Сува шампон

сува шампон

Стоп и за жените и за мажите сув шампон помага да се покријат големите потреби за миење, но брзо. Многу луѓе не ги знаат доблестите на овој производ и претпочитаат да продолжат да користат традиционални шампони. Сува шампон има многу карактеристики кои можат да не спасат повеќе од една прилика и помага да се одржи косата здрава.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме неколку совети за сувиот шампон и кои се неговите карактеристики.

Сува употреба на шампон

чиста коса

Главно се користи за одржување на чиста коса во итни случаи кога немаме време да ја миеме нормално. Исто така, многу луѓе го користат за да му дадат нешто повеќе сјај или волумен. Некои луѓе го користат дури и откако ќе го измијат чувајте совршени удирања за цел ден. За оние мажи и жени кои имаат мрсна коса може да биде добра алтернатива. И тоа е дека тоа е еден вид лак за коса кој помага да се создадат текстури за заштита на косата.

Може да се каже дека работи исто како кога користите многу добар производ за нега на кожата пред да нанесете подлога. За оние луѓе кои носат удирања, тие сигурно ги знаат доблестите на сувиот шампон. И, тоа е што овозможува да се подобри овој дел од косата што е обично валкана и мрсна повеќе од останатите, поради нејзината близина со кожата на челото. Знаеме дека челото има тенденција да станува многу мрсно бидејќи е изложено на загадувачи на животната средина. Ние постојано си даваме едни со други со нашите раце и сето тоа предизвикува поголемо гоење.

Немој да мислиш дека е само совршен производ за постигнување текстура и волумен пред одредена фризура, но стана и совршен сојузник за патувања. Во некои моменти кога немате време да ја измиете косата и добро да ја продолжите нега, тоа може да помогне да имате чист изглед на косата. Ниту, треба да злоупотребувате сув шампон, бидејќи тој не е конвенционално чистење и ако се користи во вишок, може да ја оштети косата.

Како се користи сув шампон

производ за коса

Постојат неколку главни упатства за учење како правилно да се користат овие видови производи. Да не заборавиме дека сè што имало врска со хигиената на телото мора да се користи мудро. Ајде да видиме кои се главните упатства за употреба на сув шампон:

 • Пред сè, проверете дали косата е целосно сува. Името кажува сè. За максимална ефикасност мора да имате сува коса.
 • Ние мора да го нанесеме спрејот на растојание од околу 20-30 сантиметри. Апликацијата треба да ја одделите по нишки или, во случај на мажи, по делови. Прво, препорачливо е да започнете да ги користите страничните страни, да продолжите подоцна на горната површина и да завршите до тилот.
 • Ако корените на вашите, но се оние кои се најмногу дебели или барате да постигнете поголем волумен, погодно е да влијаете малку повеќе во оваа област. Ако не е така, идеално е да се нанесува низ целата коса за да се постигне добра текстура.
 • За време на апликацијата, важно е да ја поместите косата со прстите и да ја поставите главата надолу за да не падне на лицето.
 • Не се препорачува да се нанесува на краевите на косата или на остатокот од косата. Вие само треба да го нанесете на корените и скалпот.
 • Треба да го оставите да дејствува неколку минути. После тоа, четкаме и ги користиме прстите за да ги отстраниме можните остатоци.
 • Фен за удар може да се користи се додека воздухот е ладен.

Совет што често им се дава на повеќе експерти е дека е најдобро да го користите пред да заспиете. Ако не планирате да го измиете превезот наутро пред да заминете, подобро е да се нанесува ноќе. И тоа е дека производот ќе го апсорбира маслото од косата додека спиете. Утрото ќе мора редовно да ги допирате корените и да ја чешите косата.

Постојат различни опции за сув шампон за купување, а цените се движат од 2 евра до 26 евра.

Различни брендови

сува шампон кај жени

Toе видиме некои од најбараните брендови на овој сув шампон.

Мароканоил

Тоа е сув шампон во две формули. Има една за светло обоена коса и друга за темно обоена коса. На овој начин, резултатот е фаворизиран ако комбинирате тип со вашиот тип коса. Формулата се внесува со арганово масло и обезбедува заштита од УВ зраци. Исто така, има некои виолетови нијанси за да се балансираат бакарни тонови што постојат во руса коса. На овој начин, косата што има светли тонови може подобро да се истакне. Неговата цена е приближно 25 евра. Иако се нешто поскапи, нивниот резултат е непобедлив.

Schwarzkopf

Оваа компанија предлага употреба на сув шампон за кога немате време да ја измиете косата. Исто така, за оние луѓе кои не го мијат секој ден, но сакаат да изгледаат свежо. Резултатот е свежа, чиста коса со долготрајно тело и волумен без потреба од чешлање на косата. Неговата цена е многу пониска бидејќи нејзината употреба има друга цел. Цената е само 2.99 евра.

Орифлеим

Овој бренд на сув шампон апсорбира вишок масло во косата и ја освежува помеѓу миењето. Се препорачува прскање на корените за да се спречи појавата на маснотии. Исто така, помага да се вратат чувствата на природниот волумен на превезот. Иако има нешто повисока цена, фокусиран е на оние луѓе што имаат помасна коса и поитно им треба овој вид на производи. Цената што е 10 евра.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сувиот шампон, неговите карактеристики и за какви навики може да се користи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.