Последици од лошата исхрана

Виршли

Кои се последиците од лошата исхрана? Знаеме дека диетата е клучна за здравјето, а несоодветната исхрана може да предизвика бројни проблеми во организмот.

Лошата диета и нездравата храна се поврзани со скратен век на траење. Истражувањето не остава малку простор за сомнеж, па да ги разгледаме подетално болестите чии коефициенти се зголемуваат кога повеќето од она што го јадете е нездраво.

Дали вашата диета е лоша?

Застаклени крофни

Луѓето можат да имаат лоша диета од многу причини. Многу пати тоа се должи на недостаток на време, што ја прави брзата храна ефикасно (но штетно) решение. Без оглед на причината, направете сè што можете за да преминете на добра диета.

Диети со поголема стапка на смртност со оние богати со сол, маснотии или шеќер (или сите одеднаш). Чести се и диетите во кои постои дисбаланс помеѓу јаглехидратите и влакната, ситуација (во која многу треба да се прави злоупотреба на брза храна и преработена храна) што го зголемува ризикот од инсулинска резистенција и дијабетес тип 2.

Бидете внимателни со преработена храна

Погледнете ја статијата: Преработена храна. Таму ќе дознаете зошто се толку штетни и што да направите за да се заштитите.

Колку натриум земате?

Додавањето сол во храната е ефтин и едноставен начин да се зголеми нивниот вкус, но последиците од злоупотреба на натриум се многу опасни, произведувајќи од задржување на течности до зголемување на крвниот притисок, што е штетно за состојбата на срцето и кардиоваскуларниот систем во општо, особено ако лицето страда од висок крвен притисок. И најлошото нешто е што често јадеш повеќе сол отколку што мислиш, оттогаш Тоа е состојка што е видлива или скриена во повеќето производи од супермаркетите.

Значи, ако навистина сакате да ја подобрите вашата исхрана, темелно проучување на присуството на сол во неа е одличен почеток. Во оваа смисла, вреди да се има предвид дека препорачливо е да не надминувате 2.300 милиграми натриум дневно. Водењето дневник за храна некое време ќе ви помогне да сфатите дали сте надминат во повеќето денови од неделата и затоа е време да преземете мерки за намалување на солта.

Торба со чипс од компир

Јадете многу транс масти?

Од друга страна, транс мастите, присутни во многу храна, вклучително и помфритот, го зголемуваат ЛДЛ холестеролот или лошиот холестерол и го намалуваат ХДЛ холестеролот или добриот холестерол. Во сојузност, ризикот од срцеви заболувања и повторно дијабетес тип 2 вртоглаво се зголемуваат. Но, влијае не само она што го јадете, туку и тоа што не го сакате. И, тоа е дека истражувањето, исто така, укажува на диети со малку житарки, овошје, зеленчук, ореви и семиња како многу штетни за здравјето. На овој начин, начинот да се избега од лошата исхрана и нејзините последици е да се намали присуството на преработена храна и да се зголеми присуството на растителна храна.

Знаци на лоша исхрана

Главоболка

Телото емитува сигнали кога понудената исхрана е премногу слаба. Дали некој од нив ви звучи познато? Проверете ги за да дознаете дали вашата диета има потреба од итна промена на курсот:

 • Замор
 • Конфузија
 • Сува коса и слаби нокти
 • Проблеми со забите
 • Хроничен запек
 • Бавен имунолошки одговор
 • Акни и егзема

Сериозните последици од лошата исхрана

Тело

На краток рок има многу недостатоци, но Со текот на времето, последиците од лошата исхрана стануваат навистина сериозни.

Јадењето неправилно го зголемува ризикот од развој здравствени проблеми и болести предизвикани од недостаток на хранливи материи како што се железо, фолати, витамин Ц, витамин К., калциум и секако влакна.

Следствено, ако лошата диета се одржува со текот на времето (границата може да варира во зависност од секоја личност), ризикот од страдање од здравствени проблеми и болести се зголемува. Бидејќи тие се највидливи, најпознати последици се прекумерната тежина и дебелината. Лошата исхрана често носи вишок калории што може да доведе до зголемување на телесната тежина, особено ако е во комбинација со седентарен начин на живот. Сепак, постојат и други негативни ефекти, како што се следново:

 • Астма
 • Анемија
 • Губење на забите
 • Депресија
 • Висок крвен притисок
 • Срцева болест
 • мозочен удар
 • Дијабетес тип 2
 • Висок холестерол
 • остеопороза
 • Одредени видови на рак
 • Неплодност

Лошата исхрана ги влошува хроничните болести

Секој треба да се грижи за својата диета, правејќи се што е во нивна моќ да ја направи здрава и разновидна, но луѓето кои имаат најмногу причини да ја исфрлат нездравата храна од исхраната и да се одлучат за здрава храна во соодветни пропорции, се оние кои страдаат. И до некаква болест. Причината е тоа јадењето лоша исхрана ги влошува хроничните болести, како што се висок крвен притисок и дијабетес тип 2.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)