Совети за борба против алопеција

Човек со алопеција

Косата стана многу важен дел од нашата слика, како и дека е дел од нашата личност. Ако сте човек со семејна историја на ќелавост, големи се шансите за тоа веќе подолго време се обидувате да се грижите колку што е можно повеќе за вашата коса, да се одложи, колку што е можно, опаѓање на косата. Имајте на ум дека ќелавоста е процес кој отсекогаш бил поврзан со генетско наследство, но не секогаш има врска со таа причина. Стресот и лошата исхрана се други фактори кои можат да влијаат на нашата коса.

Но, овој проблем не ги погодува само мажите, туку ги погодува и жените, иако во помала мера. Традиционално, опаѓањето на косата секогаш се поврзуваше со сезоната во годината во која се наоѓаме или според видот на производите што можеме да ги најдеме на пазарот. Според некои експерти Тоа се должи на годишното време во кое се наоѓамеВремиња кога опаѓањето на косата е поизразено поради процесот на регенерација што го поминува нашиот скалп.

Главната разлика помеѓу опаѓањето на косата меѓу мажите и жените е во тоа што жените ја губат подеднакво во сите области на главата без да се фокусирате на која било специфична област, како да се случува во случај на мажи, каде што првите знаци на опаѓање на косата се наоѓаат и на круната и на челото или директно на целиот горен дел од главата во еднакви делови.

Зошто паѓа косата?

Dелав човек

Во просек, скалпот на луѓето е составен од околу 100.000 влакна, влакната растат во просек по еден сантиметар месечно. Theивотниот век на секој фоликул на косата се проценува помеѓу 2 и 6 години, во кој момент завршува неговиот животен циклус, тој завршува да паѓа и на негово место се појавува друг. Ако го одржуваме нашиот скалп здрав, околу 90% од него е во постојан раст, додека остатокот чека да го заврши својот животен циклус пред да испадне и да биде заменет со друг.

Првите симптоми на опаѓање на косата се среќаваат секогаш кога ќе ја чешламе косата. Но, имајте на ум дека според количината на коса што ја наоѓаме во чешел, падот може да биде нормален, бидејќи во просек, секој ден губиме околу 100 фоликули на ден. Не станува збор за броење на влакната што ги наоѓаме секој ден по чешлањето на косата, бидејќи кога ја миеме косата паѓа голема количина на коса без да забележиме, особено во случај на мажи кои имаат пократка коса. Ако видиме на чешел или на перница, наоѓаме голем број влакна повисоки од вообичаеното, време е да започнеме сериозно да го сфаќаме.

Што можам да направам за да спречам да ми падне косата?

Dingелав човек

На прво место ние мора да идентификуваме кој тип на алопеција може да ја претрпиме. Не сите видови на алопеција се исти, ниту пак сите имаат исто решение. 90% од случаите се нарекуваат андрогени, попознати како обична ќелавост и влијаат главно кај мажи, иако не исклучиво во повеќето случаи. Андрогената алопеција се должи на хормонални и генетски причини. Другите видови на алопеција што можат да предизвикаат опаѓање на косата се трауматски, што се должи на физичка траума како што е продолжен контакт со капачиња или перници; алопеција арета, што предизвикува создавање на кружни области без коса; и дифузна алопеција, реверзибилно опаѓање на косата што може да влијае на една област на главата.

Како да спречите опаѓање на косата?

Човек со опаѓање на косата

Откако ќе го идентификуваме проблемот што предизвикува опаѓање на косата, можеме да се обидеме да следиме некои упатства што ќе му овозможат на нашиот скалп да престане да испаѓа и повторно верувај нормално. Имајте на ум дека ако сакате да го задржите грива на ветротТреба да ги следите следниве совети што ви ги покажуваме подолу, бидејќи повеќето се насочени кон спречување на опаѓање на косата, и кај мажи и кај жени, иако како што сите знаеме, мажите се најпогодени од опаѓање на косата.

 • Користи шампон за опаѓање на косата. Не сите влакна се исти и не се сите шампониОттука, препорачливо е да користите еден вид шампон за да спречите опаѓање на косата. Добар пример за овој вид шампон што дал добри резултати е Алпецин, кој обезбедува бонус на обновена енергија за косата и скалпот. Ако наместо да користите шампон од овој тип, ние продолжуваме да ја миеме косата со шампон, да речеме приватна етикета, проблемот нема да има решение на краток рок и кога ќе сакаме да го сториме тоа може да биде доцна.
 • Избегнувајте јадење слатка храна. Сигурно, во повеќе од една прилика, особено ако имате мрсна коса, кога изобилно јадете некој вид слатки, косата брзо се валка. Ако немаме навика да ја миеме косата секој ден, препорачливо е да не го злоупотребуваме овој вид храна.
 • Пијте многу вода за да пробате одржувајте го нашето тело хидрирано и сè што зависи од тоа, како што е скалпот, колку што е можно хидрирано.
 • Ако имаме долга коса, пробајте не затегнувајте опашка или плетенки премногу. Покрај тоа, избегнувајте колку што е можно повеќе употреба на капачиња кои континуирано го тријат скалпот, покрај тоа што избегнувате косата да се чува газирана постојано.
 • Ако користиме фен за коса, обидете се да не го приближувате премногу до главата, бидејќи топлината предизвикува косата брзо да се исуши губење на хидратацијата и предизвикување пад.
 • Како што топлината од сушарите е штетна за косата, така е и влијанието на сонцето директно врз нашата глава во иста мера, така и секогаш кога е можно, можеме да користиме шал или капа за да спречи сонцето директно да го погоди нашиот скапоцен скалп.
 • Избегнувајте што е можно повеќе лакови и фиксатори за коса. Колку помалку надворешни агенси можат да дојдат во контакт со нашата коса, толку подобро. Ниту, пак, е тоа што немаме фризури или дека можеме да ги користиме од време на време, но станува збор за тоа да се искористиме, доколку е потребно, со многу умереност и да не ги злоупотребуваме секоја недела.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Јас сум типичен човек кој крена страсти, но бидејќи моите записи се сè поизразени дека ова се промени.
  Додека ви велам, ова достигна точка да мора да побарате помош, па отидов кај дерматологот и ми даде третман, за две недели го оставив, тој беше многу агресивен и бараше нешто поприродно. Затоа сакам да знаете дека не стигнав еден месец со капсулите за зголемување и можам да видам дека косата ми е посилна и не паѓа,