде протагонист! 🙂

 6.   Лучијано Орелана Калдера dijo

  Некои уметници носат црна кошула и црна вратоврска. Им имам видено силна светло сина кошула со бела вратоврска, црно одело. Во ред е? Ви благодарам.

  1.    Имајте час dijo

   Секако е во ред! сето тоа зависи од вкусовите и ситуациите

 7.   Леонардо Веласкез dijo

  Здраво, како си? Треба да комбинирам сив костум со црна кошула, не знам само во каква боја би одговарала вратоврската, тоа е за матура, се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш, благодарам

  1.    Имајте час dijo

   Сива вратоврска, совршена!

 8.   Пау Пастор Лопез dijo

  Јас сакам!

  1.    Имајте час dijo

   Ви благодариме!

 9.   RVt dijo

  Со црн костум, кои бои на вратоврска и кошула може да се комбинираат (освен митската бела кошула со црна вратоврска?

  1.    Имајте час dijo

   Со црно одело, можете да носите розова вратоврска, изгледа совршено

 10.   јонатан кастиloо dijo

  Многу добра статија Ви благодариме !!! 😀

  1.    Имајте час dijo

   Ви благодариме!

 11.   Серхио Рамирез dijo

  Здраво, сакав да знам дали пурпурна кошула во камен-сино одело и бела кожа е лоша идеја, дали е добра идеја (што очигледно не е така) со каква вратоврска би можела да комбинирам? Благодарам

  1.    Имајте час dijo

   Здраво! Не е баш добра идеја, идеално би било да се комбинира со вратоврска во бледо розова или слонова коска бела

 12.   Ману Варела dijo

  Здраво, имам црно одело и кожата ми е кафеава, би сакала да носам виолетова лента со врзани мали темно зелени линии. Ми се допаѓа оваа како што одговара со бојата на моите очила (темно зелена).
  Она што ме неодлучи е бојата на кошулата. Мислев дека можеби обична кошула со светло зелена боја, но не сум сигурен.
  Јас многу би ценел препорака, поздрав.

  1.    Имајте час dijo

   Обидете се со беж или бело кошула

 13.   Авраам dijo

  Со каква кошула комбинирам црни панталони и јакна од беш

  1.    гостин dijo

   Црна или бела кошула, а чевлите треба да бидат горе-долу тонот на јакната, во спротивно ќе изгледа дека сте се облекувале добро додека не стигнете до јакната и ја облечете првата што ја видовте. Среќа и)

   1.    Имајте час dijo

    🙂

  2.    Цезар Велазкес dijo

   Мислам на црна или бела кошула, а чевлите мора да бидат горе-долу тонот на јакната, во спротивно ќе се чини дека си облечен добро ... додека не стигнеш до јакната, а ја облечеш првата пила Среќа!

   1.    Имајте час dijo

    Да, навистина !!

 14.   Ланер dijo

  Здраво, имам цел бел костум и не знам со каква кошула и вратоврска да го комбинирам за ноќ

  1.    Цезар Велазкес dijo

   Цел живот сакав бел костум да го комбинирам со црна, или сива или небесно сина кошула.

 15.   Луис dijo

  здраво need Треба да знам која кошула и вратоврска да комбинирам ако она што сакам да го носам е црни панталони со сива јакна… тоа е за свадба… благодарам

  1.    Имајте час dijo

   Кошула во пастелни тонови и виолетова или зелена вратоврска

   1.    Луис dijo

    ах ок, и каква боја чевли би биле идеални ???

 16.   Алексис dijo

  Која кошула и вратоврска можам да ги имам ако сум Кавказ во тенок костум во црна боја, во големина на залак?

  1.    Имајте час dijo

   Кошула во светли бои и впечатлива вратоврска

 17.   Омар М.Г. dijo

  Здраво, дали може да ми препорачате комбинација, имам темносино одело и сакам да го носам со бела кошула, каква боја на вратоврска е препорачлива? Јас сум од светло-кафеави маици или дека друга боја на кошула би изгледала добро со овој костум, благодарам многу однапред!

  1.    Имајте час dijo

   Темна вратоврска во сини тонови ќе биде совршена

 18.   Хозе Гарсија dijo

  Имам бели панталони и светло сива јакна, каква кошула да му облечам и чевел?

 19.   Имајте час dijo

  Воопшто не е лошо

 20.   криза dijo

  Здраво, имам свадба за еден месец и вистината е дека не сакам многу да носам вратоврска, ми се допаѓа но не ми е омилена, накратко планирам да носам кралска сина машна со сива вратоврска, што боја костум ќе биде подобро?

