Сексуална ориентација

родов идентитет

Во моментов, се работи голема работа за да се постигне еднаквост во однос на почитта кон сите луѓе кои имаат а сексуална ориентација, што и да е. Без разлика дали се геј, лезбејка, хетеросексуална и бисексуална, сексуалната ориентација се однесува на луѓето што нè привлекуваат и со кои сакаме да имаме и сексуални и партнерски односи.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за сексуалната ориентација и нејзините разлики.

Сексуална ориентација според пол

типови на сексуална ориентација

Сексуалната ориентација има врска со тоа кого ве привлекува и со кого сакате да имате романтична, емоционална и сексуална врска. Таа е различна од родовиот идентитет. Родовиот идентитет не е поврзан со тоа кој персонал да привлече и со тоа кој сте вие. Односно, вашиот родов идентитет е без разлика дали сте машки или женски. Сексуалната ориентација е кој ве привлекува. Ова значи дека битието трансродовите чувствуваат дека вашиот доделен пол е многу различен од полот со кој се идентификувате. Да се ​​биде геј, лезбејка или бисексуалец не е исто како да се чувствувате како жена да се роди како маж.

Сексуалната ориентација има врска со тоа со кого сакате да бидете, додека родовиот идентитет има врска со тоа што сте.

Видови на сексуална ориентација

сексуална ориентација

Да видиме кои се различните видови на идентитет поврзани со сексуалната ориентација:

 • Сите оние луѓе кои ги привлекува различен пол се сметаат за хетеросексуалци. На пример, ако станува збор за жена и ве привлекува маж, вие сте хетеросексуална жена.
 • Луѓето кои ги привлекуваат луѓе од ист пол честопати се сметаат за хомосексуалци. На жените кои се привлечени од други жени се познати под името лезбејки, додека мажите кои ги привлекуваат други мажи се познати под името геј.
 • Луѓето кои ги привлекуваат и мажи и жени се нарекуваат бисексуалци.
 • Имаме и такви кои ги привлекуваат различните можности на родовиот идентитет, било да е тоа машко, женско, меѓусексуално, трансродово, интерсексуално, меѓу другите тие можат да се наречат пансексуалци.
 • На оние луѓе кои не се целосно сигурни во својата сексуална ориентација може да им се каже дека се сомневаат затоа што се curубопитни луѓе.
 • Конечно, имаме и оние кои не чувствуваат никаков вид на сексуална привлечност кон никого и се познати како асексуалци.

Важно е да се напомене дека има многу луѓе кои не се чувствуваат идентификувани или застапени со која било од овие ознаки. И има луѓе кои тие не сметаат дека треба да бидат вклучени во етикета или во која било специфична група. На другите им е пријатно со некаков вид етикети, но не и со други. На крајот на краиштата, секоја личност е таа што одлучува со која ознака треба да биде опишана или ако не треба да се опишува.

Што е асексуалност и поимот квир

врски

Овој термин е прилагоден на шпански како куир и е преведен како редок. Може да вклучува различни сексуални и родови идентитети, освен хетеросексуални и цисгенда. Во минатото овој термин се користеше како навреда или навреда, иако денес сè уште е навредлив за некои луѓе. Особено за оние кои се сеќаваат дека тој збор се користел за да боли без никаков вид на добра намера. Другите го користат овој збор гордо за да се идентификуваат.

Ако сакате да се однесувате на некоја личност, не користете го терминот квир или неговите еквиваленти, барем ако знаете дека таа личност се идентификува со тој термин и не му пречи. Кога зборувате за некого и нивната сексуална ориентација, најдобро е да ги користите термините што ги користи таа личност. На овој начин гарантираме дека нема да ја навредуваме или навредуваме наведената личност. Она што добро се гледа е дека прво на лицето му се поставува прашањето каков вид на деноминација претпочита.

Што се однесува до асексуалноста, тие се оние кои никој навистина не ги привлекува. Тие може да сметаат дека фигурата на една личност е привлечна или можеби ќе сакаат да имаат романтични врски, но не се заинтересирани за секс или занимавање со сексуални практики со други луѓе. Асексуалните луѓе тврдат дека асексуалноста нема никаква врска со постоењето на партнер. И има бројни врски чии членови тие се романтично привлечени едни со други, но немаат интерес да имаат секс едни со други.

Оваа група на луѓе може да се идентификува како геј, лезбејка, бисексуалец или хетеросексуалец, бидејќи тие не чувствуваат желба да постапуваат по тие чувства на сексуален начин, туку на романтичен начин. Тој обично разбира дека има емотивни потреби исто како и останатите. Затоа, тие имаат романтични врски, но не ги интересира секс. Нивниот начин да им приоѓаат на другите или да бидат интимни не е преку секс.

Постојат и други луѓе кои не ги привлекува loveубовта или кои Тие не сакаат да имаат романтична врска и тие се познати како аромантични. Треба да се има на ум дека некои асексуалци можат да имаат привлечност или желба да имаат сексуални активности со други и да мастурбираат. Од друга страна, имаме оние кои не чувствуваат ниту најмала возбуда. Многу е нормално секој да поминува низ периоди кога не сака да има секс, но не мора да значи дека сте биле асексуалци. Покрај тоа, исто така мора да се има предвид дека да се биде сексуална личност не е исто што и да си во целибат. Целибацијата е одлука што луѓето можат да ја донесат и нема никаква врска со тоа што си природно.

Ние исто така мора да сметаме на асексуалноста не мора секогаш да се дефинира во смисла на сè или ништо наместо тоа, постои целосен спектар кој се движи од тоа да се биде лице кое доживува сексуални односи пред други до да биде личност која нема сексуален интерес за друго лице. За овој тип на луѓе нема ништо што работи лошо, но постои тенденција да не сакаат секс. Постојат некои истражувања кои покажуваат дека 1 од 100 луѓе се асексуалци.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сексуалната ориентација и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.