Тековни книги за денешниот човек

тековни книги

Читањето е едно од побогати индивидуални задоволства на животот. Тоа ви овозможува да патувате и да учите, да наоѓате одговори и да поставувате нови прашања. Во некои случаи, пронајдете ја смислата на животот, иако во следната книга може повторно да се изгуби.

На Тековните книги ни носат авантура, мистерија, размислување и многу повеќе. Читањето е уметност.

Некои тековни книги што денешниот човек треба да ги прочита

Клубот за борбаод Чак Палахинук (1996)

Делумно познат благодарение на Филмот на Дејвид Финчер, глуми Бред Пит и Едвард Нортон.

Во работата се доведува во прашање улогата на постмодерниот човек и неговата очигледна самодоволност. Ништо самозадоволено читање, обвинето од најконзервативните сектори како „реакционерно“.

Триејагери од Карлос Гарсија Миранда (2016)

Дали сегашниот човек има криза со возраста? Веројатно, долго време, тоа е внатрешна дебата за многумина. Уште една од најважните тековни книги.

За оние кои не сакаат да престанат да се забавуваат или да се асимилираат на статус кво состојбата, без ова да имплицира состојба на вечна незрелост.

Мулти-оргазмичен човек, од Мантак Чија (2000)

Дека повеќето мажи цело време размислуваат за секс веќе не е изненадувачки. Во кои живеат натпревар за да се надминат другите или самите себе во изведбата на креветот, можеби тоа е друга точка што малкумина се осмелуваат да ја признаат. Но, тоа е нешто што секогаш е таму, лебди.

читање

Играчот, од Фјодор Достоевски (1867)

Има многу класични книжевности што мора да се прочитаат. Ова е едно. Портрет на декаденцијата во која може да падне мажот, за да не може да ги контролира своите самоуништувачки импулси.

Историја на Шпанија, од Пјер Вилар (1947)

Визија што ја нуди францускиот историчар за шпанската нација, од неговото потекло до појавата на режимот на Франко. Течно читање, со историска строгост и многу објективност, термин кој многу се доведува во прашање овие денови.

Најопасната играод Ричард Конел (1924)

Кратка и присилна приказна. Лов на луѓе, меѓу искусните ловџии, служи како изговор за да се доведе во прашање улогата на човекот како супериорно животно, како и концептите како што се интелигенција и скрупули.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.