Храна со повеќе протеини

Храна со повеќе протеини

Протеините се дел од нашата исхрана и тие се од суштинско значење за сите оние луѓе кои редовно спортуваат. Функцијата на овие молекули не е да даваат енергија на нашето тело, туку повеќе Неговата вежба е да дејствува како агент за структурирање.

Протеини се составени од аминокиселини кои делуваат како пептидни врски. Структурата и редоследот на овие аминокиселини ќе зависат од генетскиот код на секоја личност. Само половина од тежината на нашето тело е составено од протеини како што се присутни во сите клетки на нашето тело.

Неговите главни функции се одржување на обликот и структурата на клетките на нашето тело. И не само тоа, туку им помага во сите нивни витални процеси како што се: санирање на штета, регулирање на нивните функции, одбрана од надворешни агенти итн. Заклучок тие се неопходни за одржување на добра мускулна маса.

Колку протеини му се потребни на нашето тело?

Неговиот внес ни дава 4 килокалории на грам. Меѓу 10 и 35 проценти од калориите што ги јадеме треба да бидат од протеини. На пример, Ако трошиме околу 2000 калории на ден, помеѓу околу 200 до 600 калории треба да бидат протеини, што би било еквивалентно на 50 до 170 грама.

Да го разбереме на друг начин, лице со тежина од 75 килограми треба да консумира околу 60 грама протеини дневно. Во случај на спортисти, ќе мора да се множиме со 1.5 до 1.8 грама на килограм што тежи лицето, неговиот резултат во грамови ќе биде она што им треба да го јадат дневно.

Храна со висока содржина на протеини

Во нашата исхрана има долг список на храна што содржи протеини, за ова ќе наведеме храна со најмногу протеини. Можеме да го потврдиме тоа тие обично се наоѓаат во месото, јајцата, некои млечни производи, мешунките и рибите. Ceитарките и друга растителна храна содржат многу помал процент.

Протеините добиени од животинско месо се со различен квалитет во споредба со зеленчукот. Оние од животинско потекло ги содржат сите есенцијални аминокиселини, а оние од растително потекло содржат помала разновидност на аминокиселини. Значи од суштинско значење е да се комбинираат овие две класи на протеини, така што нивниот придонес е целосен.

Млечни производи

пармезан содржи во просек од 38 протеини за секои 100 гр од оваа храна. Тој е еден од млечните производи што придонесува најмногу, но генерално има уште неколку на списокот, како на пр топче сирење со 25,5 g на 100 g. El Сирењето Бургос содржи 14 грама и свежо манчего сирење до 26 грама.

Риба

Храна со повеќе протеини

Убавиот Таа е една од рибите со повеќе протеини, содржи 24,7 g на 100 грама. Во туната наоѓаме и одличен извор на протеини, можеме да најдеме до 23 грама кога е свеж наспроти конзервиран со околу 24 грама. Овие намирници се идеални во исхраната поради нивната содржина на омега 3.

Треска исто така обезбедува одличен извор на протеини со неколку 21 грамови и лосос 20,7 грама и аншоа до 28 грама.

Во морска храна како ракчињата наоѓаме 23 грамаВо ракчиња 24 грама и школки до 20 грама.

Во тело

Храна со повеќе протеини

Зајакот содржи 23 грама Тоа е од суштинско значење за диети поради малата содржина на маснотии. Кокошката исто така претставува во близина на 22 грамови на 100 грама и мисирка 24 грама.

Телешко месо исто така содржи голем процент со 21 грамови, јагнешкото околу 18 грама и свинското месо со 17 грама. Во колбаси шунката серано ја зема arriвездата што пристигнува за да придонесе до 30 грама

Мешунки

Храна со повеќе протеини

Мешунките се здрава храна како овошјето, обезбедува тој одличен извор на протеини и аминокиселини толку неопходни за нашата исхрана. Една информација што треба да се придонесе е дека иако тие имаат растително потекло, се покажа дека тие се исто толку целосни како протеините од животинско потекло.

Лупините содржат висок извор на протеини, доаѓаат да се задржат 36,2 грамови на 100 гр од оваа храна. Следи го сува соја доаѓаат да придонесат до 35 грама и лкако леќа со 23,8 грама.

Грав Тие исто така се на списокот со најголем внес на протеини со 23,2 грама проследено со сушен грашок и леќа. Сојата содржи 24 грама и следете го него наут и бел грав со 21 грам. Една од мешунките што најмногу зема лупини со 36 грама на 100 гр храна.

Frutos secos

ореви

Оревите се исто така на таа листа на храна со повеќе протеини. Дали е така кикирики со 25 грама заедно со ф'стаци и бадеми со 18 грама.

Друга храна со повеќе протеини

Јајца

Постојат јајца кои достигнуваат до 13 грама по единица. Тие се оние кои содржат најдобар квалитет на протеини во рамките на пирамидата на храна. Поголемиот дел од оваа супстанца е концентрирана во жолчката, иако многу диететичари препорачуваат да се јаде само белката бидејќи содржи многу помалку маснотии, но сепак одржува висок процент.

Сеитан е препарат за храна заснован на глутен од пченица кој достигнува да содржи до 22 грама. Latелатин е друга од foodsвездената храна, која содржи до 85% од неговата тежина е во протеини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.