Првут на брада

првут на брада

Во некои прилики можеме да забележиме дека таа почнува да излегува во брадата како бели снегулки слични на првут. Тоа се снегулки од кожата кои почнуваат да се акумулираат на нашата облека, перницата беше самата коса на лицето. Првутот обично се појавува поради различни проблеми со кожата, било да се тоа дерматолошки или хигиенски. Сепак, прилично е непријатно да се види некој со првут на брада бидејќи тоа е знак дека не водите доволно грижа.

Во оваа статија ќе ви кажеме зошто првутот се појавува во брадата и кои се нејзините можни решенија.

Причини за првут во брадата

добри навики на кожата

Причината за појавата на првут во брадата може да потекнува од повеќе фактори. Овие фактори можат да дејствуваат самостојно или во комбинација за да го влошат проблемот. Меѓу главните фактори на појавата на овој вид дерматолошки проблем го имаме следново:

  • Габа Pityrosporum ovale: Тоа е габа што се јавува природно на кожата на сите, ги метаболизира телесните масти и произведува нехигиенски нус-производи. Кога расте премногу брзо, тоа влијае на природното обновување на клетките, предизвикувајќи чешање и првут.
  • Стрес: првутот е исто така поврзан со стресот и начинот на живот. Иако е очигледно, осигурете се дека имате доволно спиење, да пиете многу течности, да вежбате и да јадете здрава исхрана - накратко, живејте што е можно поздраво.
  • Слаба хидратација во кожата: недостатокот на регулација на хидратацијата на кожата (поради мрсна или многу сува кожа) може значително да влијае на производството на првут.
  • Студено време: студот е обично корисен за појава на првут, бидејќи има вазоконстриктивно дејство и, бидејќи лојните жлезди работат помалку, тие добиваат помалку хидратација и предизвикуваат сушење на кожата.

Решенија за првут за брада

како да се отстрани првутот во брадата

Пред сè, треба да се запомни дека Потребно е време и трпеливост за да се реши ова прашање, и ќе бидат потребни најмалку 1 до 2 недели за да се види подобрувањето. Запомнете исто така дека посочениот совет ги разгледува најчестите причини, иако не е толку чест што проблемот може да биде предизвикан од дерматитис или здравствени проблеми, што значи дека треба да се консултирате со специјалист.

Специјален гел или шампон

Многу проблеми со лупење на брада се предизвикани од употреба на обичен шампон или сапун. Лицето е деликатно подрачје кое треба да ја одржува и регулира влагата. Затоа, шампонот или гелот за туширање на брадата исто така можат да бидат агресивни за гореспоменатите кожата и косата. (Ова само по себе е нешто различно од нашата кожа и коса на скалпот.)

Поради оваа причина, се препорачува да се користат специфични сапуни со состојки кои ја почитуваат кожата и влакната на лицетоОваа промена обично предизвикува најголем дел од првутот и лушпеста брада.

Масла за брада

Користењето масла за брада се препорачува. Тоа е мешавина од масла и есенции кои помагаат да се хидрираат, да се грижат и да се поправат влакната на лицето и самата кожа што се крие зад косата.

Иако состојките во секоја формула се различни, повеќето вклучува јојоба, бадем, арган, чајно дрво, лаванда, семе од вино, грејпфрутитн. Овие состојки имаат навлажнувачки и поправувачки функции, помагаат да се грижат брадата, даваат здрав изглед и сјај, во исто време кога се грижат за кожата што се крие зад косата, избегнувајќи лушпење и првут и други суви последици и недостаток на регулација на лојниот исцедок.

Сушење на брада

Брадата треба правилно да се исуши по туширањето за да се избегне насобирање на влага, што може негативно да влијае на кожата зад брадата. Кога има малку брада, Едноставна крпа е доволна, но за бради подолги од 1 см, дури и крпите лесно можат да акумулираат влага.

Поради оваа причина, се препорачува да користите фен за коса за да избегнете влажност. Во зависност од должината и обемот на влакната, може да потрае повеќе или помалку време. Општо, препорачуваме да не го ставате фенот премногу близу за да избегнете агресивна коса на лицето. За време на процесот на сушење, користете моќност и средна температура (сè додека може да се регулира).

Излупете ја кожата

Елиминацијата на мртвата кожа е клучна задача да ја одржувате вашата кожа здрава и чиста, пилингот 1 или 2 пати неделно треба да биде вклучен во вашата задолжителна рутина за убавина, за ова можете да користите кој било пилинг за лице што одговара на вашата кожа.

Ако имате долга брада, може да биде многу тешко да ја допрете кожата преку пилинг. Во овие случаи, користењето четка за брада има ефекти слични на користете пилинг, бидејќи четкањето на брадата помага да се подмлади кожата и да се отстранат мртвите клетки. Стимулира лојните жлезди за да спречи сува кожа и брада.

Добри навики за да се избегне првут во брадата

слабо негувана брада

Што да кажам дека кога ќе добиеме првут на брадата можеме да користиме некои од решенијата предложени погоре. Сепак, многу е попогодно да се спречи појавата на истиот пред да се обидете да го поправите. Важно е да имате добри животни навики за да ги избегнете сите овие видови ситуации. На крајот, нашето тело не само што се заснова на естетика, туку исто така мора да се чува здраво.

Во овие случаи, ако имаме кожа која е почувствителна на студ, погодно е да се грижиме за неа во најстудените фази од годината. На пример, добро сушејќи ја целата област на брада кога се тушираме, се обидуваме да избегнеме акумулација на првут во брадата, бидејќи влажноста може да предизвика лупење.

Друга здрава навика е јадење. Ако немаме добра диета, спиеме доволно часови и имаме премногу стрес што ќе предизвикаме проблеми со кожата. Со добра диета полна со витамини и минерали, телото е помалку веројатно да започне да предизвикува лупење на кожата. Тоа е еден од основните аспекти. Ако ги комбинираме добрите навики со предложените решенија, бидете сигурни дека првутот ќе се отстрани од брадата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како да ги решите проблемите со првут во брадата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)