Рутина на цело тело

вежби за раце на цело тело

Естетиката и грижата за телото се две важни цели на човекот од XNUMX век. Диета, додатоци на храна и дневна обука се вклучени во секојдневниот живот на машкиот пол кој се стреми кон привлечна, згрижена и здрава слика. За да се постигне оваа цел, рутина цело тело тоа е многу интересно за неговата ефикасност.

Што е рутина цело тело?

Како што подразбира името, рутина цело тело вклучува серија вежби кои работат истовремено на целото тело. За разлика од вежбите поделени во мускулни групи, овие рутини имаат неколку мускули кои треба да се вежбаат во една сесија.

Целото тело ги заснова своите принципи врз комбинацијата на програми за сите зглобови. Со изведување на овие вежби, телото поставува неколку групи на зглобови истовремено. Тие се познати и како „сложени вежби“.

Рутина цело тело и хормони

Овој вид обука има големо влијание врз производството на хормони. Три хормони фундаментално влијаат на растот на мускулите: тестостерон, хормон за раст GH и фактор на раст на инсулин IGF-1.

Со овие вежби, телото ги зголемува нивоата на овие хормони. Оваа хормонална хиперпродукција го фаворизира зголемувањето на мускулната маса, на нивоа многу поголеми од оние на вежбите во поделени групи. Од оваа причина, кој и да помине рутина цело тело добиваат сила и волумен на мускулите.

Програми за губење на маснотии во телото

Слабеење и маснотии

 Рутина цело тело многу се препорачува да се намали телесната тежина; идејата е дека спортистот губи тежина со намалување на маснотиите, а не на мускулната маса. Намалувањето на маснотиите, заедно со хормоналното влијание, овозможува силно и цврсто тело и ја зголемува силата со поголем развој на мускулите.

Што е со болки во мускулите?

 Во рутини цело тело генерално, нема болки во мускулите или вкочанетост.  Постојат луѓе кои веруваат дека ако телото не боли следниот ден, вежбите не биле доволно интензивни. Ова верување е голема грешка; болката не е симптом на зголемување на мускулната маса или сила.

Цело тело и традиционалните спортови

Оваа спортска рутина е совршено комбинирана со други спортови.  Може да стане надополнување на која било друга спортска активност, било да е индивидуална, како што е тенис или лопатка, или колективна, како што се кошарка, фудбал, итн.

Постојат луѓе кои имаат предиспозиција за традиционалните спортски активности, наспроти рутините во теретаната. Рутина на целото тело може да се спроведе во сите случаи; телесните придобивки ќе бидат поголеми за помалку време.

Една од најголемите предности на рутината со цело тело е тоа што може да ја започнат спортисти кои доаѓаат од која било специјалност.

вежби со машини за цело тело

Цело тело за почеток 

 • Тоа е модалитет, особено предложен за почетници. Оние кои започнуваат со физичка активност на тренинг, вежбаат Целото тело за кратко време ќе добијат добри достигнувања во мускулната маса и силата.
 • Тие се вежби кои бараат добро планирање и упорност. Предложените рутини вклучуваат основни вежби на почетокот; постепено, ќе бидат вметнати и оние што бараат повеќе.
 • Важно е дека вежбата е технички добро изведена. На почетокот, тренерот ќе остане со почетникот и ќе ги посочи правилните пози и движења. Кога започнувате нова дисциплина, мора да го исправите движењето, така што мускулите и зглобовите се движат правилно.

Аспекти што треба да ги имате предвид кога започнувате рутина цело тело

 • Фреквенција. Се предлага да се изведува овој вид обука три пати неделно. Оваа фреквенција е доволна за да се постигнат целите; Препорачливо е практиката да биде во алтернативни денови, одделени со ден за одмор помеѓу сесиите за обука.
 • Постои лажно верување дека паузите помеѓу деновите на обука ја попречуваат прогресијата и ефектите на вежбите. Ова верување не е реално; Ова време на опоравување е важно, бидејќи вежбата за цело тело е обично поинтензивна од другите рутини.
 • Планирање. Доброто планирање е од суштинско значење кога се практикува рутината и се избираат вежбите. Интензитетот на вежбите мора да се земе предвид во однос на секое тело и неговите можности. Напредната рутина за луѓе со обука не е иста како програма за почетници.
 • Градуацин. Мускулите ќе се прилагодат малку по малку и телото ќе реагира без проблеми.

Едноставна рутина може да се користи за да се дијагностицира состојбата на телото и мускулите на лицето.. Од овој тест, серијата ќе се прилагоди според добиените одговори.

Примери на вежби во основна рутина за обука цело тело

Рутината на целото тело ќе биде организирана со прогресија на мулти-заеднички вежби. Некои од нив се:

 • Сквотот. Тоа е исклучително комплетна вежба, особено за квадри, киднапери, глутети, телиња, тетиви и телиња. Тоа е нешто како ѕвезда на вежбите цело тело, според количината на вклучени мускули.
 • Прошетки со тежина. Тие се особено корисни кога сквотовите ви работат на грб.
 • Воен печат. Силата во рамената, трицепсот и горниот дел на градниот кош се работи фундаментално.
 • Паралелна работа. Тоа вклучува големо движење на мускулите, особено пекторалните трицепси и рамената.
 • Преса за клупи. Поместете ја целата област на градите и трицепс.
 • Преса на рамото. Работете со трицепс и стомачни мускули за рамнотежа.
 • Доминираат. Тоа е одлична вежба за грбот, која ги вклучува и сите горни мускули.
 • Веслање со седиште. Ги произведува своите придобивки во лумбалната област.
 • Мртва тежина. Овозможува да се работи на целото тело, од нозете до подлактиците со едно движење. Потребна е прецизност и техника.
 • Велосипед легнат. Го зајакнува абдоминалниот дел, бидејќи работи стомачните во движењето. Многу е корисно за зајакнување на коси и попречни мускули.

Секоја вежба треба да се повтори 15-20 пати за почетници. Како што напредува рутината, фреквенцијата ќе се зголемува, изведувајќи две или три последователни серии.

Општо правило е дека со ставање во движење на сите делови од телото, се активираат сите мускулни влакна. На овој начин, добивате повеќе мускули и помалку маснотии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.