Трикови за комбинирање на машка облека

Машка облека

Постојат многу трикови за комбинирање на машка облека. Ставањето во пракса ќе ви помогне изберете ја облеката подобро и побрзо наутро.

Комбинирање облека е нешто што не треба да се сфаќа лесно. Сепак, исто така, не е препорачливо да му пристапите на премногу сериозен и нефлексибилен начин. Следните совети покажуваат дека добро облекување може да биде лесно, иако треба да започнете правилно да планирате од моментот на купувањето:

Проценете го контекстот

Johnон Слетери во „Луди луѓе“

Кога нема кодекс на облекување (што е во најголем дел од времето), фустанот зависи од вас. Но, како се справувате со толку огромен број можности? Одење чекор по чекор. И првото е оцени го контекстот за да го ограничи бројот на опции.

Тоа, рече, истата облека може да се користи за две многу различни прилики во зависност од тоа како ќе ја комбинирате. На пример, тегет костум со вратоврски и чевли за фустан е одлична идеја за важен состанок. Но, ако ја елиминираме вратоврската и ги замениме чевлите со патики, ќе добиеме подеднакво стилски изглед за широк спектар на неформални прилики.

Откријте го вашиот тип на тело

Морнастин син костим за капење

Добро комбинирање на облека и бои е од мала корист ако исечокот на парчињата не е соодветен за вашиот тип на тело. Се работи за дознајте во која група спаѓате и ставете во пракса серија едноставни правила. На пример, избегнувајте слаби панталони ако имате многу тенки нозе.

Ако се двоумите, држете се до основните работи

Човек комбинирање на бојата на неговата облека

Г-дин П.

Изгледите составени од основни парчиња во целост секогаш функционираат. Добра идеја е специјално за оние мажи кои претпочитаат едноставност на безвременскиот од меурот дека трендовите се често.

Следното е некои од основите што не можат да изостанат во вашата гардероба:

 • Светло сина кошула
 • бела кошула
 • Темен блејзер
 • Тегет костум
 • Сив дуксер
 • Основна маица
 • Сиви фустани панталони
 • Браун чинос
 • Темносини фармерки
 • Чевли за облекување
 • Бели патики

Конечно, проверете дали основите се квалитетни и, пред сè, и враќање на темата на сечењето, дека тие нудат најдобро можно вклопување.

Користењето неутрални бои ви заштедува работа

Браун чинос

Дали ви е досадно да комбинирате бои? Ако е така, размислете да создадете колекција облека, пред се врз основа на неутрални бои. Бидејќи тие работат добро со сè (и едни со други и со неутрални бои), тие можат да ви заштедат многу работа при формирање на вашиот изглед.

Следниве се боите што треба да изобилува со плакар заснован на неутрални бои.

 • Морнарско сина боја
 • Кафеава
 • Црна
 • Каки
 • Сива
 • Бланко
 • Беж

Заменете ја вообичаената облека

Поло кошула со долги ракави и блејзер

Дали чувствувате дека вашиот изглед започна да биде премногу предвидлив? Обидете се да замените некоја од вообичаените облеки со нешто ново. Тајната е да излезете од вашата удобна зона без да се откажете од вашиот стил. Постојат многу промени што вреди да се земат предвид, повеќето донесуваат свеж и опуштен допир. Некои примери се:

 • Типична паметна кошула со фустан од поло
 • Лесен блејзер со кардиган
 • Фармерки за обични џогери

Избегнувајте платнени кеси на обувки

Црни чорапи со чевли на Дерби

Некои панталони можат да формираат неубави кеси со крпа над обувките. Тоа е знак дека и двете парчиња не одат добро заедно. Ефектот на обувките е уништен и целокупниот изглед ја губи дефиницијата и елеганцијата.. За да го поправите, треба да ги поправите панталоните. Во случај на обични панталони, поголемиот дел од времето е едноставно како да се засука на не премногу агресивен начин.

Додадете дополнителен слој

Повеќето мажи се ограничени на носење два слоја на врвот. Точно е, но не смее да се заборави дека тоа не е единствениот начин. Размислете за додавање на трето палто за побогат, подетален изглед.. Овој трик се користи и за комбинирање на свечена облека и за создавање порелаксиран изглед, како што е случајот со стилот на работна облека, во кој се потребни кошули, над-кошули и работни јакни или јакни.

Дајте му личен шмек

Јуан Мекгрегор

Додадете парчиња со карактер ако сметате дека комбинацијата не доставува сила или едноставно уживате да му давате личен шмек на вашиот изглед. Постојат многу опции: кожна јакна, печатени или контрастни чорапи ... Постои само едно правило: не повеќе од едно парче истовремено, така што изгледот не го губи своето значење.

Перници привлечни парчиња

Кошула од Хаваи од Топман

Топман

Да не носите повеќе од едно светкаво парче одеднаш, ќе помогне да изгледате помалку збунувачки и да имате поголема смисла.. Хавајските кошули се пример, особено оние најшарените. Како да го направите тоа? Едноставно е како да ги комбинирате со обични парчиња во неутрални бои што ги прилагодуваат и го држат под контрола бројот на точки на внимание. Кога станува збор за трикови за комбинирање на машка облека, ова е најкорисно за да ги искористите вашите печатени и светло обоени облеки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.