Случаен стил

Преголем џемпер

Лежерниот стил е најчест од сите. Погоден за широк спектар на прилики, ви овозможува да бидете удобни и модерни. Покрај тоа, лесно се прилагодува на вашите вкусови, што ви нуди можност да ја изразите вашата личност преку облека подобро од која било друга.

Следниве се клучеви што ќе ви помогнат да формирате лежерен стил изгледа лесно и со одлични резултати:

Кој е лежерниот стил?

О Кол

Г-дин Портер

За разлика од формалниот стил, лежерниот стил првенствено се заснова на не-фустани. Овој стил Се смета дека е соодветно за секојдневните прилики, освен во одредени канцеларии каде кодексот на облекување е построг. Нормално, има многу други прилики кога облеката не е соодветна, на пример свадба. Проценете го контекстот пред да одлучите за вашата гардероба.

Лежерниот стил ви овозможува да се опуштите повеќе со гардеробата, но тоа не значи да го облечете првото нешто што се појавува во плакарот. За добар секојдневен изглед, треба да се работи за планирање, еднаква или повеќе од формална. Иако тие нема да бидат на ниво на елеганција на вашите костуми, можно е да се формираат многу изразени лежерни изгледи.

Обична облека

Pебна маица

Повлечете и мечкајте

Удобен, носен и многу податлив (дизајнерите можат да додаваат или отстрануваат детали за многу различни резултати), секојдневната облека станала големи доминатори на модата. Општо земено, ова се полабави облеки отколку облека, бидејќи неформалноста овозможува создавање на повеќе неопределени силуети.

Овие типови облека се најчувствителни на трендовите, поради што за да бидете во тек, потребно е периодично да ја ажурирате гардеробата. Алтернативата е да се обратите за безвременска секојдневна облека, како што е обична сива дуксерка или тексас јакна.

 • Фармерки
 • Патики
 • Палта
 • Камиетас
 • Маички
 • Обични кошули
 • chinos
 • Џогери
 • Полјаците
 • Јерсеис
 • Кардигани
 • Ботас
 • Капи
 • Капи

Видови лежерен изглед

Вкупен изглед Висок / низок

Лежерниот стил опфаќа многу и многу различни стилови. Знајте кои се тие и клучните парчиња што ви се потребни за секој од нив. Може да измешате неколку стилови во ист изглед. Треба само да бидете сигурни дека на глобално ниво има смисла.

Собрио

Јакна од велур

Манго

Доколку сакате да создадете лежерен изглед во трезен стил, кошулата е добар почеток (нормално или со јака од мандарина), како и обичен плетен џемпер. Размислете за неутрални бои и недооценети отпечатоци. На дното, можете да носите чинос или темносини фармерки. Пустинските чизми се одлична идеја за обувки, иако и одредени патики можат да работат добро. Како палто, размислете за кардиган или минималистичка јакна. Избегнувањето на јакна во ваков вид изглед ќе ви помогне да одржувате понеформален воздух.

Спорт

Изглед на атлетика

Страдивариус

Веројатно е најчестиот секојдневен изглед. Преовладува спортската облека. Многу чест спортски секојдневен изглед е составен од дуксер, фармерки и спортски обувки. Обичните јакни се користат над дуксерот, како на пр бомбардери или тексас јакни.

Сега потребно е да се мешаат спортови и да се облекува облека. Така, во изгледот можете да вклучите класични палта или плетени џемпери, како и замени фармерки за панталони за облекување. Тајната е во тоа што изгледот не ги губи опуштените вибрации.

работна облека

Утилитарниот изглед на Вуд Вуд

Дрво Дрво есен / зима 2018 година

За да создадете обичен изглед на работна облека, ќе ви требаат предмети како што се кошули, основни маици, тексас јакни, работни јакни, фланелни карирани кошули, буци плетени џемпери, фармерки, карго пантолони и чизми за работа. Размислете за вклучување на повеќе од три слоја облека одозгора. Конечно, гравот и капачето (соодветно во зима и лето) работат многу добро како додаток на стилот на работна облека.

Рокер

Рокер изглед

Г-дин Портер

Клучната облека за да постигнете рокерски изглед се моторџиски јакни и слаби или тенки фармерки, обете парчиња во црно. Можете да носите карпеста маица под јакна, но тоа не е суштинско барање. Постојат и други алишта кои не се судираат најмалку, од основна кошула до печатена кошула.

Кога станува збор за обувки, често се користат чизми од Челси. Но, и чевлите за трчање работат (од Converse All Star до Црни комбиња) и чевли д-р Мартенс. Црни очила за сонце, приврзоци и прстени се меѓу додатоците што треба да се разгледаат.

Може ли да се вклучат и официјални парчиња?

Проверено блејзер

Zara

Ако контекстот го бара тоа, горната облека може да биде придружена и со одредени свечени парчиња. И дали е тоа секојдневниот стил поддржува мешавина од стилови и всушност често има многу придобивки од тоа.

На пример, можете да вклучите јакна во лежерен изглед. Тие работат многу добро во комбинација со фармерки, маица и патики. Резултатот е сè уште неформален, но јакната му дава повеќе трезен воздух отколку јакна. На овој начин, интересна опција е да се задржиме во одредени контексти каде што е потребно да се најде средина помеѓу лежерниот и паметниот лежерен.

Поврзана статија:
Кој е кодексот на облекување?

Кога станува збор за замена на секојдневните јакни со блејзери, сметаат за неструктурираните Американци. Причината е што имаат порелаксирана форма, тие формираат подобар тим со лежерна облека.

Не мешајте ја оваа опција со паметниот секојдневен стил, во која идеално е да се носи кошула со закопчана јака, обични фармерки не премногу лесни (или чиноси) и чевли (по можност стил Дерби или Брогу). Паметниот секојдневен изглед треба да биде чекор погоре во формалноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.