 21.   Маноло dijo

  Што би било подобро да се носи сив костум: со бела кошула и црна вратоврска, бела кошула и виолетова вратоврска? или кои опции звучат подобро?

 22.   Карлос Хернандез dijo

  Myе ја направат петнаесеттата година на ќерка ми и не знам што да облечам, нејзиниот фустан ќе биде црвен и мислев на беж костум, црна кошула и црно-црвена вратоврска, можете да ми дадете совет .

 23.   Жозе dijo

  здраво, во сабота имам забава купив црн костум и имам златна вратоврска ... каква боја кошула можам да облечам што не е црна или розова?

 24.   Жозе dijo

  Здраво. Во сабота имам забава и купив црн костум ... и златна вратоврска ... каква боја кошула можам да облечам што не е црна или розова ... ве молам ... темна сум

 25.   рене беџарано dijo

  Здраво, имам зелен хорс и неколку копчиња од крокодил. Сакам да го користам со гумена јакна, вратоврска или кошула, дали ќе ми препорачате.

 26.   МАНУЕЛ dijo

  ЗДРАВО ДОБРА НОT, ќе ја претставам тезата за правен факултет, ми се допадна црно одело, би го ценел ако ми помогнете да комбинирам со друга боја што не е бела, благодарам, вашиот одговор.

 27.   ООП83 dijo

  Здраво, имам 29 години, купив костум од јаглен во сива боја, ќе ми требаше насоки за да купам кошула и вратоврска, благодарам ...

 28.   естеван dijo

  Здраво, вечерам за еден и пол месец и би сакала да носам кошула во боја на вино, но со каков костум треба да комбинирам? (Или која било темна боја на кошула) би сакала да носам црн костум со елек , но носењето со бела кошула е многу едноставно, која друга кошула би можела да ја носам?

 29.   Хаиме Вилчез dijo

  Здраво, треба да комбинирам црн костум со сива кошула, која боја би била подобра?

 30.   Меморандумот dijo

  Би сакал да комбинирам сина карирана кошула со вратоврска и црн елек. Дали може да биде нешто формално?

 31.   Алехандро Барера dijo

  Здраво, имам црно одело комбинирано со светло сина кошула и розова вратоврска? Благодарам

 32.   Папу dijo

  Јас можам да носам црно одело со и сина бела кошула во риги, со сива вратоврска до кинзера

 33.   Ману dijo

  Здраво, јас сум очаен. Црн костум со вертикално нагласување во риги и црвен елек. Која кошула, вратоврска и марамче треба да носам?
  Благодарам

 34.   EDISON dijo

  Па, сакам пристапување Имам црни панталони и светло сива јакна, сакам да знам што може да ми одговара кошулата и вратоврската

 35.   Алехандро Алдана Хередија dijo

  Добро утро, би сакал да знам како да комбинирам костум од светло потемнување во однос на кошула и вратоврска, предлог во врска со оловниот костум што го земам, ви благодарам многу, многу kindубезен

 36.   OSEОСЕ АНТОНИО ЛОПЕЗ САНЧЕЗ dijo

  МНОГУ ДОБРИ ПРЕДЛОГИ. СТИЛ И ИЗВОЈ.

 37.   erik dijo

  добро попладне сакав да знам како да го комбинирам следново со вратоврски:

  кошулата дојде со црни панталони.
  бела кошула со темносини панталони
  црна кошула со црни панталони.
  небесно сина кошула со темносини панталони
  крем кошула со црни панталони.
  Француска сина кошула со морнарски сини панталони

 38.   МОР ... dijo

  Господари на мажите со стил,
  Многу ми се допадна твојата страница и мислам дека има доволно многу важни информации за да не се „судрам“ во тие одлични прилики;) Оваа празнична сезона планирам да им дадам вратоврски и марамчиња на мажите од куќата. Врските ќе бидат во една боја: црвена, сина, виолетова, итн., Со дијагонални линии, исто така, може ли да им дадете целосно бели марамчиња за да го направат комплетниот пакет? Чекам одговори.

  Ви благодарам,

  СЕП

 39.   Јамилејдис dijo

  Мојот син дипломира на доктор. Има кафеава кожа. Не знам каков костум за неговата матура треба да носи и чевлите. Матура е наутро. Мора да носите јакна или само блејзер. Те молам помогни ми?

 40.   Јамилејдис dijo

  Мојот син дипломира на лекар. Таа е со темна кожа и не знам што да облечам до нејзината матура, која патем е наутро. треба да носам јакна ??? и чевлите ....? помогни ми те молам?

 41.   Хесус Гонзалес dijo

  Toе облечам тегет костум со кошула со вино, каков тип и боја на вратоврска би му одговарал?

бул (точно)