Дали филтерската цигара е помалку штетна?

филтер цигара

Пазарот за филтрирање цигари е многу разновиден. Тие доаѓаат во различни ароми и вкусови. Со навестување на цимет, ванила, чоколадо, кафе и многу други опции.

Дали филтерската цигара е помалку агресивна за здравјето? Постојат различни мислења за тоа. Вистината е дека секоја цигара има вкупно 4000 токсични и 33 канцерогени компоненти.

Податоци во Шпанија

Во нашата земја, процентот на пушачи достигнува скоро 30%. Според возрасните опсези, тутунот е попривлечен за младите. Секој ден има илјадници кои се заведени, особено од филтер цигарата.

Работата на филтерот

Постојат многу видови на филтриТие можат да бидат направени од целулоза, со дупки за вентилација, од материјал со повеќе или помалку пори, итн. Всушност, ефектите произведени од филтерот не се многу забележливи. Рекламирањето е поголема од придобивките. Теоретски, филтер цигарите можат да го намалат степенот на катран. Сепак, високиот процент на ризик сè уште постои.

Како што ни е кажано, таканаречените „лесни цигари“ може да го заробат катранот, да ослободат токсични остатоци и исто така да го дифузираат чадот со воздухот. Во пракса, ниту дизајнот на овие цигари ниту наводните филтри не беа во можност да ја намалат можноста за респираторни заболувања.

Тутун што се тркала

пура

Цигарата што ја навива корисникот обично има пониско ниво на никотин. Или барем, тоа е она што се рекламира. Спроведените студии всушност покажаа дека овој формат може да биде дури и потоксичен од комерцијалниот производ што се продава во пакувања.

Изложени на пушачи во тркалање тутун многу поголема содржина на јаглерод моноксид: до 84% повеќе од комерцијалните брендови.

Канцерогени хемикалии

Бензен, ацеталдехид, бутадиен ...Постојат многу штетни материи, сите се склони кон создавање на болести. Некои од нив се користат за моторни горива, за бои, па дури и за експлозиви.

 

Извори на слика: Табакопедија / Википедија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.