Шеа путер по убавина

Путер од ши

Природната козметика е тука за да остане и зазема места што никогаш не се мислеле. Шеа путерот е наведен како природен производ со повеќе придобивки; Поради своите својства, заменува разни традиционални креми и лосиони. Едноставно може да се користи за различни намени без да го пополните вашиот козметички комплет.

Денес здравствената заштита и естетиката зазедоа ниво од најголема важност кај мажите. Одржување на здрава кожа без брчки или вршење на третмани за борба против опаѓање на косата е секојдневна тема. И за да се постигне млада и свежа слика, потребно е да бидете подготвени и да ги знаете достапните алтернативи.

Од каде путер од шеа?

Се добива од орев на растение ши, потекнува од Африка. Абориџините го дефинираат ова дрво како нешто свето. И, нивните жени вршат исклучително почитуван третман во текот на целиот процес на производство. Кога оревите се сушат на земја, ги земаат да ги притиснат и да го направат путерот.

Како и во повеќето верувања, абориџините не грешат. Е вистински свет производ за прекрасните ефекти што ги создава врз човекот. Сигурно многумина слушнале за познатата кожа на Клеопатра; Постои документација што покажува дека основата на нејзината заштита е природен путер од ши.

Бенефиции од путер од ши

 • Регенерира клетки. Неговите својства го прават најдобриот пријател за нега на кожата. Дава нов живот на дермисот казнет од фактори на животната средина; резултатот е мекост и младост.
 • Спречува иритација. Идеално да се користи по бричење и да се избегне иритација во најчувствителните области.
 • Борба со хилплаин. За мажите кои работат изложени на ниски температури, користењето путер од ши е од суштинско значење. Вашите раце постигнуваат заштита што го намалува присуството на толку досадните хилплани.
 • Скрива стрии. Поради својот регенеративен капацитет, тој исто така добива добри резултати против стрии или траги кои произлегуваат од промени во тежината.
 • Навлажнете ги грубите области. Вообичаено е за многу мажи да имаат некои делови од нивното тело за кои помалку се грижат или што не можат да ги решат. Грубите, исушени потпетици и лактите се навистина грди за гледање и допирање. Шеа путерот ги омекнува за свилено, навлажнето тело.
 • Ги зајакнува ноктите. Рацете се писмо за воведување на луѓето. Кршливи или каснати нокти означуваат несигурност или слабости; со овој природен производ се избегнува кршење и се зголемува сјајот.
 • Поголема еластичност во кожата. Неговите хранливи материи го прават оној што го избираат спортистите ширум светот. Масажите со путер од шеа овозможуваат елиминација на токсините и релаксација на мускулите по физички активности.
 • Крема за сончање. Да се ​​излезе надвор во топли денови без ништо да се заштити од ултравиолетовите зраци е грешка. Изгореници и брчки се само некои од последиците; затоа се препорачува да се користи како блага крема за сончање.

 Видови шеа путер?

Може да се купат нерафинирано, тоа е сите негови природни својства остануваат недопрени. Неговите хранливи материи и витамини се присутни во целата своја суштина и моќта на навлажнување и хидратација е поголема.

Од друга страна, има на пазарот веќе рафинирани производи. Ова значи дека е извршен процес на хемиска елаборација за нејзина комерцијализација. Општо, она што се бара е да се отстрани жолтеникавата боја што ја дава витаминот А, а исто така и зелениот и орев мирис што го има по природа.

Како се користи?

Тоа е многу едноставно методот за нејзина примена; нешто што мажите го сакаат оттогаш не е потребно време. Земете малку путер помеѓу рацете, истријте го и веднаш преобразувајте се во масло кое се шири на подрачјето што треба да се третира. За да се зајакне хидратацијата низ целото тело, препорачливо е да се стави лажица во вода за капење.

Контраиндикации од путер од ши

Тие не треба да го користат овој производ луѓе со алергии на ореви.

Оние со алергија на латекс треба да бидат претпазливи да се постави во мала област и да се види неговиот ефект; Има многу мал процент на природен латекс.

Надвор од овие две групи, многу видови на луѓе имаат корист од својствата на ши; децата, возрасните и старите лица го штитат своето здравје со овој метод.

Рецепти од путер од ши

За подмладена и здрава кожа, производот сам во својата природна состојба е исклучително ефикасен. Но, исто така постојат комбинации што можат да се направат во удобноста на домот и со тоа да се зголемат неговите придобивки.

Со малку состојки и шеа путер, подготвени се балсами и креми за коса кои обезбедуваат убавина. На природни додатоци кои ги покриваат сите потреби на организмот за борба против стареењето.

Shea matenca

Мек мелем за стапала

Поради употреба на затворени чевли, стапалото не дише соодветно; Тогаш се појавува цврстината што се чини толку лоша и ноктите пожолтуваат. Изведете го овој третман ги обновува мртвите клетки и ја ревитализира областа.

Потребни состојки

 • ½ чаша путер од ши
 • 2 лажици кокосово масло
 • 2 лажици маслиново масло
 • 15 гр пчелин восок
 • 10 капки суштина од мента

Донесете ги путерот и маслата да крчкаат додека не се стопат. Потоа ставете го тенџерето на ладна основа и мешајте додека не се соединат сите состојки, додадете ја суштината нане; со тоа, направете нежни масажи на стапалата. За да го зачувате препаратот некое време, се претпочита стаклен сад со капак.

Регенератор за коса

Со текот на годините косата ослабува и почнувате да забележувате падови што не фаворизираат никого. Овој регенератор ги зајакнува корените избегнувајќи ќелавост.

Потребни состојки

 • ½ чаша путер од ши
 • 1 чаша кокосово масло
 • ½ чаша grapeseed

Подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во сад и ставете ги во микробранова печка додека не се стопат.
 2. Во меѓувреме, земете друг поголем контејнер, истурете вода во неа и додадете мраз.
 3. Поставете го помалиот сад во другиот и промешајте за да добиете кремаста паста.
 4. Да се ​​чува во тегла со капак.
 5. Капсули со витамин Е може да се додадат во препаратот.

Мажите обично поминуваат помалку време во посета на козметички салони, но тоа не значи дека не заслужуваат здрава кожа. Поради оваа причина, овие совети со шеа путер се совршени за нив. Економичен, лесен за правење и употреба, за кратко време и со одлични резултати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.