Etет Лаг

Дон Дрејпер излегувајќи од авионот

Дали некогаш сте морале да летате во друга временска зона, било да е тоа за деловна активност или за задоволство? Тогаш, без сомнение, сте го доживеале нарушувањето познато како etет Лаг.

Ентузијазмот за запознавање на друга земја или посета на најблиски честопати се мери серија несакани ефекти познати како Jet Lag, што, колку повеќе патувате, толку е поинтензивно и подолготрајно.

Симптоми на авионска застоја

Човек што спие во кревет

Како прво, важно е да се разбере зошто се појавува etет Лаг. Дали некогаш сте чуле дека сите имаме внатрешен часовник? Па, тотално е точно, и на тој механизам, исто така наречен деноноќниот ритам, му треба време да се прилагоди на новата временска зона. Додека се прилагодува, телото престанува да работи нормално, како Многу функции на телото зависат од внатрешниот часовник, од хормонално производство до мозочни бранови.

Условите на авионите не помагаат точно да стигнат на дестинацијата свежи и подготвени за каков било предизвик.. Притисокот го намалува кислородот во крвта и може да доведе до дехидрација, додека слабото движење исто така придонесува за влошување на симптомите на реактивен застој.

Ако летате често, симптомите на Lagет Лаг ќе ви бидат многу познати, иако не се попријатни за тоа. Промената на временската зона може да предизвика:

  • Проблеми со спиењето
  • Исцрпување
  • Тешко е да се фокусирате
  • Проблеми со стомакот

Но, не грижете се, бидејќи, како што веќе знаете, Jet Lag е само привремен. Човечкото тело е високо интелигентна машина и завршува со прилагодување на најненадежните временски промени. Се разбира, потребно е да му дадете време и да бидете kindубезни кон него, нешто што ќе објасниме како да го сториме подоцна. Но, колку време е потребно за да исчезнат симптомите? Може да потрае од 24 часа до една недела за телото да се врати во нормала.. Тоа зависи од изминатото растојание и возраста (на постарите им треба подолго време да се опорават).

Можете ли да се борите против etет Лаг?

Авион на „Бритиш ервејс“

Може ли да се стори нешто за борба против авион на авиони? Тука одговараме на ова и на други интересни прашања кои можат да ви помогнат подобро да се справите со симптомите, па дури и да ги намалите.

За жал, нема чудесен лек за да се елиминира Jet Lag, но мора да почекате вашиот внатрешен часовник да се синхронизира со надворешниот. Сепак, да тоа можете да направите многу едноставни и ефективни работи за да му помогнете на вашиот внатрешен часовник побрзо да се прилагоди на новата ситуација.

Пред летот

Часовници со временска зона

Добрата анти-авионска стратегија треба да започне неколку дена пред да заминете на прекуокеанско патување. Ако имате можност, постепено менување на распоредот за спиење за да одговара на временската зона на вашата дестинација може да помогне многу. Многу е лесно: поместете го времето за спиење нагоре или надолу 30 минути секој ден.

Да го направите истото со оброците, да ги унапредувате или одложувате во зависност од тоа која ќе биде вашата нова временска зона, исто така помага да се направи ударот помек. Но, пред сè, бидете сигурни дека вашата диета ви нуди многу хранливи материи, бидејќи вашето тело ќе го цени тоа за време на авионската застоја. Што се однесува до храната, исто така се препорачува да се намали потрошувачката на алкохол и кофеин во деновите пред и по патувањето, бидејќи тие го попречуваат спиењето.

Конечно, кога седите во авион, направете ги часовниците да тикнуваат во времето на вашата дестинација. Психологијата е моќна и оваа мала акција го докажува тоа. Колку побрзо почнете да размислувате како да сте во новата временска зона, толку побрзо ќе се опоравите од Jet Lag и Часовници тие сигурно ќе ви помогнат да ве ментализирате. Но, пази, ова е важно: никогаш не го прави тоа пред да се качиш во авион или ќе го промашиш летот.

На дестинацијата

Georgeорџ Клуни во „Горе во воздухот“

Честитки, ја достигнавте целта. Сега станува збор за тоа да бидете убезни кон вашето тело. Како? Добро за почеток осигурете се дека пиете доволно вода и кратко дремнете ако се чувствувате многу уморни (максимум 2 часа).

Добро спиење е клучно. Во спротивно, времето за закрепнување ќе се продолжи на неодредено време, нешто што воопшто не е погодно. Меѓутоа, кога е време да одите во кревет, etет Лаг може да ви го отежни заспивањето. Но, не грижете се, ако ви се случи ова, можете да земете релаксирачки инфузии во текот на првите ноќи на вашата дестинација. И мелатонинот може да ви помогне и вас.

Сончевата светлина игра многу важна улога во вашиот внатрешен часовник, фаворизирајќи го неговото правилно функционирање, затоа Излезете надвор за да се искапат во сончевите зраци, ако е можно наутро. Вежбајте или одете на прошетка.

Изолацијата никогаш не е добра идеја, особено во ситуации кога вашето тело и ум не се во најдоброто. Затоа, дружете се, одвлечете го вниманието. Да бидете опкружени со луѓе ќе ви помогнат да го надминете Jet Lag порано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.