Храна за студирање

Прочитајте и проучувајте

Дали знаевте дека има храна за да се учи подобро? Кога треба да клекнете пред тест или испит, диетата често седи на задното седиште. Сепак, слабо јадење или директно јадење на празен стомак не е добра идеја. Изборите за храна што ги правите додека студирате во голема мера можат да му помогнат на вашиот мозок да ги асимилира сите информации од книгите.

Одредена храна обезбедува инјекција на енергија за умот, одржувајќи го буден, фокусиран и подготвен да работи со полн капацитет. за време на долга студиска сесија.

Најдобра храна за проучување

Шолја кафе на масата

Главната работа е да се обезбеди добра доза на хранливи материи во сите оброци, бидејќи лошата исхрана не е корисна за која било функција на организмот, вклучувајќи ги и оние што ги игра мозокот. Но, меѓу сите оние здрави и хранливи намирници кои повеќето веќе ги знаат, наоѓаме некои кои се издвојуваат по своите придобивки за мозокот и студиите. Следствено, ако треба да клекнете на лактите, во близина треба да ја имате следната храна:

кафе

Кафето е класична храна за проучување и будење на мозокот воопшто. Овој пијалок е гориво за вашиот мозок и може да ви помогне да студирате повеќе и подобро. Од друга страна, мора да се земе предвид дека нејзините ефекти се привремени и дека не е препорачливо да се бара една трага по друга секој пат кога ќе почнат да исчезнуваат. Препорачливо е да не надминувате 2-3 чаши на ден (злоупотребата може да биде штетна, спречувајќи да размислувате јасно), затоа земете ја во умерени количини и добро изберете го времето.

Зелен чај

Ако барате алтернатива на кафето за студирање, размислете за зелениот чај. Познат по својата висока концентрација на антиоксиданти, зелениот чај исто така би бил сојузник на мозочните функции. Одвлекувањата се огромна пречка на студиските сесии, а истражувањата покажуваат овој здрав пијалок може да ви помогне во концентрацијата.

Шолја зелен чај

Сендвич со цела пченица

На мозокот му треба енергија за да студира, а сложените јаглехидрати се добра опција за снабдување со таа енергија. Ако ве нападне глад, размислете за сендвич со леб од цели пченица придружен со свеж сок од портокал за да се фокусирате подобро и да имате повеќе ментална енергија во вашите студиски сесии. Од своја страна, тестенините со жито се одлична опција за храна, но држете ги делови под контрола, во спротивно ќе се чувствувате премногу тешки и ќе ја изгубите менталната брзина. Следствено, како и кај кафето, јаглехидратите можат да бидат ваши сојузници, но само во вистинската мерка.

Лосос

Ако не знаете со што да го наполните вашиот сендвич, лососот вреди да се размисли од многу причини. Вашето богатство во Омега-3 масни киселини тоа е корисно за вашиот мозочен капацитет, концентрација и внимание, работи што играат клучна улога во асимилацијата на информациите што се појавуваат во книгите. Покрај тоа, тој обезбедува други хранливи материи што му се потребни на вашиот мозок, како што се витамини од групата Б и селен. На кратко, една од најцелосните намирници за проучување. И, ако не сте fanубител на лосос, не грижете се, бидејќи има и други риби богати со омега 3. Се разбира, тие нема да бидат толку компатибилни со вашите сендвичи ... или може да завршите да измислите нешто ново и вкусно.

Не се концентрира доволно?

Погледнете ја статијата: Како да се подобри концентрацијата. Таму ќе најдете многу совети и трикови за да ја зголемите вашата способност за концентрација.

Боровинки

Неговата висока антиоксидантна моќ е корисно за меморијата и когнитивната способностЗначи, да имате боровинки околу себе кога студирате е добра идеја, особено кога ќе се спореди со типични индустриски закуски, кои имаат малку или воопшто немаат хранлива вредност.

Боровинки

Спанаќ

Имајќи го вашиот мозок буден и подготвен да меморира тони информации е многу важно за да извлечете максимум од секоја минута од студиската сесија. И спанаќот може да ви помогне да ги правите и двете благодарение на неговото вбризгување на фолна киселина, интересен сојузник на нервниот систем. Брокулата е уште еден одличен зеленчук и за студирање и за здрав. Во принцип, сите овошја и зеленчуци кои имаат темна боја се добри за проучување..

Авена

Овес е одлична опција за појадок, особено во време на голема ментална побарувачкабидејќи тие се долготраен извор на енергија.

Завршен збор

Иако горенаведената храна може да ви помогне во време на студии и воопшто за голема побарувачка на мозок, тоа е, во специфични периоди, најдобро, природно, е да одржувате разновидна и здрава исхрана. Покрај тоа, од суштинско значење е да не прескокнувате каков било оброк (особено појадок), или невроните ќе го забележат.

исто така, осигурете се да му дадете шанса на мозокот да се одмори и да се опорави од напор за да можете да се соочите со нов ден на студии со гаранции. Единствениот начин да се направи тоа е спиете помеѓу 7 и 8 часа на ден.

Не треба да ја јадете целата оваа храна на денот на полагањетоНаместо тоа, ако сте го хранеле добро вашиот мозок, доволно е здрав, лесен оброк и можеби една чаша кафе или чај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.