Спротивставувања на Поштата, стабилно работење и слободно време

пост

Lifeивотот се врти многупати. Како што одминува времето секој пат ние ја цениме стабилноста повеќе, но пред сè слободното време. Во Шпанија нормална работа е да имате работа со скратено работно време, што не ве остава слободни до викендот.

Замислете да работите и да имате многу слободно време што можете да го посветите на што сакате, да бидете со семејството, да спортувате, да одите велосипедизам, во теретана, да играте тенис со лопатки секое попладне. И исто така во А. Јас работам таму каде што знаете дека не можат да ве отпуштат, што е несомнено точка да се земе предвид во кризна ситуација како што е сегашната

Сигурен сум дека сакаш сè што ти кажав. Па, ние ви го покажуваме патот. Отворањето на регистрација за противења до пошта. Тој е повик со најмногу места во последниве години и сè уште имате време да ги подготвите и одобрите. Доколку сте заинтересирани, ќе ви оставиме повеќе информации.

Како да се претставам пред опозициите на Кореос

La Повик за пост опозиции 2020-2021 година конечно започнува. Постојат многу луѓе кои ги чекаа овие датуми. Вкупниот повик е 3.421 работно место за постојано вработување. Крајниот рок што го утврдија за регистрација е од 23 ноември до 2 декември 2020 година, обете инклузивни.

Во оваа статија ќе ви ги дадеме сите детали за датумите, местата, тестовите, агендата и распределбата на сите работни места по провинции.

Период на регистрација, такси и процедури

места за спротивставувања

Овој вид на натпревар има одредени барања што мора да ги исполниме што е можно поскоро. Периодот на регистрација за повикот е од 23 ноември до 2 декември 2020 година. За да се регистрирате, мора да се исполнат некои барања. Ајде да видиме кои се тие:

 • Пополнете ја апликацијата преку платформата зборуваат во Поштата.
 • Плаќаат такси по цена од 11.65 € по испит

Откако ќе го спуштиме барањето, да извршиме правилна регистрација во Опозицијата во поштата, ова се следниве чекори:

 • Пополнете го формуларот достапен во официјална веб-страница.
 • Изберете ја провинцијата каде што ќе испитате и позициите што се наоѓаат во списокот на понудени позиции за покраината што сте ја одбрале.
 • Платете ги таксите за испит.

Отворените 3.421 работни позиции ќе бидат развиени со кои ќе се гарантираат принципите на публицитет, капацитет, заслуги и еднаков третман на мажите и жените. Сите овие места ќе бидат распределени на следниов начин:

 • Фрли мотор: 1.410 места
 • Фрли пеш: 946 места
 • Услуга на клиенти со полно работно време: 130 плоштади
 • Услуга на клиенти со скратено работно време: 390 плоштади
 • Агент / класификација со полно работно време: 267 плоштади
 • Класификација на агент / скратено работно време: 238 плоштади

Нови агенди на пост опозициите

нова агенда во опции за пост

Агендата е изменета и сите противници ќе треба да се подготват за различните додадени измени. Главната промена што може да се истакне од сето ова е воведување на нова тема поврзана со дигиталното знаење. Така, новата агенда на Опозициските пошти има 12 теми. Во однос на структурата и содржината во некои теми, додадени се и некои модификации.

Со сите нови измени, последната агенда е како што следува:

 • Тема 1. Поштенски производи и услуги (обични и регистрирани).
 • Тема 2. Додадени вредности и дополнителни услуги.
 • Тема 3. Пакет и е-трговија. Дигитални решенија. Диверзификација. Пазар на Кореос.
 • Тема 4. Пошти: Производи и услуги. Испраќање на пари.
 • Тема 5. Процеси за прием. Царинска информација.
 • Тема 6. Процеси на лекување и транспорт.
 • Тема 7. Процеси на испорака.
 • Тема 8. Корпоративни алатки (IRIS, SGIE, PDA и други). Мобилни апликации (АПП).
 • Тема 9. Кореос: правна рамка, организација и стратегија. Регулаторни тела.
 • Тема 10. Клиентот: внимание и квалитет. Протоколи за продажба и услуги на клиенти.
 • Тема 11. Еднаквост и родово насилство. Безбедност на информациите. Заштита на податоци (RGPD). Спречување на перење пари. Етичка посветеност и транспарентност. ООП и одржливост.
 • Тема 12. Знаење за дигитализација. Дигитален бизнис. Навигација и дигитален идентитет.

