Предности на омега 3

Ореви

Дали знаете кои се придобивките од омега 3 и што мора да направите за да пристапите до нив? Тука ви нудиме одговори на тие и други важни прашања во врска со оваа хранлива материја.

Ние објаснуваме сè за омега 3: што е тоа, зошто е важно да се добие доволно и, се разбира, во каква храна можете да ја најдете.

Како да добиете омега 3

Капсули омега 3 во форма на риба

Омега 3 масните киселини се сметаат за неопходни за организмот, но не може да ги произведува самостојно. Следствено, треба да ги набавите преку вашата исхрана. За среќа, има многу храна што ги содржи овие здрави масти.

Постојат три вида на омега 3: алфа-линоленска киселина (АЛА), еикозапентаеноична киселина (ЕПА) и докозахексаеноична киселина (ДХА). Првата класа доаѓа главно од растителни извори, додека EPA и DHA се наоѓаат во риби и школки.

Риба и морска храна

Масните риби претставуваат главен извор на омега 3. Вклучете скуша, лосос, аншоа, сардини или туна во вашата исхрана. Препорачливо е да јадете масна риба двапати неделно како дел од урамнотежената исхрана богата со омега 3. Овие риби не само што обезбедуваат омега 3, туку се и добри извори на протеини, витамини и минерали.

Морето е добро место да одите за да ги пронајдете овие здрави масти. И, дали црниот дроб на треска, школки и некои алги, исто така, ќе ви дадат добра доза. Сепак, треба да се запомни дека некои риби содржат жива. Иако експертите веруваат дека придобивките ги надминуваат недостатоците, препорачливо е да се ограничи присуството на риби со високо ниво на жива.

Зеленчук и други извори

Ниту, пак, треба да ја заборавиме содржината на омега 3 во некои копнени јадења. Тоа е случај со чиа, семе од лен, соја, тофу, авокадо и ореви, како и масла од лен и канола.

Дали има повеќе начини да се добие омега 3? Да, исто така можете да ја придонесете оваа масна киселина во вашето тело преку додатоци во исхраната. Но, идеалот е да се добие преку храна. Покрај тоа, потребно е да се консултирате со вашиот лекар за да се согласите за дозата бидејќи тие можат да предизвикаат разни несакани ефекти.

За што служи омега 3?

Орган на срцето

Постојат лоши масти и добри масти. Заситените масти припаѓаат на првата група, додека омега 3 масните киселини се сметаат за добри масти.

Влијание и на телото и на умот и подобрување на факторите на ризик за главните причини за смрт во светотЗа вашето здравје е многу важно да обезбедите присуство на оваа супстанца во вашата исхрана. Но, треба да се напомене дека на многу придобивки сепак им треба повеќе истражување:

Кардиоваскуларен систем

Главните предности на конзумирање на омега 3 се поврзани со холестерол и висок крвен притисок. Овие здрави масти го намалуваат нивото на триглицерид во крвта и го зголемуваат ХДЛ холестеролот, или добриот холестерол. Омега 3 спречува формирање на плаки и тромби. Покрај тоа, помага во регулирање на крвниот притисок. Следствено, има корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем.

Воспаление

Омега 3 е супстанца со антиинфламаторни својства. Оваа придобивка е многу интересна за секоја храна, бидејќи постојаното воспаление е опасно за здравјето, зголемувајќи го ризикот од болести како рак.

Машки веѓи

Здравје на очите

Ако сакате да го одржите видот во оптимална состојба, омега 3 може да ви помогне, особено оние од типот ДХА. Неговата најголема предност кога станува збор за здравјето на очите е превенција од дегенерација на макулата, честа болест што може да предизвика од проблеми со видот до слепило.

Функции на мозокот

Добрите нивоа на омега 3 исто така би биле корисни за мозочните функции, вклучително и меморијата. Овие масти се поврзани со помал ризик од развој на Алцхајмерова болест.

Анксиозност и депресија

Придобивките од омега 3 вклучуваат и помал ризик од анксиозност и депресија. Очигледно, најефективниот вид за спречување и лекување на овие нарушувања би бил ЕПА.

Добар квалитет на сон

Спиењето со добар квалитет е од суштинско значење за правилно функционирање на организмот. Поради нивните врски до производство на мелатонин, омега 3 масните киселини можат да ви помогнат да спиете подобро, особено оние од типот ДХА.

Врати се да спиеш добро

Погледнете ја статијата: Како да спиеме добро. Таму ќе најдете многу стратегии насочени кон релаксација и одмор за борба против несоницата.

Кожа

Омега 3 активно учествува во здравјето на кожата, особено на оние од типот ДХА. Обезбедете доволно масни киселини во организмот и помага на кожата да биде похидрирана и еластична. Тие исто така би штителе од оштетување на сонцето. Сето ова значи поздрава кожа, со тоа што нејзиното највидливо дејство е спречување на предвремени брчки.

Повеќе бенефиции

Омега 3 масни киселини Тие исто така може да помогнат во борбата против следниве болести:

 • Дебелината
 • Астма
 • остеопороза
 • Артритис
 • Псоријарис
 • Одредени видови на рак, вклучувајќи дебело црево и простата
 • Кронова болест
 • улцеративен колитис
 • Дијабетес тип 1

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.