Каква грижа ми треба за типот на кожата?

Секој маж има некои потреби во кожата и од таа причина му требаат некои специфична грижа според проблемот со кој треба да се решите. Многу пати не знаеме како да ги решиме, а првото нешто што треба да откриеме е што се случува со нашата кожа и како можеме да ја направиме многу подобра за кратко време

Кожата ми е мрсна, многу мрсна

Да знаете дали вашата кожа е мрсна ставете темна хартија на челото и друга на образите. Нежно притиснете и извадете го по неколку секунди. Погледнете го и видете дали остава белузлав остаток. Ако тоа е ваш случај, вашата кожа е мрсна.

Мрсна кожа е кожа со мозолчиња, црни точки, црни точки или сјај. Ова ја прави пора на кожата поотворена и затоа во рамките на секоја пора помеѓу поголем број на мали честички од нечистотија.
Да се ​​грижи за мрсна кожа, од суштинско значење е да вршите чистење на лице една недела со пилинг. Обидете се да користите креми од гел-тип кои се со лесни текстури специфични за мрсна кожа.
Во рамките на вашата диета вклучува овошје и зеленчук избегнување на пржените што само ќе ви дадат повеќе маснотии. Сината риба и оревите како ф'стаци ќе бидат вашите најдобри сојузници.

Кожата ми е сува, многу сува

За да откриете сува кожа, само треба нежно поминете го ноктот над кожата, ако остави бела трага, имате сува кожа. Како последици од сувата кожа, наоѓаме а досадна кожа со чешање, црвенило и особено дехидрирана. Да се ​​грижи за тоа нема ништо подобро од едно хидратација продолжи со специфични креми за сува кожа. Многу е важно по секојдневно чистење, при сушење на кожата, да не ја влечете со крпа, бидејќи тоа само ќе ја исуши многу повеќе. Испршете ја кожата сува и оставете ја да биде малку влажна пред да нанесете крем за да постигнете поголем хидрантен ефект.

Што се однесува до храната, тие ќе ви помогнат храна богата со вода како ананас, киви, јагоди, лубеница или портокал и зелен лиснат зеленчук. Избегнувајте кафе и пијте инфузии кои ви помагаат да пиете вода на друг начин.

Кожата е досадна и уморна

Се гледам во огледало и имам темни кругови, вреќи за очи и уморно лице дење и ноќе, што ми се случува? Како можам да го поправам овој аспект на моето лице? Уморна кожа е карактеристична за тоа што има дополнителна акумулација на мртви клетки на кожата. Покрај тоа, темните кругови и торбите се должат на a недостаток на сон и акумулација на течност.

Да се ​​грижи за овој тип на кожа и да ви ја вратиме целата виталност што ви треба, доволно е само да се следат некои рутини како неделен пилинг, навлажнувачки крем со витамини како витамин Ц што е богато со антиоксиданти и обезбедува толкава количина витамини што и недостасуваат на кожата, и многу е важно еден од вашите големи сојузници да е контура на очите став отстранете ги темните кругови и кесите.

Обрни внимание на што јадеш, и не заборавајте да земете секакви видови зеленчук црвен, портокал и жолт, кои имаат поголема количина на витамини и минерали како што се портокал, моркови, цвекло или јагоди, одлични антиоксидантни сојузници кои ќе ја вратат свежината на кожата со трепкање на окото.

Имам брчки по целото лице

Mi надворешната контура на очите и устата се полни со фини линии дека секој ден се поакутни и завршуваат како брчки. Отпрвин ми се чинеа curубопитни бидејќи беа мали траги, но со текот на времето тие станаа брчки кои стануваат сè позабележителни ... Што можам да направам?
Нашето лице е полно со мали мускули кои ни помагаат да гестикулираме и да се изразимеОва, заедно со фактот дека мажите повеќе сакаат да вежбаат спорт на отворено без да ставаат заштита или хидратација, прави сè да биде многу потентно.

За овие мали брчки да изгледаат многу помалку, нема ништо подобро од соодветна хидратација со заштита од сонце. Не заборавајте да користите производи со заштитен фактор во текот на целата година, така што кожата ќе се чувствува заштитена.

Исто така има и храна што ќе ви помогне како оние кои имаат висока концентрација на полифеноли како што се пченица, грозје, боровинки, соја, грашок или леќа.

Тоа рече ... каков тип на кожа имате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.