Стела Мекартни, наскоро да започне машка (и веганска) линија

Стела Макартни

Стела Мекартни да лансира машка линијаСпоред WWD, што е одлична вест за нас, бидејќи тоа значи дека и мажите можат да уживаат во извонредниот вкус на овој 44-годишен Лондонец.

Покрај тоа, сите колекции создадени од ќерката на Пол Макартни се вегани, оттогаш е активист за правата на животните, како неговата мајка Линда. Значи, од таа гледна точка има и причини да се биде среќен, бидејќи се повеќе и повеќе од нас се загрижени дека зад облеката што ја купуваме, од кожни чизми до волнен џемпер, стои суровост кон животните.

После 15 години дизајнирање на женска облека, и навистина добра работа, Стела би можела да ја претстави својата прва колекција за мажи следниот јуни, што би одговарало на сезоната пролет / лето 2017 година. Сепак, тоа не би било првиот дизајн на машките облеки, бидејќи пред да биде креативна директорка на Клое, таа работеше со Едвард Секстон, познат кројач специјализиран за машки костуми. Подоцна, тој се врати на дизајнот за мажи по повод неговите колекции за Адидас.

Очигледно, лансирањето на машка линија е дел од стратегијата која има за цел да ја прошири својата фирма, поминувајќи од едноставна модна марка до начин на животИако, парадоксно, тоа се случува во време кога индустријата оди кон уривање на класичната поделба на половите, а трендот сега е унисекс колекции.

Како и да е, едвај чекаме да видиме каков маж замислува оваа жена, чие чувство за стил е над просекот. Нејзината женска облека е едноставна, но многу софистицирана (Не можете да очекувате помалку од Девица), па затоа ќе биде интересно да видиме дали таа продолжува по таа линија во нејзините машки колекции или ќе одлучи да истражува други патишта.

Стела Мекартни пролет / лето 2015 година

Стела Мекартни пролет / лето 2015 година


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.