Што е кератин и за што служи?

Што е кератин и за што служи

Кератин тоа е природен нерастворлив протеин Се користи во третмани за убавина, особено во нега на коса. Во последно време оваа супстанца е позната по третмани регенератори на кутикулите на косата и да може да уживате во сјајна коса.

Во теорија овој протеин пронајдени во човечкото тело и во различни организми кои составуваат структури како што се кожа, нокти, заби, коса, пердуви, рогови и копита. Нејзиното екстракција стана суштинско за изведување третмани каде што продира и ги храни областите кои дури треба да се поправат.

Што е кератин?

Тоа е фиброзен протеин што веќе беше познато во XNUMX век, а на почетокот на XNUMX век веќе се вадеше од влакна, пердуви, копита, рогови итн. За употреба и третмани за убавина, и козметички, текстилни или биомедицински. Денес постои ексклузивна екстракција на овча волна каде што а кератин растворлив во вода (cynatine®), кој целосно се апсорбира од косата и неговите компоненти се најслични со составот на човечката коса.

Кератин особено се користи за негување на косата, бидејќи ги реструктуира и поправа своите влакна. Се користи во третмани на исправување на косата, во коса каде што може да се структурира разлетувањето и да се запре ефектот на фризење, каде што нема да ја исправи, туку ќе ја остави многу помека и податлива. Мора да се наведе дека не е третман за исправување на косата, туку дека е навикнат враќање на енергијата и здравјето на косата.

Што е кератин и за што служи?

Какви третмани може да се направат со кератин?

Во центрите за убавина каде се прават третмани за коса, можеме да најдеме решенија и процедури за да дадеме многу повеќе сјај, исправување или енергичност на косата. Несомнено, кој друг сме слушнале за овие процеси се многу жени во нашето опкружување, но во последно време мажите веќе почнуваат да се грижат за овој вид. Меѓу нив можеме да ги истакнеме:

 • Обезбедува многу виталност, Неговата моќ на сила носи многу енергија на косата од коренот до врвот. Ќе можеме да видиме одлични резултати кај коса оштетена од екстремни третмани каде ќе видиме како се реструктуираат нејзините влакна.
 • Создадете многу сјај во својата процедура, бидејќи ако вашата коса веќе немаше сјај поради некои казни, кератинот веднаш ќе го врати тој сјај, изгледајќи како да е многу помлада.
 • Обезбедува многу свиленост. Ќе го забележиме особено кај витканата коса, каде што локните ќе бидат многу помеки и поизразени. Ќе создаде сјајна и свиленкаста коса, каде дури ќе се забележи дека многу полесно се отплеткува.

Што е кератин и за што служи?

Како да се користи кератин за третман за зацрвстувањето

Укажавме дека не е производ кој се користи сам и исклучиво за исправување, туку се прави и овој третман кој дава исклучителни резултати. Идеалот е направете го овој третман во фризер и специјализирано место, бидејќи резултатите се многу попрецизни и долготрајни.

Иако има и производи на пазарот за да можете да купите и да го правите зацрвстувањето дома. Мора да имате специјален кератин производ (без формалдехид) и неколку пегли за исправување на косата:

 • Косата ќе се измие и носи добар шампон и регенератор, да се претпочита без сол, и темелно исчистете го целиот скалп и коса. После тоа, исушете ја косата со пешкир и отстранете ја вишокот на влага, користејќи фен и правете ја мазна кога ја четкате.
 • Одделете ја косата на прамени и одете нанесување на кератин со помош на чешел и четка. Тоа мора да го правите на проветрено место за да не се иритираат очите и кожата. Апликацијата мора да се изврши од коренот до краевите.

Што е кератин и за што служи?

 • Сега мораш почекајте производот да стапи на сила, тоа ќе зависи од упатствата во пакетот. Општо земено, на производот треба да му се дозволи да се апсорбира додека косата се суши на воздух.
 • Кога е суво време е да искористете го железото. Секое праменче го одвојуваме и ќе пегламе од коренот до врвовите, тоа што го измазнуваме може да го собереме со мала пинцета. Може да биде малку сложено да го направите тоа одзади, но можете да побарате помош.

Грижа по третманот

Важно е да се спроведе серија на грижи за третманот да биде ефективен. Немојте да ја мокрите косата Најмалку три до четири дена потоа, потењето е исто така контрапродуктивно.

Кога треба да го измиете мора користете шампон без сулфат, бидејќи оваа компонента може да се спротивстави на нејзиниот ефект и да го отстрани сјајот. Ниту, не ја мијте косата секој ден, идеалот би бил помеѓу еднаш или двапати неделно. Подоцна можете да користите а регенератор со кератин да го задржи тој свилен, сјаен изглед.

Не го изложувајте на сонце бидејќи сончевите зраци се штетни. Подеднакво избегнувајте хлор, особено онаа што се користи во водата во базените. Не применувајте ниту многу континуирана топлина со употреба фен или пегла, или постојано допирајте ја косата со рака бидејќи тоа може да го намали ефектот на зацрвстувањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.