Во овој момент, јасно е дека имањето ажурирана агенда е клучен елемент кога станува збор за повеќе опции за вработување во Поштата. Затоа, од Hombres conEstilo секогаш препорачуваме да го подготвите тестот со Официјална агенда на OposicionesCorreos.info што можете да купите на овој линк https://oposicionescorreos.info/temarios/.

Барања да се појават на Опозиционерите пост

нов испит за е-пошта

Освен што правилно пополнувате сè што е поврзано со регистрацијата, треба да исполните и некои општи барања. Сите оние кои сакаат да ги полагаат овие испити мора да ги исполнуваат следниве услови:

 • Мора да сте над 18 и под 65 години.
 • Усогласете се со целото законодавство за работни дозволи.
 • Имајте звање задолжително средно образование, дипломиран студент или официјална квалификација што го заменува.
 • Не одржувајте тековни фиксни работни односи со Поштата.
 • Не сте биле одделени или отпуштени од групата Пошти.
 • Немајќи истечен договор за вработување со е-пошта за не поминал пробен период.
 • Не страдаат од болести или физички ограничувања за да можат да ги извршуваат сите активности што ги вклучува работата.
 • Да не бидат дисквалификувани од вршење јавни функции.
 • Усогласете се со сите законски услови за понудените позиции на повикот.
 • Не е оценето негативно од страна на поштата

Едно од специфичните побарувања за одредена позиција, како што е позицијата за испорака 1 (моторизирана) е онаа на имаат возачки дозволи за управување со моторно возило. Потребна е дозвола за возилото што треба да се користи на работното место. Сите барања што ги споменавме мора да бидат исполнети откако ќе заврши рокот за доставување апликации. Сите оние апликанти кои не ги исполнуваат овие услови не можат да учествуваат во тестовите „После спротивставувања“.

Систем за избор

Пост опозициите имаат систем на избор што го утврдува тоа ќе има два различни теста според секоја работа. Овие тестови се како што следува:

 • Тест 1: за работни места во Cast и агент / класификација
 • Тест 2: за работното место за услуги на клиенти

Одлука на противникот е дали да се претстави преглед само на едниот или на обете. Ова е доста честа појава бидејќи наставните планови и знаење се вообичаени. Откако ќе заврши класификацијата на тестовите, постои период на побарување од 7 календарски дена за сите оние кои сакаат да ја бараат добиената квалификација.

За да го положат испитот, се избираат кандидатите со најголем број точни прашања и се подредуваат од највисоко до најниско. Во секој случај, треба точно да одговорите на половина од испитните прашања. Нешто што многумина се прашуваат е што се случува ако има нерешено во испитното одделение. Во овој случај, сите намалувања утврдени погоре тие преминуваат на следната фаза од сите кандидати кои се издвоени за тој број.

Откако сè ќе се прегледа и заврши периодот на побарување, завршните белешки ќе бидат објавени. Рече белешки Тие ќе имаат нарачка по провинција и работна позиција од највисока до најниска оценка. Редоследот е следен:

 • Услуга за клиенти (со полно работно време)
 • Лиење 1 (моторизиран)
 • Cast 2 (немоторизиран)
 • Агент / класификација (со полно работно време)
 • Услуги за клиенти (скратено работно време)
 • Агент / класификација (скратено работно време)

Доколку при крајното оценување има нерешено во оценките, се утврдува редослед според следниве критериуми:

 • Оној со најголем број хитови добиени во елиминацискиот круг има најголем приоритет.
 • Конечниот резултат добиен за припадност на работни одбори.
 • Резултатот што го имате за извршување на секоја од работите во бараната провинција.
 • На неа се додава резултатот добиен за вкупната стаж што работи во Поштата.
 • Оценка добиена на курсевите за обука наведени во делот за заслуги.

Ако дури и со сите овие критериуми, сепак има вратоврска, работните места За нив ќе се одлучува врз основа на бројот на точни одговори добиени на првите 25 прашања од тестот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за опозициите 2020-2021.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.