Палеодиет

Палеодиет

Еден од најчесто користените термини во исхраната денес е диетата Палео. Но, од што се состои? Секој знае дека правилната исхрана е неопходна за здраво тело и здрав живот. Во оваа смисла, лтој paleodiet ги исполнува сите барања за добро здравје.

Темпото на живот денес често го отежнува наоѓањето време да се готви дома. Вообичаено е луѓето да користат готови кујнски производи, кои се вкусни, но за кои не е познат процесот на производство. Во други случаи, брзи подготовки како на пр сендвичите се решение кога ќе се вратите дома после заморен ден на работа.

На долг рок, последиците од палео диетата ќе почнат да се покажуваат. Најчести се прекумерната тежина, хипертензијата и гастричните и дигестивните проблеми. Поефикасно отколку да размислувате за третмани, се препорачува превенција и урамнотежена исхрана.

Диетата со палео е историски здрава опција

Иако терминот „палеодиет“ се користи во скоро време, концептот е стар колку и самиот човек. Се заснова на принципот дека луѓето еволуирале илјадници години како ловџија и собирач.

Собирањето овошје, житарици и лисја и ловот на животните во нивната околина, претставуваа нивни извори на храна.  Дигестивниот систем на човекот се прилагоди природно на оваа диета.

Состојки на здрава исхрана

Што се случи со човечката храна?

Со напредок и технологија, пристигна и нова преработка на храна. Јадењето почна да се смета за задоволство и не само за неопходност. Се појавија конзерванси, бои и сите додатоци кои доведоа до појава на таканаречена „ултра-преработена храна“.

Прогресивно, вкусот, бојата и уметноста беа наметнати при подготовката на храната. Луѓето почнаа да се навикнуваат да уживаат во уживањето во јадењето, дури и ако не беше толку здраво. Во исто време, се појавија болести поврзани со дигестивниот систем.

 Што е диета со палео?

Палео диетата или „палео диета“, како што е исто така познато, треба да се јаде како што јадел палеолитот.  Тоа е диета базирана на месо, риба, растителни влакна, овошје и зеленчук.

 • Истакната карактеристика е дека храната се консумира непреработена, природна. Ова не имплицира да ги трошат сурови, тие користат едноставни процедури за готвење: печете ги, варете ги, парете ги. Друга храна, како брашно, јајца и млечни производи би биле исклучени од овој вид храна.
 • Друга дефинирачка карактеристика на диетата Палео е дека единствените пијалоци што се дозволени се вода и природни сокови. Вината, пивата, и воопшто сите ферментирани и дестилирани, не ја интегрираат групата дозволена храна.

Што и кога

Палеолитска диета

Две важни прашања при усвојување на диетата Палео се токму тоа што и кога треба да се консумира. Природата и главно сезонската сорта е се јадат стандардни и сезонски производи. Накратко, тоа е кујната на производот.

Сето ова имплицира дека секој зеленчук и секое овошје ќе се консумираат во сезоната во која се произведува природно.. Култури или сточарство под специјално контролирани услови не се дозволени во оваа диета.

Генетски конструирана храна, ГМО, животни инјектирани со хормони, хемиски ѓубрива на земјата - сите овие се сметаат за нездрави. Општо земено, производите кои го имаат ова потекло, не се прифатени од поддржувачите на оваа диета.

Препорачана храна и други да се избегнуваат

Храната што може да се интегрира во диетата „Палео“ е многу и разновидна, но има и други кои треба да ги избегнуваме. Следно ќе разликуваме:

Исхраната Палео предлага да се консумираат:

 • Овошје и зеленчук
 • Месо од животни кои имале природна исхрана.
 • Морска храна и риба.
 • Природно суво овошје.
 • Сурови семиња.
 • Здрави масти.
 • Зачини и зачини.

Избегнувајте:

 • Млечни производи
 • Житарици
 • Преработена храна
 • Шеќери
 • Мешунки
 • Скроб
 • Rượu

Зошто да се усвои палео диетата?

 • Нема сомнение дека диета како палео ги обезбедува сите хранливи материи што му се потребни на телото. Во исто време, ги отстранува супстанциите што се штетни.
 • Одржува избалансирано ниво на енергија во текот на денот, без оние падови што влијаат толку многу.
 • Исто така, нивото на шеќер во крвта ќе биде стабилно. Ова им овозможува на шеќерите да стигнат до мускулите и лесно да се изгорат. Затоа, не собирате маснотии и не се дебелеете.
 • Воспалението и досадните сензации во желудникот и цревата исчезнуваат. Цревниот транзит е нормализиран.
 • Имунолошкиот и дигестивниот систем работат правилно. Со Палео диета се избегнуваат алергии и автоимуни болести.
 • Се постигнуваат соодветни нивоа на серотонин и мелатонин, невротрансмитери кои делуваат во сон. Затоа, ноќниот одмор е навистина мирен и утешен.
 • Не содржи глутен, затоа е погоден за целијаки и нетолерантни на оваа супстанца.
 • Помага да се зголеми добриот холестерол и да се намали лошиот.
 • Тоа е диета богата со аминокиселини, затоа помага да се опорави после тренинг. Често го усвојуваат спортисти.

На кратко, палео диетата ви помага да останете здрави, тенки, силни и витални.

Некои недостатоци на диетата Палео

 • Можеби е малку тешко за денешниот начин на живот да се одржи балансирана исхрана. И ова е важно, затоа што Во палеодиетот мора да ги консумирате сите производи на списокот. 
 • Недостаток на време значи дека месото понекогаш се злоупотребува, на пример. Лесно се подготвува, со голем енергетски придонес, месото е здраво кога се комбинира со другите хранливи материи. 
 • Јадењето вака веројатно ќе биде малку поскапо. Сè зависи од точката на споредба. Во некои случаи, за избор на свежа храна може да биде потребен поголем буџет отколку што произведуваат супермаркетите. Но, не е поскапо од кое било јадење од добар ресторан.
 • Потребно е време за да ја испланирате вашата исхрана. Препорачливо е да се планира неделна диета според вкусовите и ритамите на секоја личност. На овој начин, нема да морате да размислувате што да јадете секој ден. Постојат установи специјално посветени на персонализирани диети кои ги прават овие јадења.

Палео диета за спортисти

Истражувањата покажуваат дека спортистите кои ја прифаќаат палео диетата уживаат поголема благосостојба при варењето на храната. Меѓутоа, во случај на тренинзи со висок интензитет, намалувањето на јаглехидратите може да доведе до слаби перформанси. Совет е да ја прилагодите калориската исхрана за потребите на секоја индивидуа.

Секогаш е можно да се направат адаптации што одговараат на барањата на секој организам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.